Dash (pierwotnie Xcoin i Darkcoin) to cyfrowa waluta i sieć płatności online, która działa od stycznia 2014 roku. Waluta jest oznaczana jako DASH i jest podzielna do ośmiu miejsc po przecinku, więc najmniejszą jednostką jest 0,000,000 01 DASH. Liczba coinów w sieci jest skończona i zakłada się, że w przyszłości nie powstanie więcej niż 18 milionów DASH. Sieć ta umożliwia szybkie, tanie i anonimowe płatności na całym świecie.
Wszystkie transakcje w sieci są zapisywane w blokach. Sieć zawsze generuje jeden blok co dwie i pół minuty. Bloki te są łączone w łańcuch, który jest nazywany blockchainem. Blockchain to innymi słowy, publicznie dostępny plik, który działa jako elektroniczna księga rachunkowa dla całej sieci.
Wirtualne portfele dla Dasha
Użytkownicy używają wirtualnych portfeli do dokonywania płatności. Każdy wirtualny portfel ma swój adres, który jest ciągiem losowych liter i cyfr. W bockchainie możesz śledzić informacje o każdej transakcji, w tym adres nadawcy, adres odbiorcy i kwotę. Problem z Bitocinem polega na tym, że jesteś anonimowy tylko do momentu, gdy ktoś połączy twoją osobę z twoim adresem. Wtedy będą mogli prześledzić wszystkie twoje płatności wychodzące i przychodzące, sprawdzić stan twojego konta itp. Dzięki Dash użytkownicy mogą „zaszyfrować” transakcję, tak aby nikt nie mógł jej powiązać z ich kontem.
Dash jest pierwszą w historii zdecentralizowaną autonomiczną organizacją. Słowo „zdecentralizowany” oznacza, że o przyszłości sieci nie decyduje mała grupa osób, ale cała społeczność. Społeczność składa się z wszystkich dużych inwestorów (zwanych masternodami), którzy mają w swoim portfelu co najmniej 1000 DASH i ufają sieci i walucie. Autonomiczny oznacza, że na rozwój Dasha nie mają wpływu osoby z zewnątrz.
Decentralizacja DashCoin
Dash jest zdecentralizowaną siecią płatniczą P2P, więc w sieci nie ma serwera, który przetwarzałby wszystkie płatności. Dlatego potwierdzaniem transakcji i bezpieczeństwem sieci zajmują się zwykli użytkownicy – górnicy. Górnicy dysponują komputerem podłączonym do sieci Dash, który rozwiązuje problem matematyczny za pomocą specjalnego programu. Celem tego zadania jest sprawdzenie ostatniego bloku transakcji i przetworzenie danych za pomocą funkcji haszującej. Wynikiem jest hash (ciąg liter i cyfr), który musi spełniać określone wymagania.
Komputery szukają wynikowego hasha, wstawiając do ciągu znaków różne kombinacje losowych znaków i sprawdzając, czy ich „zgadywanie” było poprawne. Jeśli górnik znajdzie prawidłowe rozwiązanie, rozwiązany blok jest zatwierdzany, blockchain jest aktualizowany, a wszyscy górnicy zaczynają rozwiązywać nowy blok z nowymi transakcjami, które w międzyczasie miały miejsce w sieci.
Tworzenie Bloków Dash
System jest ustawiony tak, by tworzyć jeden blok co dwie i pół minuty. Tak więc raz na dwie i pół minuty jeden z górników musi znaleźć właściwe rozwiązanie. Ponieważ jednak ogólna moc obliczeniowa górników stale rośnie (lepszy sprzęt, więcej górników), konieczne jest dostosowywanie trudności rozwiązywanego problemu tak, by ustalony czas (2,5 minuty) nie uległ zmianie. System dostosowuje więc trudność wydobycia po wydobyciu każdego bloku. Dla porównania, w przypadku Bitcoina trudność wydobycia jest regulowana raz na 14 dni.
Masternodes i inne korzyści
Dash jest pierwszą kryptowalutą, która wykorzystuje koncepcję sieci dwuwarstwowej. Oprócz górników w sieci działają także węzły główne (masternodes). Masternodes to serwery główne, które są stale (24/7) podłączone do sieci Dash, są bezpieczne i pozwalają na specjalne usługi w sieci (płatności natychmiastowe, płatności anonimowe). Masternodes można postrzegać jako górników ze specjalnymi zadaniami, którzy mają więcej uprawnień, ale też więcej odpowiedzialności. Prawie każdy może zostać górnikiem. Wszystko czego potrzebujesz, to mocniejszy komputer i połączenie z siecią. Jednak, aby uruchomić serwer Masternode, musisz mieć co najmniej 1000 DASH w swoim wirtualnym portfelu, być cały czas podłączony do sieci i spełniać wiele innych warunków.
Jak wynagradzani są górnicy
Działanie górników i masternodów jest niezbędne dla funkcjonowania sieci. Dlatego sieć nagradza ich za wydobycie każdego bloku. Jeśli górnik odkryje prawidłowe rozwiązanie zadania, zostanie nagrodzony. Inni górnicy nie mając szczęścia, muszą wydobywać od nowa. Wielkość nagrody za wydobycie bloku jest dynamiczna, więc ciągle się zmienia. Pierwotna nagroda wynosiła 5 DASH za każdy wydobyty blok. Jednak co roku nagroda zmniejsza się o 7,14%, więc obecnie wynosi o wiele mniej. Z tej nagrody 45% trafia do górnika, który wydobył blok, 45% do masternodów, a pozostałe 10% jest przeznaczane na fundusz Dash (dla deweloperów). Według oficjalnych informacji, każdy serwer główny (masternode) otrzymuje około 2 DASH tygodniowo.
18 milionów coinów DASH
Ponieważ nagrody są stopniowo redukowane, za kilka lat emisja nowych DASH będzie bliska zeru. W sieci powinno powstać nie więcej niż 18 milionów DASH, co nastąpi około 2111 roku. Wielkość nagród jest także dostosowywana do wydajności sieci. Jeśli wydajność sieci wydobywczej jest mniejsza niż 79 gigahash na sekundę, nagroda za wydobyty blok jest tymczasowo zwiększana, aby przyciągnąć nowych górników. Gdy wymagany próg zostanie ponownie przekroczony, nagroda wraca do swojej pierwotnej wartości.
Początkowo Dash mógł być wydobywany tylko za pomocą CPU (procesorów) i GPU (kart graficznych). Potężne układy ASIC przez długi czas opierały się Dashowi, ale dziś istnieją układy dedykowane do wydobywania Dasha. Ich pojawienie się zostało przyspieszone przez duży popyt na mocniejszy sprzęt górniczy.
Wiele zalet Dasha wynika z dwuwarstwowej sieci. Dzięki serwerom głównym (masternodes) oprócz regularnych płatności w sieci mogą odbywać się płatności superszybkie i anonimowe. Na przykład szybkie „błyskawiczne” płatności potwierdzane przez masternode są zazwyczaj przetwarzane w ciągu kilku sekund.
Dash: Zmiany cen (wykres)

Jak używać wykresu Dash?
Wykres pokazuje zmiany ceny DASH w wybranym okresie, które możesz zmienić w rogu ekranu. Na prawym dolnym marginesie możesz ustawić sposób wyświetlania osi pionowej: klasyczny (auto), logarytmiczny (log) lub procentowy (%).
Na górnym pasku znajdziesz zaawansowane narzędzia do zmiany stylu wyświetlania wykresu (liniowy, świecowy lub słupkowy). Możesz też zmieniać odstępy czasowe między punktami/świecami na wykresie. Zakres wynosi od 1 minuty (1m) do 1 miesiąca (M).
Najważniejsze wydarzenia w historii DASH
Dash został wprowadzony do obiegu 18 stycznia 2014 roku pod nazwą XCoin. Już 28 lutego zmieniono nazwę waluty na Darkcoin. Rok później (dokładnie 25 marca 2015 roku) nazwa została zmieniona na Dash (skrót od digital cash). W ciągu pierwszych dwóch dni po uruchomieniu, 1,9 miliona monet zostało wydobytych z powodu błędu w kodzie. Choć deweloperzy próbowali rozwiązać problem (np. zaproponowali ponowne uruchomienie waluty), społeczność odrzuciła wszystkie próby pozbycia się z sieci błędnie wydobytych monet.
W lutym 2014 roku cena DASH wynosiła kilkadziesiąt centów. W połowie 2014 roku cena przekroczyła 10 dolarów, ale potem nastąpił krach i stagnacja, tak że wartość DASH przekroczyła granicę 10 dolarów dopiero w sierpniu 2016 roku. Na początku 2017 roku kryptowaluty przeżyły wielki boom, co znalazło odzwierciedlenie w cenie DASH. W ciągu pół roku waluta ta zdołała zyskać na wartości z kilkudziesięciu dolarów do niecałych 400 dolarów za DASH, co uczyniło ją jedną z najcenniejszych kryptowalut na rynku.
Jak i gdzie kupić Dash
Walutę DASH możesz uzyskać poprzez jej wydobycie lub zakup na giełdach i kantorach internetowych (takich jak popularna giełda Binance). Ponieważ DASH od dawna jest jedną z najbardziej poszukiwanych walut cyfrowych, obsługuje ją większość giełd kryptowalutowych. Kupowanie na giełdzie ma tę zaletę, że możesz trzymać pieniądze na swoim koncie i nie musisz zakładać wirtualnego portfela. Jednak przechowywanie pieniędzy na koncie walutowym jest dość ryzykowne. W przeszłości giełdy były już kilkakrotnie celem ataków hakerów, przez co klienci tracili wpłacone pieniądze.
Kupione monety możesz przesłać na swój własny portfel DASH. Istnieją portfele internetowe, ale także portfele wirtualne, które możesz pobrać na swój komputer lub telefon komórkowy. Portfele sprzętowe są jednym z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania kryptowalut.
DASH, podobnie jak inne kryptowaluty, jest często używany raczej jako narzędzie inwestycyjne niż waluta codziennego użytku. Jeśli chcesz handlować DASH, ale jednocześnie nie chcesz mieć do czynienia z przechowywaniem waluty, możesz spróbować handlować z brokerami CFD. Dzięki brokerom CFD możesz inwestować we wzrost lub spadek wartości kryptowalut, nie posiadając ich na własność. Warunkiem jest oczywiście to, że broker obsługuje wybraną przez nas walutę. W Polsce DASH można handlować na przykład u brokera. Wszystkie firmy opisane na stronie oferują darmowe konto demo, na którym możesz spróbować swoich sił bez ryzyka i bez zobowiązań.
Kurs Dash i opłaty
Wartość DASH jest najczęściej podawana jako kurs wymiany w stosunku do dolara (USD), euro (EUR) lub Bitcoina (BTC). Na przykład wartość DASH/USD pokazuje ile dolarów zapłacisz, kupując jedną jednostkę waluty DASH. Kursy mogą się różnić w zależności od giełdy i mogą być wyświetlane z kilkuminutowym opóźnieniem. Poza tym każda firma pobiera inne opłaty. Kurs wymiany DASH w złotówkach (PLN) jest rzadko spotykany.
Tabela opłat za transakcje sieciowe (USD)
Podobnie jak w przypadku innych kryptowalut, DASH podlega opłatom transakcyjnym uiszczanym bezpośrednio w sieci. Opłata jest nagrodą dla górnika za potwierdzenie (i nadanie priorytetu) twojej transakcji. Choć nie musisz doliczać opłaty do transakcji, jej realizacja może trwać znacznie dłużej. Niestety wraz z rosnącą popularnością opłat, rosną też średnie opłaty, dlatego w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły one 100-krotnie. Mimo to płatności w sieci są bardzo tanie. Obecnie (luty 2022) opłaty za transakcje liczone są w kilku lub dziesiątkach dolarów.
Prognoza dla DASH
Narzędzie do analizy technicznej analizuje dziesiątki wskaźników, w tym średnie ruchome, oscylatory i pivoty. Są one używane do obliczania prognozy dla wybranego przedziału czasowego, który możesz zmieniać w zakresie od 1 minuty do 1 miesiąca. Przewidywany rozwój sytuacji jest pokazany przez wskaźnik, gdzie niebieski obszar przewiduje wzrost ceny Dash (Kup), podczas gdy czerwona strefa ostrzega przed możliwym spadkiem ceny (Sprzedaj). Informacje te mogą posłużyć jako podstawa do prognozowania i przewidywania rozwoju kryptowaluty DASH w wybranym okresie.
Ryzyko i wady kryptowalut
Wartość waluty Dash nie jest niczym zabezpieczona, więc zależy tylko od popytu i podaży. Im więcej osób używa danej waluty, tym większy jest popyt, a więc i wyższa cena. Jeśli jednak podaż przewyższy popyt, wartość Dasha spadnie. Błędy w kodzie, ataki hakerów itp. również mogą mieć negatywny wpływ na wartość waluty. Jednak wszystkie waluty cyfrowe muszą się z tym zmierzyć. Bez wyjątku.
Legalność kryptowalut
Minusem jest oczywiście dzielenie się nagrodami. Współdzielenie ma promować decentralizację systemu, ale kosztem górników. Wydobywanie Dasha indywidualnie nie jest zbyt opłacalne, dlatego też powstają duże grupy górników (tzw. pule górnicze). Grupy te wspólnie wydobywają blok, a jeśli zostanie on wydobyty, górnicy dzielą się nagrodą.
Dash był kiedyś nazywany Darkcoinem, nic więc dziwnego, że często był kojarzony z nielegalną działalnością w internecie (np. handlem narkotykami). Ze względu na swoją anonimowość kryptowaluty są łatwo wykorzystywane do finansowania nielegalnych działań. Dash przywiązuje dużą wagę do anonimowości i prywatności i być może właśnie dlatego rynki nielegalnych towarów go wspierają. Z jednej strony kryptowaluty są za to krytykowane, ale z drugiej strony, bez darknetu kryptowaluty z pewnością nie byłyby w tym miejscu, w którym są teraz.