Fundusz awaryjny – czym jest i dlaczego go posiadamy?


Gdy żyjemy otuleni fikcyjnym „bezpieczeństwem” codziennego życia, łatwo jest wierzyć, że wszystko jest w porządku i że nic nie może się tak radykalnie zmienić, ale rzeczywistość jest zupełnie inna.

Ile razy oglądając coś takiego w wiadomościach myślałeś, że to Ci się nie przytrafi?

 • Całe rodziny, które są bezrobotne i nie mają prawie żadnych środków do życia.
 • Rodziców, których nie stać na opłacenie operacji dziecka.
 • itd..

Nigdy nie możemy być w 100% pewni, że nasza sytuacja się nie pogorszy, bo nikt nie wie, co zdarzy się w przyszłości.

Dlatego tak ważne jest, by mieć zabezpieczenie i fundusz na nieprzewidziane wydatki. Fundusz, który pomoże Ci przetrwać każdą finansową sytuację kryzysową.

Fundusz awaryjny przydaje się też w wielu pozytywnych sytuacjach, np. gdy twoje dziecko zostaje przyjęte na studia na bardzo dobrej uczelni w innym mieście (co wymaga dodatkowych wydatków).

Dlatego w tym artykule chciałbym opowiedzieć o takich rzeczach jak:

 • Znaczenie funduszu awaryjnego.
 • Jak stworzyć taki fundusz.
 • Kiedy go używać, a kiedy nie.

Fundusz awaryjny: czym jest, a czym nie jest

Posiadanie funduszu awaryjnego oznacza, że masz pewną kwotę pieniędzy odłożoną na koncie bankowym innym niż konto bieżące, która będzie wykorzystana tylko w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.

Nieprzewidziane zdarzenia takie jak:

 • Utrata pracy.
 • Choroba.
 • Wypadek.

Jak widzisz, te sytuacje nie są częste, ale kiedy się zdarzają, mogą drastycznie zmienić sytuację finansową pojedynczej osoby lub całej rodziny.

Dlatego:

Aby stworzyć tę poduszkę bezpieczeństwa, będziemy musieli odłożyć część naszych dochodów. A im szybciej to zrobimy, tym lepiej **.

W tym artykule wyjaśnię, jak to zrobić i ile pieniędzy musimy na to odłożyć.

Co NIE jest funduszem awaryjnym

Choć może się to wydawać oczywiste, wyjaśnienie tej kwestii jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż wyjaśnienie, czym jest fundusz awaryjny. Ludzie często są zagubieni i w końcu wykorzystują te pieniądze do niewłaściwych celów.

Fundusz awaryjny:

 • To nie jest pula pieniędzy, którą możesz wykorzystać, bo źle zarządzałeś swoimi dochodami i nie możesz powiązać końca z końcem.
 • Nie jest to kwota pieniędzy, którą możesz przeznaczyć na wakacje.
 • Nie jest to kwota pieniędzy, którą możesz przeznaczyć na zakup samochodu, opłacenie wyjazdu swoich dzieci itp.
Nagły przypadek to sytuacja całkowicie nieoczekiwana, nieunikniona i pilna. W dodatku ta nagła sytuacja pociąga za sobą wydatek pieniężny (lub koszt), którego w żadnym wypadku nie można odłożyć na później.

Co więc robić w każdej z powyższych sytuacji?

A co, jeśli chcę wyjechać na wakacje lub jeśli muszę kupić samochód? Czy wolno mi wydawać pieniądze, które zaoszczędziłem z funduszu awaryjnego?

Odpowiedź brzmi: nie. Nie możesz wydać na takie wydatki oszczędności, które odłożyłeś na fundusz awaryjny.

Ponieważ w tym przypadku nie są to wydatki nagłe. Są to wydatki, które powinieneś przewidzieć w swoim budżecie rodzinnym z wyprzedzeniem i dlatego musisz oszczędzać, by je opłacić.

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
✔ Koszt transakcji: 0 PLN
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Ostrzeżenie o ryzyku: eToro to platforma złożona z wielu instrumentów, która oferuje inwestowanie w akcje, kryptoaktywa oraz kontrakty CFD.

Zwracamy uwagę, że kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 67% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki historyczne nie gwarantują osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Kryptoaktywa to instrumenty charakteryzujące się wysoką zmiennością w krótkim czasie, dlatego też nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W przeciwieństwie do kontraktów CFD, handel kryptoaktywami nie jest regulowany, w związku z czym nie podlega nadzorowi przez żadną instytucję UE.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie ponosi odpowiedzialności za treść i adekwatność publikacji, które zostały przygotowane przez partnerów dostępnych publicznie, w szczególności informacji dotyczących eToro.

Ostrzeżenie o ryzyku: Inwestując u tego dostawcy, 67% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze.
Należy upewnić się, że możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy

Najważniejszy powód, dlaczego powinieneś mieć fundusz awaryjny

Celem prowadzenia funduszu awaryjnego jest finansowe bezpieczeństwo i stabilność, tak byś w razie nieprzewidzianych wydarzeń miał pewność, że sobie z nimi poradzisz.

Przynajmniej przez jakiś czas. Pozwól, że wyjaśnię to na przykładzie.

Wyobraź sobie, że właśnie straciłeś pracę (swoje jedyne źródło utrzymania).

Jeśli się zabezpieczyłeś i masz fundusz awaryjny będziesz miał czas (powiedzmy od 6 do 12 miesięcy w zależności od zaoszczędzonej kwoty), by poszukać i znaleźć pracę, zanim zbankrutujesz i będziesz musiał starać się o pożyczkę.

W przeciwnym razie, jeśli nie byłeś wystarczająco przezorny i nie zbudowałeś tego funduszu, będziesz musiał uciec się do kredytów (pożyczek osobistych) by zdobyć pieniądze. Wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami, zadłuża nas i może doprowadzić do poważnych kłopotów finansowych.

Jest to sytuacja, w której nikt z nas nie chciałby się znaleźć.

>> Jeśli jesteś zadłużony, polecam Ci przeczytać ten artykuł: Jak wyjść z długów i wejść na drogę do wolności finansowej.

Jak zbudować fundusz awaryjny od podstaw?

Pierwszym krokiem do stworzenia funduszu awaryjnego jest zdolność do oszczędzania co miesiąc pewnej sumy pieniędzy.

Te oszczędności mogą być wykorzystane na trzy różne cele:

 1. Oszczędzanie na emeryturę.
 2. Oszczędzanie na przyszłe wydatki, o których wiemy, że wystąpią.
 3. Oszczędzanie na inwestycje.

Polecam byś przede wszystkim przeznaczył wszystkie swoje oszczędności na zbudowanie funduszu bezpieczeństwa.

Gdy zabezpieczysz swoją finansową przyszłość, możesz zacząć inwestować swoje pieniądze i zacząć generować pasywny dochód. Z tym dochodem będziesz mógł zapłacić za każdą swoją zachciankę (wycieczka, samochód itp.).

W ten sposób pieniądze będą pracować dla ciebie, będą szybciej rosnąć i będziesz mógł kupić więcej rzeczy.

Przyjrzymy się teraz krokom, które musisz podjąć, by zbudować fundusz bezpieczeństwa.

#1. Czynności, które musisz wykonać, aby łatwo i skutecznie stworzyć fundusz awaryjny

Aby stworzyć fundusz awaryjny:

 1. ustal cel oszczędnościowy: np. ile pieniędzy powinno być na koncie awaryjnym? Zalecam, by było to co najmniej 6 miesięcy wydatków. Jednak z mojego punktu widzenia zawsze lepiej jest celować w dłuższy okres i mieć zabezpieczone 12 miesięcy.
 2. Opracuj szczegółowy budżet rodzinny: śledząc swoje finanse (ile wydajesz, ile zarabiasz i ile oszczędzasz) będziesz wiedział, ile pieniędzy masz do dyspozycji, by przeznaczyć je na fundusz awaryjny. Będziesz też wiedział, ile miesięcy potrzebujesz, by pokryć swój fundusz awaryjny.
 3. Przenieś kwotę, którą chcesz oszczędzać każdego miesiąca na inne konto bankowe niż to, z którego korzystasz na co dzień: Inną opcją byłoby oszczędzanie na koncie oszczędnościowym (w rzeczywistości jest to bardziej opłacalne), ale przy obecnym oprocentowaniu tego typu konto nie oferuje prawie żadnego zwrotu.

Jak widzisz, są to trzy proste kroki.

#2. Ile pieniędzy powinien zgromadzić fundusz?

Kwota zależy od konkretnej sytuacji każdej osoby. Osoba samotna będzie potrzebowała mniej pieniędzy i mniej miesięcy „ochrony” niż osoba z dziećmi i kredytem hipotecznym.

Jednak, jak już mówiłem:

Zalecam, by kwota funduszu bezpieczeństwa pokrywała od 6 do 12 miesięcy wydatków.

Po utworzeniu funduszu awaryjnego nie musisz już przeznaczać na niego żadnych pieniędzy. W tym momencie możesz zacząć inwestować.

Gdzie powinienem trzymać pieniądze z funduszu awaryjnego i czy powinienem je inwestować?

Odpowiedź na to pytanie brzmi NIGDY.

Pieniądze, które odkładasz jako fundusz awaryjny nigdy nie powinny być inwestowane, ale powinny znajdować się na koncie oszczędnościowym lub na łatwo dostępnej lokacie. Innymi słowy, w miejscu, które spełnia te 3 wymagania:

 1. Dostępność: musisz być w stanie uzyskać dostęp do tych pieniędzy niemal natychmiast.
 2. Bezpieczeństwo: oznacza to, że kiedy będziesz ich potrzebował, nie okaże się, że masz mniej pieniędzy (co mogłoby się zdarzyć, gdybyś je zainwestował, a wartość Twojej inwestycji by spadła).
 3. Bez opłat karnych: kiedy będziesz musiał wypłacić pieniądze, bank nie obciąży Cię opłatami karnymi.

W każdym razie te pieniądze nie powinny znajdować się na tym samym koncie, z którego korzystasz na co dzień. Im rzadziej masz je pod ręką, tym lepiej, bo wtedy będziesz miał mniejszą pokusę, by je wydać.

>> Pamiętaj, że pieniądze w twoim funduszu bezpieczeństwa tracą z czasem siłę nabywczą (z powodu inflacji) i powinny być co jakiś czas uzupełniane. Ważne jest jednak, by mieć ją dostępną w razie nagłych wypadków i by mieć spokój psychiczny.

To najlepszy moment, by zbudować osobisty fundusz awaryjny

Różnica między posiadaniem a nieposiadaniem funduszu awaryjnego może być ogromna.

Pamiętaj, że sytuacja kryzysowa może być ważnym punktem zwrotnym w twoim życiu. Jeśli byłeś przezorny, będziesz mógł kontynuować życie (mniej więcej) tak jak do tej pory, ale jeśli tego nie zrobiłeś – możesz znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej na długie lata.

Poza tym fundusz bezpieczeństwa może pomóc ci na przykład odejść z pracy, której nie lubisz i poszukać lepszej. Nie ulega to wątpliwości, że:

To sposób, by nie dać się zaskoczyć i wiedzieć, że poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Mam nadzieję, że tym artykułem udało mi się zwrócić uwagę na to, jak ważne jest posiadanie funduszu bezpieczeństwa. Mam też szczerą nadzieję, że jeśli jeszcze go nie masz, już dziś założysz specjalne konto i zaczniesz je budować.

Recent Content