Gdzie Bezpiecznie Kupować Kryptowaluty w 2022?


Kryptowaluty można kupić na wiele sposobów. Najczęstsze z nich to nabywanie kryptoaktyw poprzez wymianę kryptowalut na giełdzie lub kantor. Jednak nie wszystkie giełdy kryptowalut są godne zaufania, a czasem są to wręcz oszustwa. Dlatego ważne jest, by korzystać tylko ze sprawdzonych firm, które nie okradną cię z pieniędzy. Zweryfikowaliśmy kilka giełd kryptowalut, które porównujemy poniżej. Są godne zaufania i można im zaufać.

10 Najlepszych Giełd i Platform Wymiany Kryptowalut

  1. Coinbase
  2. Binance
  3. Kanga
  4. Uphold
  5. Kraken
  6. eToro
  7. Currency.com
  8. Crypto.com
  9. Voyager
  10. Hodlnaut

Jak znaleźć właściwą giełdę kryptowalut, skoro jest ich tak wiele?

Jeśli jesteś nowy w świecie kryptowalut, nie jest łatwo znaleźć odpowiednią giełdę kryptowalut, zwłaszcza że na rynku jest ich tak wiele. Wszystkie z nich mają swoje wady i zalety. Bardzo ważne jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego kupujesz kryptowaluty – czy szukasz dobrego sposobu na inwestowanie czy chcesz komuś coś zapłacić? Chcesz kupować tylko bitcoiny czy szukasz giełdy, która oferuje setki kryptowalut? Czy chcesz poświęcić czas na naukę o kryptowalutach i nie masz nic przeciwko stopniowemu testowaniu wszystkich możliwych funkcji? A może jest to dla ciebie jednorazowa inwestycja i dlatego szukasz najłatwiejszego i najszybszego sposobu?

Więc jaka jest odpowiedź na pytanie która giełda jest najlepsza do kupowania kryptowalut? Nie ma takiej odpowiedzi. Każda giełda jest inna i różni się np. opłatami, akceptowanymi metodami płatności, dostępnymi kryptowalutami itp. Dlatego sprawdziliśmy dla ciebie najważniejsze giełdy i napisaliśmy recenzję każdej z nich. Ich listę możesz znaleźć powyżej. Lista jest ułożona od najlepszych do najgorszych wymian, ale każdy woli coś innego, więc zdecydowanie polecam przejrzenie wszystkich na ich domowych stronach internetowych.

Największe giełdy kryptowalut 2022 na świecie według wolumenu 24-godzinnego.
Dane w miliardach dolarów. Źródło: Statista.com

Inne możliwości zakupu kryptowalut

Giełdy kryptowalut nie są jednak jedynym sposobem, w jaki możesz kupić te aktywa. Listę innych sposobów możesz poznać poniżej. Znajdziesz tu także krótki opis zalet i wad każdej z nich.

Zakup w Kantorze wymiany

Kantory wymiany walut zazwyczaj pobierają wyższe opłaty spośród wszystkich na liście. Czasami może to być poniżej 2% całkowitej kwoty zakupu, ale może wzrosnąć do ponad 5%. Kantory oferują też najczęściej tylko kilka głównych kryptowalut. Ich zaletą jest jednak zazwyczaj prosty i szybki proces zakupu, a często także możliwość zakupu za polskie złotówki, kartą, czy przelewem bankowym.

Kupowanie krypto na giełdzie

Giełdy mają najniższe opłaty ze wszystkich, a także oferują największy wybór kryptowalut. Musisz się jednak zarejestrować i zweryfikować swoje konto. Tylko niektóre giełdy pozwalają na wpłatę złotówek, inne wymagają dolarów lub euro. Co więcej, niektóre giełdy w ogóle nie akceptują walut fiat i mogą być używane tylko do wymiany między kryptowalutami – np. z bitcoina na eter.

Zakup krypto poprzez CFD

CFD (contract for difference) to instrument inwestycyjny, który pozwala spekulować na wzrost lub spadek cen kryptowalut. Kontrakty CFD odwzorowują ceny rzeczywistych kryptowalut. Jeśli więc kupisz kontrakt CFD na Bitcoina, a następnie wartość Bitcoina na giełdzie wzrośnie, wartość twojego kontraktu również wzrośnie i będziesz mógł go sprzedać z zyskiem. Zysk (lub strata) z handlu kontraktem CFD jest określany przez różnicę w cenie kontraktu, kiedy kupujesz i kiedy sprzedajesz. Zupełnie jak na giełdzie, ale tam nie kupujesz kontraktów, tylko faktyczną kryptowalutę.

Przy handlu kryptowalutami CFD często stosuje się dźwignię finansową w stosunku 1:2. Dźwignia podwaja wielkość twojej pozycji handlowej, więc wszelkie zyski i straty rosną w tym samym stosunku. Jednak handel „z dźwignią” niesie ze sobą pewne ryzyko i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do popadnięcia tradera w długi. Jednak u regulowanych brokerów konta są chronione przed zadłużeniem. Kontraktami CFD na kryptowaluty można handlować np. u brokera, który obsługuje rynek polski.

Zakup w portfelu

Kupowanie kryptowalut bezpośrednio w aplikacji portfela kryptowalutowego jest stosunkowo prostą sprawą. Umożliwiają to portfele takie jak Coinomi czy Trust Wallet. Zazwyczaj jednak za kryptowaluty kupione w ten sposób zapłacisz wyższe opłaty niż w przypadku zakupu w kantorze lub na giełdzie walutowej. Nie ma jednak potrzeby posiadania wielu kont i przesyłania kryptowalut tam i z powrotem między giełdą a portfelem.

Kupowanie w Bitomacie

W całym kraju znajdują się automaty z bitcoinami, do których możesz włożyć gotówkę i zeskanować kod QR swojego portfela. W ciągu kilku minut maszyna przeliczy i przeleje pieniądze na bitcoiny. Jest to prawdopodobnie najdroższy rodzaj zakupu, ponieważ maszyny mogą być obciążone opłatą w wysokości nawt 10% lub więcej. Instrukcje, jak korzystać z takiej maszyny, możesz znaleźć na naszej stronie.

Zakup od drugiej osoby

Prawdopodobnie ostatnim sposobem na zakup kryptowalut jest wykorzystanie do tego celu kogoś innego. Niezależnie od tego, czy są to twoi znajomi, dealerzy kryptowalut (znalezieni np. na LocalBitcoins.com) czy ktoś z grup na Facebooku. Musisz jednak sprawdzić daną osobę i jej zaufać.

Tak jak w przypadku każdego innego biznesu w internecie, tak i w przypadku wymiany kryptowalut musisz być ostrożny. W internecie istnieją firmy, które nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa lub wręcz są oszustami. Niemniej jednak, sami przetestowaliśmy giełdy z listy i używamy ich od czasu do czasu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące giełd kryptowalutowych

Ludzie często proszą nas o podanie kilku podstawowych informacji. Dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie odpowiedzi w sposób przejrzysty i jawny. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące giełd kryptowalutowych znajdziesz poniżej.

Gdzie kupuje się bitcoiny?

Bitcoiny najlepiej kupować na internetowych giełdach kryptowalut. Dobre giełdy to między innymi Coinbase Exchange czy Binance, ale są też inne polskie takie jak Kanga. Bitcoin można też kupić u brokera forex. Wymagają one weryfikacji tożsamości inwestora, np. za pomocą wyciągu z konta lub dowodu tożsamości ze zdjęciem. Są one bardziej odpowiednie dla zaawansowanych traderów.

Jaką kryptowalutę warto kupić?

Prawdą jest, że istnieją tysiące kryptowalut. Poznanie ich może być więc bardzo trudne, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w tym świecie. Tylko kilka z nich ma prawdziwy potencjał do adopcji i wzrostu cen. Możesz przeczytać niezliczoną ilość porad, ale nikt nigdy nie może za nie ręczyć, ponieważ mówiąc wprost, nikt nie może być pewien, które kryptowaluty odniosą sukces, a które nie. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami, radzimy trzymać się największych projektów, takich jak Bitcoin, Ethereum, Solana itp.

Gdzie można sprzedawać Bitcoiny i inne kryptowaluty?

Kryptowaluty możesz sprzedać tak samo łatwo, jak je kupić, np. na giełdach kryptowalut wymienionych powyżej. Po prostu naciśnij przycisk Sprzedaj zamiast przycisku Kup, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Aby dowiedzieć się więcej o sprzedaży bitcoinów, zobacz na przykład jak i gdzie sprzedać bitcoina.

Recent Content