Które nieruchomości generują dochód pasywny?

Pasywny przychód z nieruchomości to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie dodatkowego źródła dochodu. Zapewnienie bezpieczeństwa na emeryturze i ostatecznie zaprojektowanie drogi do osiągnięcia wolności finansowej. Jednak inwestowanie w nieruchomości z pasywnym dochodem niekoniecznie jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego inwestora. Czy chciałbyś odgrywać bardziej aktywną rolę w inwestowaniu w nieruchomości, czy raczej względnie bierną? Poniższy tekst pomoże odpowiedzieć Ci na te pytania.

Co to pasywny dochód z nieruchomości?

Pasywny dochód to strategia, dzięki której inwestor może generować zyski bez konieczności aktywnego zaangażowania. Termin „dochód pasywny” jest używany luźno, ponieważ poziom wymaganej aktywności i zaangażowania różni się w zależności od rodzaju inwestycji. Niektóre typowe przykłady tego dochodu z nieruchomości obejmują wynajem nieruchomości lub dochody z portfeli inwestycyjnych.

Dochód pasywny jest ważnym czynnikiem w budowaniu bogactwa i osiąganiu wolności finansowej. Chociaż istnieją setki sposobów zarabiania pasywnego dochodu, nieruchomości znajdują się w czołówce. Ale czym jest dochód pasywny na rynku nieruchomości? W tym artykule wyjaśniono, czym jest dochód pasywny, dlaczego chciałbyś go tworzyć lub zarabiać, a także kilka sposobów na uzyskanie dochodu pasywnego na rynku nieruchomości.

Co oznacza słowo pasywny?

Dochód pasywny to każdy dochód uzyskany bez aktywnego, ciągłego udziału pracy. Zasadniczo jest to dochód, który możesz zarobić bez konieczności fizycznej wymiany czasu na pieniądze. 

W przeciwieństwie do aktywnego dochodu, który uzyskujesz dzięki pracy.

Nie daj się zwieść jego nazwie. Tworzenie dochodu pasywnego wymaga odrobiny pracy. To często praca umysłem lub nakład pracy na etapie tworzenia inwestycji. Gdy firma lub inwestycja zostanie dokonana, nie musisz brać udziału materialnego, aby zarabiać pieniądze.

Dlaczego ludzie poszukują dochodu pasywnego w nieruchomościach?

Dochód pasywny to świetny sposób na zarabianie pieniędzy bez konieczności aktywnej pracy. Zbieraj dochód pasywny, ciesząc się życiem Zamiast spędzać dzień na pracy dla kogoś innego. Nieruchomości to taka branża, która zapewnia stabilność przez długi okres, nie jest tak podatna na mniejsze kryzysy, które powodują na przykład spadki na giełdach.

Oto kilka sposobów wykorzystania pasywnego dochodu

 • Sfinansowanie edukacji swoich dzieci
 • Tworzenie i zabezpieczenie funduszy na emeryturę
 • Spłacenie kredytów
 • Wolność finansowa
 • Budowanie oszczędności

Jak uzyskać dochód pasywny przy użyciu nieruchomości?

Dochód pasywny może być świetnym sposobem na uzupełnienie bieżącego dochodu, a także pomoc w tworzeniu strumieni finansowych, które pomogą zabezpieczyć lata emerytalne. 

Jednym z najpopularniejszych sposobów generowania pasywnego dochodu z nieruchomości jest wynajem nieruchomości. 

Inwestorzy, którzy dobrze grają w swoje karty, mogą generować stały dochód z dochodów z najmu, a jednocześnie mają możliwość wprowadzenia ulepszeń w nieruchomości i zbudowania kapitału własnego.

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że inwestowanie w nieruchomości z pasywnym dochodem wymaga niewielkiej lub żadnej pracy. Jednak osoby zainteresowane tworzeniem pasywnego dochodu z nieruchomości powinny zaplanować aktywny udział w tym, co powinno być traktowane jak biznes. Niezależnie od tego, czy chodzi o przeszukiwanie nieruchomości, sprawdzanie najemców, zatrudnianie zarządcy nieruchomości, czy zajmowanie się naprawami, posiadanie nieruchomości z pasywnym dochodem wymaga pewnego poziomu zaangażowania. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy chcą zmaksymalizować swoje zyski.

Niby pasywnie, ale trzeba pracować

Jednym z kluczy do zbudowania udanej inwestycji w nieruchomości z pasywnym dochodem jest planowanie i tworzenie solidnej strategii biznesowej. Obejmuje to zapoznanie się z rynkiem docelowym, niezależnie od tego, czy jest to ta sama okolica, co główne miejsce zamieszkania, czy nawet poza stanem, abyś był świadomy lokalnych trendów i wartości na rynku nieruchomości. Informacje, które zebrałeś z rynku nieruchomości, pomogą Ci dokonać najlepszego możliwego wyboru dla nieruchomości o dochodzie pasywnym. Także zidentyfikować oferty nieruchomości, które obiecują dobry przepływ gotówki. Po przejściu fazy badań do fazy realizacji, będziesz musiał również opracować strategię zarządzania najemcami, finansami, papierkową robotą i samą nieruchomością. Jak widać, nieruchomości z pasywnym dochodem to dość złożony proces i być może określenie „pasywny” jest trochę mylące.

W jakie nieruchomości inwestować – podział

Kiedy większość ludzi myśli o uzyskiwaniu pasywnego dochodu z nieruchomości, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest najprawdopodobniej wynajem. Istnieją dziesiątki sposobów na posiadanie lub inwestowanie w nieruchomości na wynajem, ale generalnie dzielą się one na dwie główne kategorie:

 • Mieszkania na wynajem.
 • Nieruchomość komercyjna na wynajem.

W ramach tych głównych kategorii znajduje się wiele różnych typów inwestycji, które prowadzą do wynajmu, takich jak wynajem jednorodzinny, kompleks apartamentów, budynek przemysłowy, powierzchnia biurowa czy czteropiętrowy budynek, by wymienić tylko kilka.

 • Najem długoterminowy – w przypadku którego nieruchomość jest wynajmowany długoterminowemu najemcy
 • Najem krótkoterminowy – w którym nieruchomość jest wynajmowana na zasadzie krótkoterminowej, takiej jak okres dzienny, tygodniowy lub miesięczny.

Niezależnie od rodzaju wynajmu dochód z wynajmu uzyskuje się w ten sam sposób – wynajmując lokal najemcy, który płaci czynsz. Idealnie byłoby, gdyby przychody z wynajmu przewyższał wydatki związane z nieruchomością, tworząc dodatkowe źródła dochodu. 

Przykładowe wyliczenia czyli jaki jest z tego dochód

Zakładając, że przychód z czynszu za nieruchomość wynosi 1600 złotych miesięcznie, a wydatki 600 złotych, Twój zysk netto (nie uwzględniają kredytu hipotecznego) wyniósłby 1000 złotych miesięcznie. Odpowiada to 12 000 złotych rocznego dochodu pasywnego. 

Należy jednak pamiętać, że nie każda nieruchomość do wynajęcia jest pasywna. Im bardziej jesteś zaangażowany w jej utrzymywanie i obsługę, tym mniej jest to pasywne. Możesz sam nią zarządzać lub zapłacić zewnętrznej firmie lub osobie za utrzymanie czystości i konserwację. Tak czy inaczej, dochód z wynajmu jest uważany za dochód pasywny.

Inwestowanie w nieruchomości to doskonała okazja dla tych, którzy chcą czerpać korzyści z zysków, jakie mogą przynieść nieruchomości bez aktywnego zarządzania codziennymi operacjami. Zanim zaczniesz inwestować w pasywny dochód, połącz się z ekspertem w tej dziedzinie i kontynuuj swoją edukację w zakresie każdego z wymienionych powyżej wehikułów inwestycyjnych. 

Gdzie najlepiej szukać nieruchomości?

Ogólnie rzecz biorąc, domy na obszarach z dobrymi szkołami i dobrą reputacją są zwykle bardziej cenione niż nieruchomości o niższej wartości. Szukaj nieruchomości w solidnym sąsiedztwie, w którym ceny nieruchomości rosły na przestrzeni lat.

Przyciągnie ona również lepszych i bogatszych najemców. Innymi słowy – odpowiedzialnych najemców, którzy będą skłonni do zapłaty za uszkodzenia lokalu lub regularne płacenie czynszu.

Mieszkania, które znajduje się w pobliżu środków transportu lub centrów miast są zwykle bardziej popularne. Miej również oko na wszelkie duże firmy przenoszące się do Twojego miasta. Będą tam tworzyć biura i być może sciągną pracowników z zewnątrz.

Lokalny rynek jest zwykle najlepszy dla pierwszej wynajmowanej nieruchomości. Warto więc uważnie obserwować swoją okolicę. Nie warto ryzykować sytuacji, w której Twoje pierwsze mieszkanie pod wynajem będzie znajdowało się poza miastem w którym sam mieszkasz.

Warto również zastanowić się czego oczekujesz od nieruchomości kupowanej pod wynajem.

Chcesz mieć mieszkanie ze stałymi najemcami i przychodami na dłuższy okres czasu? A może potrzebujesz domu, który zamierzasz sprzedać z zyskiem w ciągu kilku lat?

Zanim kupimy nieruchomość

By móc osiągać dochody pasywne, na pewno warto mieć stabilną sytuację finansową. Powinieneś także mieć zaoszczędzony fundusz ratunkowy, co oznacza oszczędności umożliwiające pokrycie 3-6 miesięcy kosztów życia.

Posiadanie takiego awaryjnego funduszu jest szczególnie ważne ze względu na nieprzewidziane zdarzenia, takie jak naprawy, spóźniony czynsz lub okresy między najemcami, remont.

Kolejne sposoby na inwestowanie w nieruchomości

KLUCZOWE FAKTY

 • Inwestorzy aspirujący do miana właścicieli nieruchomości mogą kupić nieruchomość wykorzystując mechanizm dźwigni finansowej. Płacą część całkowitych kosztów z góry (udział własny), a następnie spłacają kredyt wraz z upływem czasu z przychodów generowanych z wynajmu nieruchomości.
 • Jednym z podstawowych sposobów w jaki inwestorzy zarabiają na nieruchomościach jest wynajmowanie nieruchomości.
 • Flipy to działania polegające na kupowaniu niedowartościowanych nieruchomości, remontowaniu ich i odsprzedaży. Dzięki takim działaniom inwestor może również uzyskać dochód.
 • Fundusze inwestycyjne na rynku nieruchomości stanowią bardziej pośredni sposób na zarabianie pieniędzy na rynku nieruchomości.

Flipping

Flipping sugerowany jest dla ludzi z większym doświadczeniem w zakresie wyceny nieruchomości i remontów. Flipping wymaga kapitału i umiejętności, do wykonania lub nadzorowania takiego remontu. Nie jest to dokładnie rodzaj inwestycji pasywnej, ale warto o niej wspomnieć.

Jest to bardziej agresywna strona inwestowania w nieruchomości. Można to porównać do gry na giełdzie. Inwestor musi szybko reagować na pojawiające się okazje do kupna nieruchomości, potem przetrzymać ją aż jej wartość wzrośnie i sprzedać. Mając nadzieję na zysk. Jest to całkiem inne podejście do wynajmu.

Plusy

 • Angażuje kapitał na krótszy okres czasu
 • Oferuje możliwość szybkich zwrotów

Wady

 • Wymaga głębszej znajomości rynku
 • Często determinują go ceny materiałów budowlanych i ceny robocizny

Platformy nieruchomości online

Platformy inwestowania pasywnego w nieruchomości są dla tych, którzy chcą dołączyć do innych w inwestowaniu w większe komercyjne przedsięwzięcia. Inwestycja odbywa się za pośrednictwem internetowych platform inwestycyjnych. Są one również znane jako platformy do crowdfundingu nieruchomości. Wymaga to wciąż kapitału inwestycyjnego, choć znacznie mniejszego niż ten, który jest konieczny do zakupu nieruchomości na własność.

Real Estate Select Sector SPDR® Fund

 • Fundusz Real Estate Select Sector SPDR® dąży do dostarczania wyników inwestycyjnych, które przed uwzględnieniem kosztów odpowiadają wynikom indeksu Real Estate Select Sector Index pod względem cen i zysków.
 • Celem Indeksu jest zapewnienie efektywnego odwzorowania sektora nieruchomości w Indeksie S&P 500.
 • Dąży do zapewnienia precyzyjnej ekspozycji na spółki zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami i ich rozwojem oraz REIT-y (z wyłączeniem REIT-ów hipotecznych)
 • Umożliwia inwestorom zajmowanie strategicznych lub taktycznych pozycji na bardziej ukierunkowanym poziomie niż w przypadku tradycyjnego inwestowania.
 • Inwestowanie w fundusz to sposób inwestowania pasywnego

Tritax Big Box REIT

Tritax Big Box REIT jest funduszem powierniczym pasywnym inwestującym w centra dystrybucyjne typu „Big Box”. Jest notowany na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i wchodzi w skład indeksu FTSE 250.

Spółka Tritax Big Box jest właścicielem, w imieniu swoich najemców, centrum dystrybucyjnego Sainsbury’s w Sherburn-in-Elmet, centrum dystrybucyjnego Tesco w pobliżu Barlborough oraz centrum dystrybucyjnego Marks & Spencer w Leicestershire. Jest również właścicielem nieruchomości wybudowanych dla Next, Morrisons, Wolseley, DHL, Rolls Royce, L’Oréal, Kuehne + Nagel, Ocado, Dunelm, Howdens Joinery i T.K. Maxx. Portfel firmy został wyceniony na 4,1 mld funtów na dzień 31 grudnia 2020 r.

Fundusz ETN Credit Suisse X-Links Monthly Pay 2x Leveraged Mortgage REIT

Jest to ETF na Indeks, który mierzy wyniki kwalifikujących się do opodatkowania amerykańskich REIT-ów hipotecznych, których ponad 50% łącznych aktywów zainwestowanych jest w kredyty hipoteczne lub papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką, których przedmiotem zabezpieczenia są udziały w nieruchomości („Składniki Indeksu”), wybranych i uszeregowanych przez FTSE International Limited zgodnie z metodologią Indeksu. Każdy Składnik Indeksu musi – oprócz innych wymogów opisanych w niniejszym dokumencie – być REIT-em hipotecznym kwalifikującym się do opodatkowania, który jest notowany na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, NYSE Arca lub NASDAQ. Więcej szczegółów przeczytaj tutaj na stronie Credit Suisse.

Dla kogo dochód pasywny z nieruchomości?

Rynek nieruchomości otwarty jest zarówno na tych inwestorów, którzy chcą zarabiać na wykorzystaniu nieruchomości na wynajem, jak i na tych, którzy kupują je z myślą o szybkiej sprzedaży z zyskiem.

Jeśli szukasz stabilnej metody budowania wolności finansowej, być może inwestowanie w nieruchomości jest dla Ciebie właściwą strategią. Jeśli jednak zauważyłeś, słowo „pasywny” może być nieco mylące. Jeśli posiadasz wolne środki lub zdolność kredytową na zakup mieszkania lub droższej nieruchomości – powinieneś rozważyć taką możliwość. Jeśli nie masz jednak stabilnej sytuacji finansowej – poczekaj z decyzją.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.