Czym są Tokeny ERC-20 – Kryptowaluty w Sieci Ethereum


Jeśli interesujesz się kryptowalutami, prawdopodobnie w pewnym momencie zetknąłeś się z kryptowalutą Ethereum. Być może zauważyłeś też, że w sieci tej kryptowaluty znajdują się inne tokeny takie jak AAVE czy YFI. W rzeczywistości na blockchainie Ethereum istnieją tysiące tokenów, w różnych formach, standardach i cały czas ich przybywa. Przydałoby się więc uproszczone wyjaśnienie czym są tokeny ERC-20 i jak działają. Jeśli więc ten temat cię interesuje, czytaj dalej.

Wyjaśnienie systemu Ethereum

Ethereum od lat jest drugim największym projektem w przestrzeni kryptowalutowej, nie tylko ze względu na swoją kapitalizację rynkową. Jednak dlaczego warto zainteresować się Ethereum, a nie brać pod uwagę tylko Bitcoina, który zajmuje 1-sze miejsce w rankingach kryptowalut ze względu na swoją popularność i użyteczność?

Wprowadzenie do Bitcoina

Ze względu na swoje właściwości płatnicze Bitcoin jest już uważany przez niektórych za prawdziwy pieniądz, a nie za kryptowalutę z jasno określoną maksymalną podażą monet, określoną i malejącą inflacją oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Dlatego można ją postrzegać jako wielki czynnik podtrzymujący wartość. Jeśli jednak chcemy używać Bitcoina do częstszego płacenia mniejszych kwot, możemy być zdziwieni wysokimi opłatami sieci.

Problem ten rozwiązuje tzw. lightning network, znana jako druga warstwa Bitcoina, która nie jest tak bezpieczna jak główny łańcuch, ale jest zaprojektowana specjalnie do przesyłania mniejszych kwot z minimalnymi opłatami. To rozwiązanie pomaga również w lepszym skalowaniu, co oznacza możliwość wykonania większej liczby transakcji w określonej jednostce czasu.

Krótkie wprowadzenie do Ethereum

Chociaż Ethereum może służyć jako sieć transakcyjna do przesyłania środków, może nie nadawać się do podtrzymywania wartości ze względu na niejasną przyszłą politykę monetarną. Ze względu na problem wysokich opłat transakcyjnych i większej skalowalności głównego łańcucha Ethereum, również tutaj możemy zobaczyć mniej lub bardziej scentralizowane rozwiązania drugiej warstwy.

Pomimo użycia algorytmu proof of work, który jest również główną częścią sieci Bitcoin, Ethereum może nie być tak bezpieczne jak Bitcoin ze względu na bardziej złożony język skryptowy Turinga – pomimo stosunkowo wysokiego hash rate w sieci Ethereum.

Jednak to właśnie bardziej złożony język skryptowy, na którym opiera się Ethereum, pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (Dapps), co może sprawić, że Ethereum stanie się jedną z największych platform dla takich właśnie aplikacji.

Może być więc wykorzystywany do tworzenia tak zwanych inteligentnych kontraktów (smart contracts) z tokenami na usługi z własną polityką pieniężną, udzielania pożyczek lub ubezpieczeń, tworzenia gier i wirtualnych światów z wykorzystaniem własnych tokenów do przenoszenia wartości. Te tokeny mogą też służyć do wyrażania unikalności, odrębności i własności wirtualnych lub nawet rzeczywistych obiektów.

Tak więc dzięki tym możliwościom zaczęła powstawać duża liczba projektów z tokenami na głównym łańcuchu Ethereum, ale to właśnie różnorodność i różnice w kodach poszczególnych projektów utrudniały implementację tych tokenów na portfelach i giełdach, które musiały tworzyć nowy program dla każdego nowego tokena, co było bardzo czasochłonne i kosztowne. Podobny problem pojawiał się, gdy współpracowało ze sobą kilka projektów.

Standardy te są bardzo pomocne dla giełd i producentów portfeli przy wdrażaniu nowych projektów, dzięki którym mogą oni zaoferować nowe tokeny w swoich usługach w bardzo krótkim czasie, prawie bez żadnych aktualizacji.

Każdy z tych standardów jest odpowiedni do nieco innych zastosowań. Mogą to być ERC-20, ERC-721, ERC-223 i wiele innych.

Tokeny ERC-20

Jak już zapewne zrozumiałeś, tokeny ERC-20 są w zasadzie sub-tokenami na blockchainie Ethereum. Są to więc kryptowaluty z własnym kodem źródłowym, ale nie mają własnego blockchaina i zamiast tego korzystają z blockchaina kryptowaluty Ethereum.

Co oznacza skrót ERC-20?

Skrót ERC-20 oznacza słowa Ethereum Request for Ccomments, a liczba 20 jest tu uwzględniona, ponieważ standard ten jest opisany w EIP-20 (Ethereum Improvement Proposal), więc wybrano tę samą liczbę.

Te tokeny mogą być z natury zamienne. Jeśli więc mamy dwa adresy publiczne i oba mają taką samą liczbę tokenów danej kryptowaluty, wartość przechowywana w tych tokenach pod obydwoma adresami powinna być absolutnie taka sama.

Kod źródłowy każdego żetonu ERC-20 musi spełniać 6 funkcji:

  1. Określa, ile tokenów danego projektu może istnieć. Po osiągnięciu maksymalnej wartości funkcja ta ma zapewnić, że kontrakt nie pozwala już na tworzenie nowych tokenów.
  2. Umożliwia przekazywanie tokenów z kontraktu na maksymalny zasób tokenów na adresy zwykłych użytkowników.
  3. Weryfikuje i zatwierdza, czy wystarczająca liczba tokenów z maksymalnego zapasu tokenów może zostać wysłana na adres użytkownika.
  4. Może zwrócić informacje o tym, ile danych tokenów znajduje się pod wybranym adresem Ethereum.
  5. Umożliwia przekazywanie tokenów pomiędzy adresami użytkowników w sieci Ethereum.
  6. Sprawdza i zatwierdza, czy na adresie użytkownika znajduje się wystarczająca liczba tokenów do wysłania.

Są też 3 dodatkowe funkcje, które pozwalają przypisać tokenowi nazwę, jednostki i liczbę obsługiwanych miejsc po przecinku, przy czym często spotykane jest tych miejsc 18.

Te tokeny używają standardowych adresów Ethereum zaczynających się zawsze od 0x…, tak jak wszystkie adresy Ethereum.

W ten sposób możesz mieć nie tylko same monety Ethereum (etery), ale także wiele innych tokenów pod jednym adresem – w jednym portfelu.

Należy zauważyć, że podczas przenoszenia i używania tokenów ERC-20 w głównym łańcuchu Ethereum zawsze trzeba płacić górnikom, tzw. opłatę gazową. Obowiązuje tu proste równanie – im bardziej skomplikowany chcemy, aby był dany Smart Contract, tym wyższa będzie ta opłata gazowa. Możesz więc spotkać się z opłatami w wysokości ponad 100 dolarów, zwłaszcza jeśli sieć Ethereum jest w tym czasie bardzo obciążona.

Oznacza to, że jeśli chcesz wysłać tokeny z jednego adresu na drugi, na adresie, z którego tokeny mają być wysłane, musi znajdować się wystarczająca ilość Etheru, by pokryć opłaty za tę transakcję.

Wysokość takich opłat może być teraz określana przez niektóre aplikacje, ale można ją też ręcznie zwiększać lub zmniejszać. Uważaj jednak. Jeśli wybierzesz zbyt niską opłatę, zatwierdzenie transakcji może zająć dużo czasu lub nawet spowodować, że transakcja nie dojdzie do skutku, w wyniku czego płacona opłata nie zostanie zwrócona. Opłaty trzeba też uiszczać górnikom, jeśli chcesz przekazać im kontrakt, np. prawa do stakowania swoich monet itp.

Tworzenie nowego Smart Contractu i tokenów ERC-20

Oczywiście kontrakt na token ERC-20 może być napisany i zaprogramowany w całości, ale są też inne możliwości:

  • Zapłacenie programiście lub nawet całemu zespołowi za stworzenie danego tokena ERC-20.
  • Pobranie gotowego kodu i zmodyfikowanie w nim tylko niektórych parametrów. Kilka takich tutoriali można znaleźć na YouTube, korzystając na przykład z oficjalnego narzędzia remix.ethereum.org.
  • Użyj stron takich jak Tokenmint, vittominacori lub innych do stworzenia własnego tokena ERC-20 „za darmo „. Są to tokeny ERC-20 bez wielu funkcji, aby skonfigurować więcej funkcji tokena ERC-20 musisz już zapłacić.

Tworząc token ERC-20 w głównym łańcuchu, należy wziąć pod uwagę także opłatę gazową. Jeśli jednak chcesz po prostu spróbować stworzyć swój własny token bez umieszczania go w głównym łańcuchu, możesz go stworzyć za darmo na jednym z tzw. testnetów nie ponosząc żadnych opłat.

Z poprzednich akapitów pamiętasz, że aby stworzyć nowy token ERC-20, potrzebujesz tylko jego nazwy, nazwy jednostki, liczby miejsc po przecinku i maksymalnej ilości tokenów. Jednak nawet te cechy mogą być ograniczone i predefiniowane na stronie.

To właśnie możliwość bardzo łatwego tworzenia nowych tokenów sprawia, że trzeba być bardzo ostrożnym przy inwestowaniu lub spekulowaniu w dany projekt.

Wciąż zdarza się wiele przypadków oszustw i źle napisanych umów, dlatego dobrze jest zrobić dokładne rozeznanie, zanim wyda się pieniądze na konkretny projekt.

Istniejące tokeny ERC-20

Jak możesz zauważyć na głównym łańcuchu Ethereum są już tysiące tokenów ERC-20, a kolejne są cały czas dodawane. Ich zastosowania i funkcje są różne. Poniżej przedstawimy kilka z nich, które są powszechnie używane przez społeczność kryptowalutową.

Oto przykładowa lista istniejących tokenów ERC-20

Basic Attention Token

Istnieje na przykład BAT (Basic Attention Token), który jest używany przez przeglądarkę internetową Brave. Jego działanie polega na blokowaniu reklam i narzędzi śledzących użytkownika. W zależności od ustawień użytkownika może on wyświetlać określoną liczbę reklam na godzinę w postaci małego okienka pop-up.

Kiedy użytkownik kliknie w to okienko zostanie przekierowany na stronę projektu lub firmy, która zapłaciła za reklamę. Część pieniędzy zapłaconych za tę reklamę jest następnie przekazywana użytkownikowi przeglądarki Brave w postaci tokenów ERC-20 BAT za umożliwienie wyświetlenia mu tej reklamy.

Stablecoiny

Innym przykładem są niektóre stabilne monety. Te tokeny są zazwyczaj przeznaczone do replikowania ceny danego aktywa lub klasy aktywów. W ten sposób mogą skopiować cenę konkretnej akcji, metalu szlachetnego czy waluty FIAT. Należy jednak zauważyć, że niektóre z tych tokenów są faktycznie zabezpieczone przez zakup aktywów bazowych w określonym stosunku, ale niektóre jedynie kopiują daną cenę bez faktycznego zabezpieczenia tych aktywów.

Tether (USDT) jest przykładem stablecoina, który powinien być wspierany przez rzeczywiste dolary amerykańskie lub inne aktywa. Jednakże należy zaufać tej firmie, że tak właśnie jest i że na jej koncie bankowym rzeczywiście znajduje się taka sama ilość dolarów, jak tokenów USDT w obiegu.

Możesz też spotkać zdecentralizowane stablecoiny, takie jak Dai (DAI) lub takie jak wBTC (powiązany z wartością Bitcoina, 1 wBTC = 1 BTC) lub PAXG (powiązany z wartością złota, 1 PAXG = 1 uncja złota).

Inne typy tokenów

Inne tokeny są wykorzystywane w samodzielnych usługach, np. token COMP wykorzystywany w decentralizowanych finansach (De-Fi) do udzielania pożyczek znany jako Compound lub token ERC-20 projektu Decentraland (MANA), który w tym systemie jest wykorzystywany np. do zakupu przedmiotów lub ziemi w wirtualnej rzeczywistości.

Wniosek

W sieci Ethereum jest jednak o wiele więcej projektów związanych z tokenami ERC-20. Ethereum przynosi nowe możliwości dzięki swej tokenizacji i jest kwestią otwartą, gdzie w przyszłości zobaczymy tę technologię. Projekt ma z pewnością ogromny potencjał, ale w jakim kierunku pójdzie jego rozwój i czy konkurencyjne platformy zaproponują lepsze rozwiązania, tego jeszcze nie wiemy.

Recent Content