Czym Są Diamenty Inwestycyjne i Czy Warto Je Kupić?

Wielu przedsiębiorców ciągle zastanawia się jak najlepiej oszczędzać pieniądze, by nie traciły na wartości, a wręcz przeciwnie – zyskiwały. Jedną z opcji inwestycyjnych, obok tradycyjnych produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych, są inwestycje w diamenty. Inwestowanie w diamenty, jako opcja lokowania wolnych środków, jest coraz częściej wykorzystywane przez środowiska przedsiębiorców. W tym artykule dowiesz się więcej o kupowaniu i sprzedawaniu diamentów inwestycyjnych oraz o tym, jaka jest ich cena.

Co to jest diament inwestycyjny?

Diament inwestycyjny to kamień o szlifie brylantowym, który jest zapieczętowany w plastikowej kasetce, na której jest precyzyjnie oznaczony, a to samo oznaczenie znajduje się także na tzw. certyfikacie pochodzenia diamentu – dokumencie, który otrzymujesz, gdy go kupujesz. Diamenty inwestycyjne są nabywane i sprzedawane na giełdzie diamentów, do której przeciętny człowiek nie ma dostępu. Tylko certyfikowany partner wymiany diamentów może dokonywać tam transakcji.

Dlaczego inwestycja w diament?

Jego cena powinna nadal rosnąć, ponieważ kopalnie są już prawie całkowicie puste, a zapotrzebowanie na diamenty w Azji gwałtownie rośnie – zwłaszcza na pierścionki zaręczynowe. Cena diamentu jest odporna na wszelkie wpływy zewnętrzne – niezależnie od zmian cen surowców, akcji czy kryzysów finansowych, cena diamentu rośnie, choć powoli. Jest mały i łatwy do przenoszenia, w porównaniu na przykład z metalami szlachetnymi, dziełami sztuki czy nieruchomościami.

Jak kupić diament inwestycyjny?

Jednym z bezpiecznych sposobów nabycia diamentu inwestycyjnego jest aukcja. Diament lub biżuteria z diamentami wystawione na aukcji mają już swoją historię, która często znajduje odzwierciedlenie w cenie i późniejszym wzroście wartości. Aukcje odbywają się w domach aukcyjnych, z których najbardziej znane są Sotheby’s i Christie’s. W jednej partii licytowanych jest kilkadziesiąt kamieni i klejnotów, a ceny wywoławcze wahają się od tysiąca do kilku milionów dolarów. Licytujący mogą składać oferty osobiście w sali aukcyjnej, telefonicznie, przez internet lub z góry ustalić maksymalną kwotę, jaką są skłonni wylicytować za klejnot. Oferty rosną, aż zostanie tylko jeden oferent, który wygra aukcję.

Najwygodniejszym i najczęstszym sposobem nabycia diamentu w Polsce jest zakup biżuterii w sklepie jubilerskim. Ludzie często wybierają kamienie z oferty sklepów jubilerskich, ale pracownie specjalizujące się w biżuterii inwestycyjnej mogą też wykonać biżuterię na zamówienie, dokładnie według specyfikacji klienta. Wybierasz diament zgodnie z własnym gustem i możliwościami finansowymi, a następnie starasz się opisać jubilerowi swoje wyobrażenie o ostatecznym kształcie biżuterii.

Cena diamentu – od czego zależy

Cena zależy od jego wyceny, która opiera się na parametrach 4C:

CUT – cięcie

Diament jest kamieniem, który doskonale współgra z refleksami świetlnymi. Aby wzmocnić jego działanie, trzeba wykorzystać kilka rodzajów szlifów, z których najbardziej popularny jest szlif brylantowy. Ten ostatni opiera się na obliczeniach optycznych, które podkreślają piękno kamienia i które skutkują blaskiem i rozproszeniem światła. Szlif brylantowy ma okrągły kontur i składa się ze specyficznych cięć.

Ocena jakości szlifu polega na porównaniu danego kamienia z idealnymi proporcjami i symetrią matematycznie wyliczonego modelu. Wszelkie nierówności są określane jako wady cięcia. Odchylenia od idealnego modelu są wskazywane w jakości cięcia na skali – doskonała, idealne cięcie, bardzo dobra, dobra, średnia i słaba.

Szlif Brylantowy
Źródło: twojabizuteria.pl

CARAT czyli Karaty (waga)

Waga diamentu jest zawsze podawana w karatach – na arenie międzynarodowej używa się skrótu „ct”. Waga ta jest podawana w certyfikatach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Pomiaru dokonuje się do trzech miejsc po przecinku, przy czym zaokrąglenie drugiego miejsca po przecinku w górę jest możliwe tylko wtedy, gdy tysięczna część wynosi 9.

1 ct = 200 mg = 0,2 g

CLARITY czyli Czystość

Czystość diamentu określa się na podstawie liczby obcych substancji zawartych w obserwowanym kamieniu. Te niejednorodności mogą być cechami wewnętrznymi – tzw. inkluzjami diamentu (ciemny „węgiel”, biały „lód”, pęknięcia itp.), które powstały na różnych etapach formowania się kryształu. Mogą to być również cechy zewnętrzne (rysy, nadmiar fasetek, naturals, itp.), które powstały w wyniku obróbki lub których nie można było usunąć poprzez obróbkę diamentu. Wielkość i rozkład tych cech decyduje o przypisaniu odpowiedniej klasy czystości do oceny diamentu.

COLOR – kolor

Diamenty występujące w naturze mają najczęściej kolor od białego do żółtego – gdy są oszlifowane. Dla tych podstawowych kolorów przyjęto międzynarodową skalę barw, którą oznaczono literami alfabetu łacińskiego D-Z. Im bielszy kolor diamentu, tym jego oznaczenie jest bliższe literze D. Specyfikacja koloru musi być przeprowadzona przez doświadczonego profesjonalistę przy użyciu zestawu kamieni wzorcowych.

Wszystkie oceny są wpisywane na dołączonym certyfikacie.

Płynność diamentów

Zaletą diamentów jest ich niewielki rozmiar, a co za tym idzie absolutna dyskrecja. Diamenty mogą być sprzedawane w dowolnym miejscu na świecie przez sprzedawcę kamieni szlachetnych. Jeśli nabyłeś wyjątkowy diament – na przykład różowy – lepiej jest sprzedać go na specjalnej giełdzie, gdzie jego cena może znacznie różnić się od ceny giełdowej.

Wycena diamentu

Jak w przypadku większości inwestycji, im więcej zainwestujesz, tym większy może być wzrost wartości. Między 2005 a 2014 rokiem cena diamentów rosła wykładniczo wraz ze wzrostem wielkości kamienia, a co ciekawe, rosła też ich wartość. Cena diamentów o wadze od 1 do 1,55 karata wzrosła o 44% w omawianym okresie, natomiast cena kamieni wysokiej jakości o wadze od 3 do 3,99 karata wzrosła już o 128%, a cena kamieni najwyższej jakości o wadze od 5 do 5,99 karata wzrosła aż o 149%.

Ogólnie rzecz biorąc, diament można kupić nawet do kwoty 500 euro. Wybierając z istniejącej oferty, ważne jest, by kupować u renomowanych sprzedawców i nie dać się skusić podejrzanie wysokimi rabatami. Diamenty zachowują swoją wartość w czasie, a sprzedaż ich z dużym rabatem oznacza sprzedaż ze stratą, na którą sprzedawca nie powinien sobie pozwolić. W przypadku diamentu, który nie jest osadzony w biżuterii, kupuj bezpośrednio od sprzedawcy, ponieważ w sklepie jubilerskim musisz wziąć pod uwagę marżę.

Przy zakupie biżuterii inwestycyjnej zawsze proś o certyfikat zawierający informacje o rodzaju szlifu, wymiarach kamienia, wadze, kolorze, przejrzystości lub wykończeniu i fluorescencji. Certyfikaty jakości są wydawane przez wyspecjalizowane laboratoria gemmologiczne, z których najbardziej renomowanym jest GIA (Gemological Institute of America).

W przeciwieństwie do złota, diamenty inwestycyjne nie są przechowywane w banku. Niektórzy ludzie trzymają je zamknięte w skarbcu przez całe życie, ale ponieważ diament jest najtwardszym minerałem, nie ma ryzyka jego uszkodzenia, gdy jest umieszczony w biżuterii. Dlatego właśnie większość inwestorów posiada kamień szlachetny osadzony w biżuterii. Biżuterię inwestycyjną wiele osób nosi tylko na specjalne okazje, ale są też tacy, którzy noszą ją codziennie.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.