Fundusz ETF BUZZ szuka akcji po nastrojach w social mediach


Inwestowanie przeżywa kolejny rozkwit dzięki narzędziom analizującym wzmianki o konkretnych firmach. Nowy ETF: Van Eck Vectors Social Sentiment ETF (BUZZ) reprezentuje nowy sposób selekcji akcji, który ma potencjał, by przewyższyć tradycyjne stopy zwrotu inwestorów giełdowych. Inteligentny algorytm napędzany przez sztuczną inteligencję przeszukuje sieci społecznościowe, serwisy informacyjne, blogi i fora dyskusyjne, aby ocenić, które akcje mają tendencję wzrostową i momentum. Jest to metryka zwana sentymentem w mediach społecznościowych.

Wybierane są akcje, o których jest „szum w mediach społecznościowych”, czyli takie, o których obecnie się mówi i które prawdopodobnie doświadczą wzrostu cen i boomu w najbliższej przyszłości.

Czym jest fundusz BUZZ ETF

Van Eck Vectors Social Sentiment ETF (BUZZ) to indeks akcji składający się z 75 walorów. Uwzględniane są akcje o minimalnej kapitalizacji rynkowej wynoszącej 5 mld USD. Jednocześnie muszą istnieć na rynku od kilku lat i mieć na swoim koncie archiwalne wzmianki w mediach społecznościowych.

Ogólnie, selekcja polega na wyborze z około 250 – 300 akcji na rynku. Algorytm ocenia, czy post w mediach społecznościowych jest neutralny, pozytywny czy negatywny. Zgodnie z sentymentem postu (komentarza, artykułu), poszczególne akcje są następnie uszeregowane według liczby takich wzmianek w określonym czasie. Reprezentacja każdej akcji w indeksie nie jest oparta na kapitalizacji (jak to tradycyjnie ma miejsce w przypadku innych indeksów), ale po prostu na sentymencie.

Jednocześnie, żadna akcja nie może stanowić więcej niż 3% całego indeksu. Jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się poszczególnym akcjom wchodzącym w skład EFT BUZZ można zauważyć, że niektóre z nich reprezentują aż 3,49% indeksu. Tak więc, najwyraźniej, akcje nie przekraczają 3,5 lub 4% indeksu.

Co miesiąc odbywa się równoważenie portfela

W indeksie ETF BUZZ znajdują się takie spółki jak: Twitter, DraftKings, Ford, American Airlines, Amazon, Apple, AMD, Facebook, Tesla, Netflix, Boeing, Novavax, Microsoft, Pfizer, Virgin Galactic, Pinterest, Plug Power, Walt Disney, Zoom, Intel, Snap (Snapchat), General Motors, Alphabet (Google), Square i wiele innych.

Większość firm pochodzi z USA. W podziale na sektory, najliczniej reprezentowane są IT (technologie informacyjne), dobra konsumpcyjne, usługi komunikacyjne, przemysł i opieka zdrowotna.

Inwestowanie w oparciu o dynamikę cen

Inwestowanie w akcje na podstawie ich dynamiki cenowej jest znane od dawna. Prawdopodobnie największym z nich jest ETF o nazwie iShares Momentum ETF (MTUM), który wybiera akcje o najniższych cenach w okresie 6-12 miesięcy ze wskaźnikiem niskiej zmienności w ciągu ostatnich trzech lat.

W marcu, w czasie największego kryzysu koronawirusowego, indeks MTUM zanotował spadek zaledwie o 30%, co nie jest złym wynikiem w porównaniu z innymi walorami.

Momentum social buzz

Jednakże śledzenie dynamiki społecznego szumu (wysokiej aktywności i wzmianek w mediach społecznościowych) jest stosunkowo nowe. W świecie kryptowalut jest tym o wiele głośniej.

Nastroje w serwisach społecznościowych zaczęły być śledzone najbardziej na przełomie 2017/2018 roku w czasie pojawiania się i możliwości fundraisingu lub inwestycji w projekty.

Dziś istnieje wiele narzędzi, które śledzą podstawowe lub głębsze metryki nastrojów społecznych. To wciąż stosunkowo nowa dyscyplina, która nie ma za sobą wielu lat i historycznych osiągnięć. Sieci społecznościowe, a zwłaszcza komunikacja w sieciach jest niezwykle dynamiczna i niełatwo będzie uogólnić jej wzorce.

Osobiście, mając doświadczenie w marketingu, dobrze wiem, że szum w mediach społecznościowych można sztucznie wykreować, a dzięki zaawansowanym narzędziom można kierować opinią nie tylko grupy, ale całego narodu. Jest to potężna broń, która może być niebezpieczna.

Wyniki indeksu BUZZ ETF

W ciągu ostatnich pięciu lat ETF BUZZ Index osiągnął lepsze wyniki niż tradycyjny benchmark inwestycyjny – S&P 500 Index.

Porównanie wyników funduszu ETF Buzz z indeksem SP500
  • Indeks BUZZ: +215%
  • Momentum ETF (MTUM): +119%.
  • S&P 500: +113%.


Fundusz BUZZ ETF zyskał największy procent właśnie w 2020 r., a według zespołu BUZZ Holdings duży wpływ na to miało bardziej aktywne i częstsze korzystanie z mediów społecznościowych przez osoby indywidualne i inwestorów detalicznych.

NOVAVAX INC NVAX $ 3.21
AMAZON.COM INC AMZN $ 3.19
FACEBOOK INC FB $ 3.17
TESLA INC TSLA $ 3.16
GAMESTOP CORP GME $ 3.11
APPLE INC AAPL $ 3.08
ROCKET COS INC RKT $ 3.03
PALANTIR TECHNOLOGIES INC PLTR $ 3.00
ADVANCED MICRO DEVICES INC AMD $ 2.99
VIACOMCBS INC VIAC$ 2.96
10 Najważniejszych spółek śledzonych przez fundusz (maj 2021).

Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Ryzyko

W przeszłości widzieliśmy, że media społecznościowe mogą być również narzędziem manipulacji, dezinformacji, fałszywych wiadomości i oczywiście niszczenia cen. W 2021 roku możemy prześledzić przypadek akcji GameStop.

Fundusz BUZZ ETF minimalizuje to ryzyko, mając na stanie wyselekcjonowane akcje o kapitalizacji rynkowej co najmniej 5 mld USD. Spółki o wyższej kapitalizacji są generalnie mniej podatne na manipulacje cenowe ze strony osób prywatnych i dużych inwestorów.

Inną krytyczną kwestią jest możliwość celowego podsycania (poprzez bardzo aktywne inicjowanie) rozmów, negatywnych lub pozytywnych, w mediach społecznościowych na temat różnych firm przez założycieli, opłacanych dziennikarzy i/lub influencerów.

Przyszłość inwestowania opartego na sentymencie

Przyjrzyj się liczbie wiadomości wysłanych w okresie przed i po wybuchu pandemii Sovid-19 oraz wprowadzeniu środków obejmujących home-office, zdalną pracę i ograniczenia dotyczące fizycznego spotykania się z ludźmi po marcu 2020 r.

Nie dziwi więc, że jednym z argumentów firmy BUZZ jest:

To, co dziś ludzie mówią o spółce ma o wiele większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej – i mówią o wiele więcej niż w przeszłości.

Zgadzam się z tym i uważam, że sieci społeczne będą nam towarzyszyć przez wiele lat. Mogą się one przekształcać, ale komunikacja wirtualna przetrwa i z każdym rokiem będzie coraz silniejsza, bardziej intensywna i potężniejsza. W ocenie spółek i inwestowaniu nie chodzi już tylko o to, co mówią profesjonalni analitycy, fundusze inwestycyjne, raporty roczne spółek, bankierzy czy domy bankowe.

Zwykli, drobni i detaliczni inwestorzy otrzymali głos, a ich głos jest silny. Jest to jedna z największych zmian w ostatnich latach, która znajduje odzwierciedlenie nie tylko w inwestowaniu w akcje, ale jest również powodem dużego wzrostu popularności inwestowania w kryptowaluty.

Inwestowanie według sentymentu w mediach społecznościowych i ogólnie w całym Internecie może być w pewnym stopniu postrzegane jako market timing, co nie jest istotnym parametrem dla inwestorów fundamentalnych (value). Ja, choć skłaniam się ku inwestowaniu fundamentalnemu, to jednak uważam „sentyment tracking” (sentyment do danej spółki) za ważne kryterium. Sztuczna inteligencja może pomóc nam przewidzieć, kiedy następuje boom w aktywności i istnieje potencjał i prawdopodobieństwo wzrostu cen danej spółki.

Nastrój różni się od fundamentów i prawdą jest, że wielu „zwykłych ludzi” nie potrafi określić fundamentów. Większość z nich to tłum i owce, więc są bardziej podatni na sentymenty.

Wartość wewnętrzna (fundamentalna) spółki prędzej czy później znajdzie odzwierciedlenie w jej cenie, jak twierdzą zarówno Warren Buffett, jak i Daniel Gladish.

Sentyment może napędzać cenę aktywów finansowych w zupełnie innym kierunku niż fundamenty (gdyby ludzie je znali i doceniali).

Podsumowanie

Fundusz BUZZ ETF to interesujący sposób na wykorzystanie szans, jakie kryją się za ruchami cenowymi wspieranymi przez wiadomości internetowe i media społecznościowe. To będzie mocne. Jestem przekonany, że będzie to miało swoje miejsce również w przyszłości. Indeks, który jest wspierany przez technologię sztucznej inteligencji (choć na wczesnym etapie) ma potencjał, aby pokonać wiele tradycyjnych indeksów i profesjonalnie zarządzanych funduszy.

Gdybym miał tylko jeden wybór, to pomimo wyników funduszu BUZZ ETF, wolałbym sięgnąć po indeks S&P 500, który ma za sobą wspaniałą historię, doskonałe wyniki i przyszłość, która jest pozytywnie postrzegana przez analityków, ekspertów i samych inwestorów.

Jeśli inwestujesz w z funduszem BUZZ ETF, to jako dywersyfikację portfela.

Sentyment odgrywa rolę w moich decyzjach inwestycyjnych, zarówno przy wyborze akcji, jak i kryptowalut. W moim przypadku jest to uzupełniające kryterium oceny.

Nastroje zmieniają się wraz ze zmiennością

Śledzenie nastrojów w mediach społecznościowych i innych miejscach w sieci pokazuje, że pozytywne i negatywne wiadomości przekładają się na większą zmienność cen. Innymi słowy, występuje częstsza i wyraźniejsza alternacja między wzrostem a spadkiem cen.

W przypadku kryptowalut jest to bardzo widoczne, a dzienne ruchy cenowe rzędu +15% lub -15% nie są wyjątkiem. W takich przypadkach można rozważyć wykorzystanie automatycznych robotów, które sprzedają i kupują kryptowaluty, generując zyski właśnie na tych częstych ruchach w górę i w dół.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

Recent Content