Europejskie i Światowe Spółki Zbrojeniowe w 2023 roku

Firmy z branży zbrojeniowej uzyskują większość swoich przychodów od jednego rodzaju klienta – rządu danego kraju. Na szczęście klient taki ma głębokie kieszenie i długą historię opłacania swoich zobowiązań. Stabilność rządów daje spółkom obronnym i inwestorom pewną przewidywalność, jeśli chodzi o zarządzanie gotówką i prognozowanie wzrostu.

Firmy z sektora zbrojeniowego oferują szeroki zakres produktów i usług dla swoich klientów, a niektóre z nich są lepszymi inwestycjami niż pozostałe. Oto co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w sektorze obronnym i jak wybrać, gdzie ulokować swoje pieniądze.

Wzrost notowań akcji europejskich spółek zbrojeniowych

Wiadomość o wojnie na ukrainie spotęgowała wzrost notowań akcji związanych z przemysłem lotniczym i obronnym. Producent czujników Hensoldt (HAG, +45%) był na czele zestawienia w poniedziałek rankiem tuż po ataku na Ukrainę. Wyróżniły się także inne firmy związane z branżą zbrojeniową takie jak Rheinmetall (RHM, +100%), Leonardo (LDO, +50%), Thales (HO, +50%) i Chemring (CHG, +13%).

Berenberg dostrzega potencjalne korzyści dla kilku dużych projektów obronnych w regionie, w tym dla projektów Airbusa (AIR, -1,8%) i Dassault Aviation (AM, +9%) Eurodrone i FCAS – myśliwców szóstej generacji. Zwrócono także uwagę na komentarze kanclerza Niemiec Olafa Scholza, które wydają się przywracać F-35 firmy Lockheed Martin (LMT, +3,5%) do rywalizacji o zastąpienie niemieckich samolotów szturmowych Tornado. Poprzedni niemiecki rząd wykluczył F-35 na rzecz Boeinga F/A-18.

Analityk Jefferies Chloe Lemarie spodziewa się, że „ekspozycja na niemieckie wydatki na obronność zapewni kluczowy impuls”, ponieważ kraj ten złożył jak dotąd największe i najbardziej konkretne deklaracje dotyczące wydatków. Rheinmetall może być głównym beneficjentem ze względu na ich wysoką ekspozycję na niemiecką obronność.

Thales S.A. (HO)

Thales S.A. jest firmą zbrojeniową założoną w 1893 roku z siedzibą w Courbevoie we Francji i działającą na całym świecie. Thales S.A. dostarcza różnorodne rozwiązania dla klientów cywilnych i wojskowych na rynku lotniczym, kosmicznym, obronnym, bezpieczeństwa i transportu naziemnego. Niedawno rozpoczęła współpracę z australijską firmą Janusnet nad oprogramowaniem zabezpieczającym dane w Ameryce Północnej i podpisała porozumienie z M2Cloud, aby wejść na globalny rynek biofarmaceutyczny oparty na IoT. Akcje bardzo zyskały na wartości, podążając za wydarzeniami na świecie.

BAE Systems plc (BA.L)

BAE Systems, z siedzibą główną w Farnborough w Wielkiej Brytanii, dostarcza na całym świecie rozwiązania z zakresu obronności, lotnictwa i bezpieczeństwa. Firma działa w pięciu segmentach: Systemy Elektroniczne, Cyberbezpieczeństwo i Wywiad, Platformy i Usługi (USA), Lotniczy i Morski. Cena akcji powoli wycofuje się po gwałtownym wzroście, co może stworzyć ciekawą okazję do kupna. Biorąc pod uwagę obecną napiętą sytuację i wojnę w Europie, może to być także długoterminowa okazja inwestycyjna.

Rheinmetall AG (RHM.DE)

Rheinmetall AG produkuje i dostarcza części samochodowe oraz sprzęt obronny w Niemczech i za granicą. Jej sprzęt obejmuje opancerzone pojazdy gąsienicowe, systemy ochrony CBRN. Wcześniej firma była znana jako Rheinmetall Berlin AG, a w 1996 roku zmieniła nazwę na Rheinmetall AG. Firma została założona w 1889 roku, a jej główna siedziba znajduje się w Düsseldorfie w Niemczech. Cena akcji gwałtownie wzrosła po ogłoszeniu przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza, że kraj zwiększy swoje wydatki na wojsko i obronę do 2% całkowitego PKB.

Dassault Aviation (AM)

Firma została założona w 1916 roku, a jej główna siedziba znajduje się w Paryżu we Francji. Dassault Aviation SA jest spółką zależną Groupe Industriel Marcel Dassault SA. Jest zaangażowana w działalność lotniczą we Francji oraz innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Leonardo (LDO)

Firma Leonardo zajmuje się produkcją helikopterów, elektroniką obronną i systemami bezpieczeństwa, aeronautyką i innymi przedsięwzięciami we Włoszech, Wielkiej Brytanii, reszcie Europy, Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Firma oferuje również samoloty wielozadaniowe, taktyczne samoloty transportowe, bojowe i szkoleniowe. Ponadto dostarcza rozwiązania w zakresie dowodzenia, kontroli i komunikacji dla cyfrowych pól bitewnych, obrony powietrznej itp . Cena akcji wyłamała się z długoterminowej rotacji i obecnie wraca do punktu wyjścia, w którym znów może pojawić się aktywność kupujących.

Hensoldt (HAG.F)

Niemiecka firma HENSOLDT AG wraz ze swoimi filiami dostarcza rozwiązania w zakresie elektronicznych systemów obrony i bezpieczeństwa na całym świecie. Oferuje radary do obserwacji z powietrza, radary pokładowe, lądowe, morskie, przybrzeżne i kosmiczne, identyfikację przyjaciela lub wroga, bezpieczne łącza danych i rozwiązania dla żeglugi komercyjnej. Na akcjach tej spółki panuje ogromna euforia, najwyraźniej po tym jak kanclerz Niemiec zapowiedział zwiększenie inwestycji w zbrojenia. Rynek powoli się koryguje i po raz kolejny pojawia się pytanie, kiedy otworzyć potencjalną pozycję wejściową na akcje tej firmy zbrojeniowej.

Pozostałe światowe spółki sektora zbrojeniowego

Przyjrzyjmy się także w skrócie wyróżniającym się spółkom amerykańskim:

 • Lockheed Martin jest największą na świecie spółką z sektora obronnego. Jest głównym wykonawcą F-35 Joint Strike Fighter, najdroższego samolotu na świecie. Legendarny ośrodek badawczy Lockheeda „Skunk Works” w Kalifornii jest znany na całym świecie, a firma wykorzystała swój potencjał naukowy by stać się liderem w produkcji zaawansowanych samolotów bojowych, zaawansowanych technologicznie pocisków i najnowocześniejszej elektroniki.
 • Boeing jest najlepiej znany ze swoich komercyjnych samolotów, ale jego biznes zbrojeniowy jest na tyle duży, że zalicza się do grona gigantów tej branży. Boeing produkuje wiele różnych samolotów i helikopterów dla Pentagonu, a także jest zaangażowany w działania kosmiczne. Działalność obronna firmy rozszerzyła się także na autonomiczne łodzie podwodne i inne produkty.
 • Northrop Grumman jest odpowiedzialny za bombowce typu stealth i ma duże portfolio produktów kosmicznych. Firma jest ściśle związana z triadą nuklearną, która jest połączeniem rakiet nuklearnych, bombowców i łodzi podwodnych zdolnych do odparcia ataku w przypadku zaatakowania kraju.
 • General Dynamics jest jednym z dwóch głównych producentów okrętów wojskowych, posiada portfolio czołgów i pojazdów lądowych, które czynią z niej jednego z najlepszych dostawców dla armii amerykańskiej. General Dynamics posiada również jedną z największych firm informatycznych i usługowych w sektorze obronnym, co daje jej stabilność przychodów w czasach, gdy Pentagon ogranicza zakupy sprzętu.
 • Raytheon Technologies nie produkuje okrętów wojennych ani myśliwców, ale odgrywa rolę w wielu ważnych inicjatywach wojskowych prowadzonych przez innych wykonawców. Firma powstała w wyniku połączenia w 2020 roku firmy Raytheon, specjalizującej się w elektronice obronnej i pociskach rakietowych z firmą United Technologies, która produkuje silniki lotnicze i wiele innych części dla przemysłu lotniczego i kosmicznego.
 • Leidos Holdings jest największą amerykańską firmą informatyczną (IT). Aktywnie rozwija się także w dziedzinie sprzętu, dostarczając elektronikę i systemy dla autonomicznych pojazdów oraz tworząc solidne portfolio tajnych badań przeznaczonych dla wywiadu i branży kosmicznej.

Jeśli jesteś zwolennikiem sektora obronnego, ale nie chcesz wybierać między poszczególnymi spółkami, to możesz kupić akcje w jednym lub kilku funduszach ETF, które obejmują cały sektor. Trzy główne ETF-y skupiające się na przemyśle zbrojeniowym:

Obrona napędzana energią elektryczną

Przez większą część swojej historii przemysł zbrojeniowy specjalizował się głównie w obróbce metalu. Na Ziemi istniało tylko kilka firm zdolnych do budowania ogromnych pancerników, bombowców i czołgów. Jednak w przemyśle zbrojeniowym, podobnie jak w całej reszcie świata, coraz częściej wartość zyskują nie te firmy, które wykuwają stal, ale te, które dostarczają systemy informatyczne. Elektronika obronna i cyberbezpieczeństwo to coraz większa część portfolio prawie każdej firmy. W to miejsce trafia teraz wiele wewnętrznych inwestycji. Informatyka obronna pozostaje priorytetem, a dostawcy starają się zapewnić rządom bezpieczne sieci i systemy komunikacyjne bogate w dane.

Czy konflikt wpłynie na akcje spółek zbrojeniowych?

Rosyjska inwazja na Ukrainę prawdopodobnie odbije się szerokim echem w sektorze obronnym w nadchodzących latach. Posunięcie to ponownie rozpaliło napięcia z czasów zimnej wojny i w przerażający sposób przypomniało, jak ważne jest silne, zmodernizowane wojsko. Inwestorzy muszą zrozumieć, że projekty obronne mają zwykle wieloletnie harmonogramy i prawdopodobnie w najbliższym czasie nie będzie dużego, jeśli w ogóle wzrostu sprzedaży w związku z tym konfliktem. Mimo że mogą pojawić się możliwości zwiększenia sprzedaży, szczególnie dla sojuszników USA w Europie Wschodniej, jakiekolwiek zyski związane z wojną nie będą raczej znaczące.

Wielcy kontrahenci sektora obronnego generują znacznie lepsze marże na pracach badawczo-rozwojowych nad nowymi zaawansowanymi systemami broni niż na sprzedaży jednorazowych pocisków czy amunicji. Jeżeli rząd Stanów Zjednoczonych miałby zrezygnować z badań na rzecz finansowania aktywnych operacji, konflikt w Europie lub gdziekolwiek indziej mógłby negatywnie wpłynąć na akcje spółek zbrojeniowych. Biorąc jednak pod uwagę znaczenie badań, wydaje się to mało prawdopodobne.

Jak oceniać spółki sektora zbrojeniowego

Wiele osób kojarzy spółki zbrojeniowe z czołgami i karabinami, ale sektor ten jest definiowany szerzej i obejmuje spółki, które głównie obsługują agencje rządowe. Lista obejmuje producentów broni, ale także firmy usługowe, które zarządzają sieciami informatycznymi, magazynami i wykonują inne zadania dla europejskich i światowych agencji rządowych.

Do mocnych stron firm z sektora zbrojeniowego powinny należeć takie cechy jak:

 • Zdolność do poruszania się po skomplikowanych procedurach zamówień rządowych oraz posiadanie „armii” pracowników posiadających certyfikaty bezpieczeństwa niezbędne do wykonywania zadań związanych z wojskiem.
 • Przewidywalne przychody, w dużej mierze dzięki temu, że rząd co roku przedstawia pięcioletnią prognozę planowanych zakupów.
 • Wypłacanie dywidend, które wynikają po części z tego, że badania i rozwój w niektórych firmach obronnych są finansowane przez rząd, co uwalnia gotówkę, która może być zwrócona akcjonariuszom.

Jak znaleźć najlepsze akcje spółek zbrojeniowych

Sektor zbrojeniowy ma tendencję do bycia stabilną grupą spółek. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy ocenie poszczególnych spółek z sektora obronnego:

Budżety na obronę

Każdy kraj ma nienasycony apetyt na nowy sprzęt, ale przy lotniskowcach kosztujących ponad 10 miliardów dolarów za sztukę i myśliwcach F-35 wycenianych na 80 milionów lub więcej każdy, istnieją ograniczenia co do tego, ile rząd może ich kupić. Żeby poznać prawdopodobnych faworytów zwróć uwagę na proces tworzenia budżetu w danym kraju.

Sprawdzaj dane liczbowe

Firmy często podkreślają ogromne kontrakty w informacjach prasowych nie wyjaśniając, że te wielkie kwoty są często rozłożone na wiele lat i mogą zależeć od zatwierdzenia funduszy przez rząd.

Zwróć uwagę na poniższe wskaźniki podczas oceniania akcji spółek sektora obronnego:

 • Wolne przepływy pieniężne: Są one ważne dla każdej firmy, ale w przypadku firm z branży zbrojeniowej wolne przepływy pieniężne mogą się różnić w zależności od tego, czy ich projekty są nowe czy już ugruntowane. Firmy często wydają więcej w początkowych fazach kontraktów produkcyjnych, co tymczasowo obniża przepływy pieniężne.
 • Inwestorzy powinni zwracać szczególną uwagę na zaległe kontrakty korporacyjne, czyli takie, które zostały przyznane, ale nie zostały jeszcze zrealizowane. Ile z tych zaległości zostało już sfinansowanych, a ile musi przejść przez proces budżetowania.
 • Współczynnik book-to-bill: Ta miara porównuje wartość zamówień otrzymanych w danym kwartale z kwotą zafakturowaną i wskazuje na potencjał wzrostu firmy. Firma rozwijająca się powinna mieć wskaźnik book-to-bill na poziomie co najmniej 1,0, co oznacza, że zamówienia na przyszłe produkty są księgowane w tempie równym lub przekraczającym to, co jest dostarczane obecnie.

Firmy zbrojeniowe wiedzą, że inwestorzy skupiają się na tych wskaźnikach i zazwyczaj udostępniają odpowiednie informacje w raportach kwartalnych lub podczas konferencji.

Czy warto inwestować w akcje spółek zbrojeniowych?

Firmy obronne produkują śmiercionośne produkty i mogą być zaangażowane we wspieranie tajnych operacji lub zbieranie informacji wywiadowczych, które niektórzy uważają za niepokojące. Jeżeli nie chcesz wspierać tych działań, to inwestowanie w akcje spółek obronnych nie jest dla Ciebie najlepszym wyborem.

Akcje spółek sektora zbrojeniowego, podobnie jak wiele innych spółek przemysłowych, są zazwyczaj bardziej stateczne niż akcje wysokich lotów spółek technologicznych czy biotechnologicznych. Akcje spółek obronnych najlepiej nadają się dla inwestorów zorientowanych na dochody, którzy szukają stabilnego wzrostu i rosnących dywidend, a nie ogromnych wzrostów wyceny.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.