ETF-y na Złoto – Wszystko o Złotych Funduszach

Jak już pisaliśmy, na świecie istnieją setki różnych ETF-ów. Dziś przyjrzymy się funduszom ETF, które są w jakiś sposób powiązane ze złotem. Pierwszy złoty ETF (Gold Bullion Securities) został utworzony w 2003 roku w Australii. Dziś ich liczba sięga kilkudziesięciu.

Jakie są korzyści z ETF-ów na złoto:

Dla inwestora w złoto ETF-y mają kilka istotnych zalet:

 • Nie musisz się martwić o jakość złota
 • Nie musimy fizycznie posiadać, przechowywać, transportować złota.
 • Ceny są przejrzyste
 • Możesz inwestować w złoto nawet w małych ilościach
 • Koszty są stosunkowo niewielkie (są podobne do kosztów akcji)
 • Różnica między kupnem a sprzedażą (zwana spreadem) ETF-ów jest bardzo mała.

Złote ETF-y można podzielić na 6 grup:

1. Złote ETF-y, które zawierają surowiec złota

Ten typ funduszu ETF spełnia dokładnie te cechy, które zostały wymienione powyżej. Zaletą jest to, że nie musisz fizycznie posiadać, przechowywać i transportować złota. Fundusze takie jak IAU i GLD śledzą cenę sztabek złota

2. Złote ETF-y, które zawierają kontrakty terminowe na złoto

Niektóre fundusze złota są zaprojektowane tak, aby śledzić nie cenę złota spot, ale kontrakty terminowe na złoto, forwardy i opcje. Przykładem jest fundusz ETF DGL.

3. Złote ETF-y na spółki wydobywcze

Innym rodzajem ETF-ów na złoto są te, które śledzą wyniki akcji spółek wydobywczych. Należą one do kategorii tzw. sektorowych funduszy ETF. Przykładem jest GDX, który śledzi wyniki spółek górniczych na giełdzie Amex.

4. Złote ETN-y

Choć ETF-y i ETN-y są do siebie podobne pod wieloma względami, istnieją między nimi drobne różnice. Zaletą dla inwestora jest to, że może zdecydować, który z nich wybrać. Przykładem ETN na złoto jest DGP, który odwzorowuje Deutche Bank Liquid Commodity Index.

5. Więcej niż jeden surowiec

Choć nie ma wątpliwości, że złoto jest bardzo popularnym towarem, niektórzy inwestorzy mogą preferować inwestowanie w więcej niż jeden surowiec naraz. Te ETF-y, które składają się z wielu dóbr są właśnie dla nich. Przykładem takiego funduszu jest DBP.

6. Short Gold ETF – Granie na spadki złota

Złote ETF-y są dostępne nie tylko jako te zajmujące długie pozycje, ale także krótkie. Krótkie ETF-y podążają odwrotnie za wynikami indeksu ETF-u złota. Przykładem może być GLL inverse ETF. Działa to w ten sposób, że jeśli go kupisz, zachowuje się on tak, jakbyś sprzedawał złoto. W drugą stronę działa to tak samo. Jeśli sprzedajesz ETF, spekulujesz na wzrost ceny złota.

Kilka przykładów klasycznych ETF-ów na złoto

 • SPDR Gold Trust ETF (GLD)
 • E-TRACS CMCI Gold ETN (UBG)
 • E-TRACS S&P 500 Gold-Hedged Index ETN (SPGH)
 • ELEMENTS MLCX Gold ETN (GOE)
 • ETFS Asian Gold Trust ETF (AGOL)
 • ETFS Physical Swiss Gold Shares ETF (SGOL)
 • FactorShares 2X Gold Bull/S&P 500 Bear ETF (FSG)
 • iShares COMEX Gold Trust Fund (IAU)
 • PowerShares DB Gold Double Long ETN (DGP)
 • PowerShares DB Gold Double Short ETN (DZZ)
 • PowerShares DB Gold Fund (DGL)
 • PowerShares DB Gold Short ETN (DGZ)
 • ProShares Ultra Gold ETF (UGL)
 • ProShares UltraShort Gold ETF (GLL)

Jak widzisz, masz szeroki wachlarz opcji do wyboru. ETF-y wymienione powyżej to głównie fundusze amerykańskie. Istnieje jednak o wiele więcej opcji niż te, które zawiera ta krótka lista. Wiele innych ETF-ów istnieje w Kanadzie, Londynie, Bombaju i Paryżu.

ETF-y na złoto, które wypłacają dywidendy

Niskie koszty i łatwość inwestowania w fundusze ETF (exchange-traded funds) stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów, a złote ETF-y oferują różnorodne ekspozycje na rynek złota. Jednak tylko kilka dostępnych złotych ETF-ów oferuje bonus w postaci wypłaty dywidendy. Są to: Sprott Gold Miners ETF (SGDM), VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX), iShares MSCI Global Gold Miners ETF (RING), VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDXJ) oraz PowerShares Global Gold and Precious Metals ETF (PSAU).

Fundusze ETF na złoto, które posiadają fizyczny metal szlachetny lub kontrakty terminowe na złoto, nie oferują dywidendy. Dywidendy są dostępne tylko w przypadku funduszy ETF opartych na akcjach, które inwestują w akcje spółek działających w branży złota. Fundusze ETF wypłacające dywidendy oferują pewną ochronę przed ryzykiem, zwłaszcza na niestabilnych rynkach, a także zapewniają inwestorom dochód, jeśli utrzymują inwestycję przez dłuższy czas.

Sprott Gold Miners ETF

Fundusz Sprott Gold Miners ETF (SGDM) obejmuje portfel ponad 25 spółek wydobywających złoto i srebro, a jego celem jest odzwierciedlenie wyników indeksu Sprott Zacks Gold Miners Index. Indeks bazowy składa się z akcji spółek wydobywających złoto i srebro notowanych na giełdach amerykańskich, podzielonych na trzy poziomy w oparciu o wzrost przychodów i stosunek długu do kapitału własnego (D/E).

Fundusz został uruchomiony w 2014 roku, a jego aktywa netto na listopad 2021 roku wynoszą 246 milionów dolarów. Główne udziały to Newmont Mining Corp, Franco-Nevada Corp i Barrick Gold, które razem stanowią ponad jedną czwartą wszystkich aktywów funduszu. Wskaźnik kosztów funduszu wynosi 0,50%, a stopa zwrotu z dywidendy 0,32%.

VanEck Vectors Gold Miners ETF

Sprawdzić wyniki funduszu na żywo lub zainwestować możesz tutaj.

Fundusz VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX), utworzony przez Van Eck w 2006 roku, posiada aktywa netto o wartości około 14,5 mld USD na listopad 2021 roku, co czyni go jednym z największych i najszerzej zarządzanych funduszy ETF inwestujących w złoto. Zazwyczaj jest on w co najmniej 80% zainwestowany w akcje wchodzące w skład NYSE Arca Gold Miners Index, który śledzi ogólne wyniki spółek z sektora wydobycia złota.

Główne udziały to Newmont Mining Corp, Barrick Gold Corp i Franco-Nevada Corp, które razem stanowią około jednej trzeciej udziałów funduszu. Wskaźnik kosztów funduszu wynosi 0,52%, a stopa zwrotu z dywidendy 0,55%.

iShares MSCI Global Gold Miners ETF

Fundusz iShares MSCI Global Gold Miners ETF (RING) został utworzony w 2012 roku przez BlackRock. Jego aktywa netto na listopad 2021 roku wynoszą 530 milionów dolarów. Ten ETF śledzi indeks MSCI ACWI Select Gold Miners Investable Market Index, który śledzi wyniki spółek z rozwiniętych i wschodzących gospodarek rynkowych, których głównym źródłem dochodów jest wydobycie złota.

Trzej główni posiadacze portfela to Newmont Mining Corp, Barrick Gold Corp i Wheaton Precious Metals Corp, które razem mają ponad 42,5% udziału w portfelu. Stopa zwrotu z dywidendy wynosi 1,62%. iShares MSCI Global Gold Miners ETF ma niski wskaźnik kosztów (expense ratio) wynoszący 0,39%.

VanEck Vectors Junior Gold Miners ETF

Sprawdzić wyniki funduszu na żywo lub zainwestować możesz tutaj.

Fundusz VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDXJ) został utworzony przez Van Eck w 2009 roku, a jego aktywa netto na listopad 2021 roku wynoszą około 5 miliardów dolarów. Ten komplementarny do większego funduszu Van Eck GDX ETF oferuje ekspozycję na spółki wydobywające złoto o niższej kapitalizacji rynkowej. Jego celem jest odzwierciedlenie indeksu Market Vectors Global Junior Gold Miners Index, który został zaprojektowany tak, aby odzwierciedlać wyniki spółek o małej i średniej kapitalizacji, które większość swoich przychodów uzyskują z wydobycia złota i srebra.

Główni posiadacze tego portfela to Pan-American Silver, Evolution Mining Ltd. i Endeavour Mining Plc. W przeciwieństwie do większych funduszy, koncentracja portfela jest znacznie bardziej zdywersyfikowana, a 10 największych posiadaczy ma tylko 36,3% udziału w aktywach portfela. Wskaźnik kosztów funduszu wynosi 0,53%, a stopa dywidendy 2,00%.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.