Gdy żyjemy otuleni fikcyjnym „bezpieczeństwem” codziennego życia, łatwo jest wierzyć, że wszystko jest w porządku i że nic nie może się tak radykalnie zmienić, ale rzeczywistość jest zupełnie inna.
Ile razy oglądając coś takiego w wiadomościach myślałeś, że to Ci się nie przytrafi?
- Całe rodziny, które są bezrobotne i nie mają prawie żadnych środków do życia.
- Rodziców, których nie stać na opłacenie operacji dziecka.
- itd..
Nigdy nie możemy być w 100% pewni, że nasza sytuacja się nie pogorszy, bo nikt nie wie, co zdarzy się w przyszłości.
Dlatego tak ważne jest, by mieć zabezpieczenie i fundusz na nieprzewidziane wydatki. Fundusz, który pomoże Ci przetrwać każdą finansową sytuację kryzysową.
Fundusz awaryjny przydaje się też w wielu pozytywnych sytuacjach, np. gdy twoje dziecko zostaje przyjęte na studia na bardzo dobrej uczelni w innym mieście (co wymaga dodatkowych wydatków).
Dlatego w tym artykule chciałbym opowiedzieć o takich rzeczach jak:
- Znaczenie funduszu awaryjnego.
- Jak stworzyć taki fundusz.
- Kiedy go używać, a kiedy nie.
Fundusz awaryjny: czym jest, a czym nie jest
Posiadanie funduszu awaryjnego oznacza, że masz pewną kwotę pieniędzy odłożoną na koncie bankowym innym niż konto bieżące, która będzie wykorzystana tylko w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.
Nieprzewidziane zdarzenia takie jak:
- Utrata pracy.
- Choroba.
- Wypadek.
Jak widzisz, te sytuacje nie są częste, ale kiedy się zdarzają, mogą drastycznie zmienić sytuację finansową pojedynczej osoby lub całej rodziny.
Dlatego:
Aby stworzyć tę poduszkę bezpieczeństwa, będziemy musieli odłożyć część naszych dochodów. A im szybciej to zrobimy, tym lepiej **.
W tym artykule wyjaśnię, jak to zrobić i ile pieniędzy musimy na to odłożyć.
Co NIE jest funduszem awaryjnym
Choć może się to wydawać oczywiste, wyjaśnienie tej kwestii jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż wyjaśnienie, czym jest fundusz awaryjny. Ludzie często są zagubieni i w końcu wykorzystują te pieniądze do niewłaściwych celów.
Fundusz awaryjny:
- To nie jest pula pieniędzy, którą możesz wykorzystać, bo źle zarządzałeś swoimi dochodami i nie możesz powiązać końca z końcem.
- Nie jest to kwota pieniędzy, którą możesz przeznaczyć na wakacje.
- Nie jest to kwota pieniędzy, którą możesz przeznaczyć na zakup samochodu, opłacenie wyjazdu swoich dzieci itp.
Nagły przypadek to sytuacja całkowicie nieoczekiwana, nieunikniona i pilna. W dodatku ta nagła sytuacja pociąga za sobą wydatek pieniężny (lub koszt), którego w żadnym wypadku nie można odłożyć na później.
Co więc robić w każdej z powyższych sytuacji?
A co, jeśli chcę wyjechać na wakacje lub jeśli muszę kupić samochód? Czy wolno mi wydawać pieniądze, które zaoszczędziłem z funduszu awaryjnego?
Odpowiedź brzmi: nie. Nie możesz wydać na takie wydatki oszczędności, które odłożyłeś na fundusz awaryjny.
Ponieważ w tym przypadku nie są to wydatki nagłe. Są to wydatki, które powinieneś przewidzieć w swoim budżecie rodzinnym z wyprzedzeniem i dlatego musisz oszczędzać, by je opłacić.
Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
✔ Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10
Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.
Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.
Najważniejszy powód, dlaczego powinieneś mieć fundusz awaryjny
Celem prowadzenia funduszu awaryjnego jest finansowe bezpieczeństwo i stabilność, tak byś w razie nieprzewidzianych wydarzeń miał pewność, że sobie z nimi poradzisz.
Przynajmniej przez jakiś czas. Pozwól, że wyjaśnię to na przykładzie.
Wyobraź sobie, że właśnie straciłeś pracę (swoje jedyne źródło utrzymania).
Jeśli się zabezpieczyłeś i masz fundusz awaryjny będziesz miał czas (powiedzmy od 6 do 12 miesięcy w zależności od zaoszczędzonej kwoty), by poszukać i znaleźć pracę, zanim zbankrutujesz i będziesz musiał starać się o pożyczkę.
W przeciwnym razie, jeśli nie byłeś wystarczająco przezorny i nie zbudowałeś tego funduszu, będziesz musiał uciec się do kredytów (pożyczek osobistych) by zdobyć pieniądze. Wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami, zadłuża nas i może doprowadzić do poważnych kłopotów finansowych.
Jest to sytuacja, w której nikt z nas nie chciałby się znaleźć.
>> Jeśli jesteś zadłużony, polecam Ci przeczytać ten artykuł: Jak wyjść z długów i wejść na drogę do wolności finansowej.
Jak zbudować fundusz awaryjny od podstaw?
Pierwszym krokiem do stworzenia funduszu awaryjnego jest zdolność do oszczędzania co miesiąc pewnej sumy pieniędzy.
Te oszczędności mogą być wykorzystane na trzy różne cele:
- Oszczędzanie na emeryturę.
- Oszczędzanie na przyszłe wydatki, o których wiemy, że wystąpią.
- Oszczędzanie na inwestycje.
Polecam byś przede wszystkim przeznaczył wszystkie swoje oszczędności na zbudowanie funduszu bezpieczeństwa.
Gdy zabezpieczysz swoją finansową przyszłość, możesz zacząć inwestować swoje pieniądze i zacząć generować pasywny dochód. Z tym dochodem będziesz mógł zapłacić za każdą swoją zachciankę (wycieczka, samochód itp.).
W ten sposób pieniądze będą pracować dla ciebie, będą szybciej rosnąć i będziesz mógł kupić więcej rzeczy.
Przyjrzymy się teraz krokom, które musisz podjąć, by zbudować fundusz bezpieczeństwa.
#1. Czynności, które musisz wykonać, aby łatwo i skutecznie stworzyć fundusz awaryjny
Aby stworzyć fundusz awaryjny:
- ustal cel oszczędnościowy: np. ile pieniędzy powinno być na koncie awaryjnym? Zalecam, by było to co najmniej 6 miesięcy wydatków. Jednak z mojego punktu widzenia zawsze lepiej jest celować w dłuższy okres i mieć zabezpieczone 12 miesięcy.
- Opracuj szczegółowy budżet rodzinny: śledząc swoje finanse (ile wydajesz, ile zarabiasz i ile oszczędzasz) będziesz wiedział, ile pieniędzy masz do dyspozycji, by przeznaczyć je na fundusz awaryjny. Będziesz też wiedział, ile miesięcy potrzebujesz, by pokryć swój fundusz awaryjny.
- Przenieś kwotę, którą chcesz oszczędzać każdego miesiąca na inne konto bankowe niż to, z którego korzystasz na co dzień: Inną opcją byłoby oszczędzanie na koncie oszczędnościowym (w rzeczywistości jest to bardziej opłacalne), ale przy obecnym oprocentowaniu tego typu konto nie oferuje prawie żadnego zwrotu.
Jak widzisz, są to trzy proste kroki.
#2. Ile pieniędzy powinien zgromadzić fundusz?
Kwota zależy od konkretnej sytuacji każdej osoby. Osoba samotna będzie potrzebowała mniej pieniędzy i mniej miesięcy „ochrony” niż osoba z dziećmi i kredytem hipotecznym.
Jednak, jak już mówiłem:
Zalecam, by kwota funduszu bezpieczeństwa pokrywała od 6 do 12 miesięcy wydatków.
Po utworzeniu funduszu awaryjnego nie musisz już przeznaczać na niego żadnych pieniędzy. W tym momencie możesz zacząć inwestować.
Gdzie powinienem trzymać pieniądze z funduszu awaryjnego i czy powinienem je inwestować?
Odpowiedź na to pytanie brzmi NIGDY.
Pieniądze, które odkładasz jako fundusz awaryjny nigdy nie powinny być inwestowane, ale powinny znajdować się na koncie oszczędnościowym lub na łatwo dostępnej lokacie. Innymi słowy, w miejscu, które spełnia te 3 wymagania:
- Dostępność: musisz być w stanie uzyskać dostęp do tych pieniędzy niemal natychmiast.
- Bezpieczeństwo: oznacza to, że kiedy będziesz ich potrzebował, nie okaże się, że masz mniej pieniędzy (co mogłoby się zdarzyć, gdybyś je zainwestował, a wartość Twojej inwestycji by spadła).
- Bez opłat karnych: kiedy będziesz musiał wypłacić pieniądze, bank nie obciąży Cię opłatami karnymi.
W każdym razie te pieniądze nie powinny znajdować się na tym samym koncie, z którego korzystasz na co dzień. Im rzadziej masz je pod ręką, tym lepiej, bo wtedy będziesz miał mniejszą pokusę, by je wydać.
>> Pamiętaj, że pieniądze w twoim funduszu bezpieczeństwa tracą z czasem siłę nabywczą (z powodu inflacji) i powinny być co jakiś czas uzupełniane. Ważne jest jednak, by mieć ją dostępną w razie nagłych wypadków i by mieć spokój psychiczny.
To najlepszy moment, by zbudować osobisty fundusz awaryjny
Różnica między posiadaniem a nieposiadaniem funduszu awaryjnego może być ogromna.
Pamiętaj, że sytuacja kryzysowa może być ważnym punktem zwrotnym w twoim życiu. Jeśli byłeś przezorny, będziesz mógł kontynuować życie (mniej więcej) tak jak do tej pory, ale jeśli tego nie zrobiłeś – możesz znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej na długie lata.
Poza tym fundusz bezpieczeństwa może pomóc ci na przykład odejść z pracy, której nie lubisz i poszukać lepszej. Nie ulega to wątpliwości, że:
To sposób, by nie dać się zaskoczyć i wiedzieć, że poradzisz sobie w każdej sytuacji.
Mam nadzieję, że tym artykułem udało mi się zwrócić uwagę na to, jak ważne jest posiadanie funduszu bezpieczeństwa. Mam też szczerą nadzieję, że jeśli jeszcze go nie masz, już dziś założysz specjalne konto i zaczniesz je budować.
eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.
eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.
eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.
Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.
Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.
Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.