Bitcoin został stworzony jako cyfrowy system płatności, który pozwala użytkownikom przechowywać, wysyłać i odbierać pieniądze bez potrzeby korzystania z pośrednika finansowego, takiego jak bank. Inne waluty stworzone wkrótce po Bitcoinie – tzw. altcoiny, jak Litecoin – pełniły tę samą funkcję. W ten sposób narodził się termin „kryptowaluty”. Po pojawieniu się Ethereum i tzw. boomie ICO (initial coin offering) zmienił się sposób postrzegania coinów. Pojawił się termin „token”, który oznaczał, że monety nie są już tylko rodzajem waluty. Tokeny nagle zaczęły się rozrastać i wszystkie miały szeroki zakres funkcji.
Charakterystyka Tokenów
Token kryptowaluty jest reprezentacją „czegoś” w danym ekosystemie. Może to być wartość, depozyt, prawo głosu lub cokolwiek innego. Token nie jest ograniczony do jednej konkretnej roli. Może pełnić wiele ról w swoim ekosystemie. Token reprezentuje aktywa lub instrumenty posiadane przez firmę i zazwyczaj sprzedawane inwestorom podczas pierwszej oferty publicznej (ICO).
Tokeny, w przeciwieństwie do kryptowalut nie mają swojego własnego blockchaina, ale działają na blockchainie innej kryptowaluty, czyli platformy. Najczęściej jest to Ethereum, na którym powstaje większość projektów ICO, lub Neo, Eos itp. Tokeny reprezentują zapłatę za projekt, do którego należą i są aktywami, które można wymieniać na inne kryptowaluty lub inne aktywa. Platformy tworzą w ten sposób przestrzeń dla nowych projektów kryptowalutowych, takich jak zdecentralizowane aplikacje, których tokeny pełnią funkcję płatności lub środka wymiany, czyli tzw. paliwa aplikacji.
Tworzenie tokena jest więc logicznie łatwiejsze niż monety, ponieważ nie ma potrzeby tworzenia nowego blockchaina. Jest to możliwe głównie dzięki wdrożonym inteligentnym kontaktom, które funkcjonują na zasadzie samozarządzania i nie potrzebują żadnych osób trzecich ani pośredników. Kryptowaluty dzielą się też na zdecentralizowane, których jest zdecydowana większość, i scentralizowane, takie jak Ripple czy inne kryptowaluty, które wciąż są w fazie rozwoju.
W prawdziwym życiu żetony lub karty służą jako widoczna lub namacalna reprezentacja rzeczywistości, jakości itp. Zajrzyj do swojego portfela, a prawdopodobnie natkniesz się na wiele prawdziwych żetonów:
- Twoja karta członkowska na siłownię to token.
- Twoje prawo jazdy jest dowodem na to, że ukończyłeś szkolenie wymagane do prowadzenia pojazdów w twoim kraju.
- Twoja karta hotelowa jest dowodem na to, że zapłaciłeś za pokój.
- Klucz bezpieczeństwa do logowania – weryfikacja tożsamości.
Typy tokenów
Obecnie nie ma jednolitej klasyfikacji tokenów. Jednak SEC w USA i FINM A w Szwajcarii starają się rozwiązać ten problem. Obie organizacje dzielą tokeny na dwie szerokie kategorie:
- Security tokens – ten typ jest nieco podobny do papierów wartościowych,
- Tokeny użytkowe – ten typ daje posiadaczom dostęp do usług świadczonych przez dany projekt.
- Tokeny surowcowe (towarowe)
Security token (Tokeny bezpieczeństwa)
Są to aktywa, które można traktować jak papiery wartościowe, a więc również podlegają takim prawom i regulacjom. Są to głównie udziały w zyskach lub prawa głosu. Zdecydowana większość kryptowalut to tokeny bezpieczeństwa, ponieważ są one cyfrowymi pieniędzmi bez realnego zastosowania i dlatego działają jak papiery wartościowe – inwestycje.
Tokeny bezpieczeństwa można dalej podzielić na:
- Tokeny akcyjne – reprezentują wartość akcji wyemitowanych przez firmy na blockchainie.
- Tokeny dłużne – reprezentują instrumenty dłużne, takie jak hipoteki na nieruchomościach i obligacje korporacyjne.
Tokeny użytkowe
Można o tym myśleć jak o kuponie na firmę i usługę lub usługę, nad którą firma pracuje i którą wprowadzi na rynek w przyszłości. Może być także używany jako rodzaj zniżki lub dostępu premium do dóbr i usług w ramach projektu. Ma on realne zastosowanie i dlatego jest lepszą i bezpieczniejszą inwestycją w przyszłość. Na przykład giełda kryptowalutowa Binance posiada token Biinance coin, a jeśli handlujesz nim na ich giełdzie, mamy swego rodzaju „udział” w ich firmie, a także 10% zniżki na opłaty. Innym przykładem jest BAT (Basic Attention Token) – cyfrowa platforma reklamowa, która współpracuje z dbającą o prywatność przeglądarką Brave. Nie zbiera ani nie udostępnia danych osobowych. Możesz zdobywać tokeny za oglądanie reklam za pomocą BAT.
Tokeny surowców
Są to tokeny wspierane przez standardowe aktywa, które mają już niezależną wartość, takie jak złoto, ropa czy waluta fiat. Wiele projektów skupia się na powiązaniu tokenów z walutami fiat z których najpopularniejszą jest dolar amerykański. Ropa naftowa jest również obecnie gorącym tematem, jeśli chodzi o tokeny towarowe, a to za sprawą działań wenezuelskiego rządu El Petro, który zamierza tokenizować 5 miliardów baryłek ropy. DigixDAO stara się, by token był powiązana z ceną złota z możliwymi do udowodnienia certyfikatami rezerw złota przesyłanymi do blockchaina.
Tokenizacja
Ogólnie rzecz biorąc, tokenizacja to proces zamiany jakiejś formy aktywów na cyfrowy token, który może być przenoszony, rejestrowany lub przechowywany w systemie blockchain. Mówiąc najprościej, tokenizacja przekształca wartość przechowywaną w obiekcie – fizycznym, takim jak obraz, lub niematerialnym – w token, którym może manipulować system blockchain.
Możliwości tokenizacji aktywów przez blockchain są w dużej mierze nieograniczone, ale można je podzielić na trzy szerokie kategorie. Przyjrzymy się im w kolejności innowacji, czyli zdolności blockchaina do zmiany sposobu, w jaki obsługiwane są tradycyjne transfery aktywów. Te trzy kategorie to aktywa niematerialne, aktywa zamienne i aktywa nietrwałe.
Materialne aktywa trwałe
Aktywa niematerialne są naturalne dla świata blockchain, ponieważ tak naprawdę nie istnieją, przynajmniej w tradycyjnym sensie. Aktywa niematerialne to pomysły lub koncepcje – prawa autorskie, patenty.
Dobra zastępowalne
Dobro jest zamienne, jeśli można je zastąpić innymi dobrami o tej samej wartości. Najbardziej znanymi dobrami zamiennymi są towary. Litr wody jest równy innemu litrowi wody, baryłka ropy jest równa innemu baryłkowi ropy, a uncja złota jest równa innej uncji złota. Nawet surowce mogą być uznane za zamienne, o ile są pogrupowane w tych samych pojemnikach. Aktywa zastępowalne są często zabezpieczone fizycznym źródłem – złoto lub pszenica w magazynie, woda lub ropa w rurociągu.
Towary niezbywalne/żetony niezamienne (NFT)
Jest to unikalny, indywidualny token istniejący na blockchainie, takim jak Ethereum. W przeciwieństwie do kryptowalut takich jak Bitcoin, każdy token NFT zawiera unikalne dane, co oznacza, że tokeny niezamienne nie są wymienne.
Zwykły żeton może być wymieniany na żeton tego samego typu bez ograniczeń. Dobrym przykładem jest dolar – jeśli obaj mamy dolara, możemy go wymienić i żaden z nas nie traci. Natomiast w przypadku tokenów niewymiennych oba tokeny są unikalne, co oznacza, że jeśli obaj mamy NFT, mój może być CryptoKitty, a Twój może być Twoim aktem ślubu – oczywiście nie możemy ich wymienić na równi.
Wnioski
Jak wynika z poprzednich akapitów, nie jest łatwo zorientować się w różnych typach tokenów. Dla bardziej konserwatywnych inwestorów interesujące może być inwestowanie w tokeny bezpieczeństwa – projekty na nich oparte są w krajach rozwiniętych regulowane w podobny sposób jak tradycyjne papiery wartościowe, więc inwestowanie w nie jest bezpieczniejsze.
Szwajcarska firma Envion przedstawiła ciekawy projekt, który wykorzystuje tego typu token. Skupia się na wydobywaniu kryptowalut i umieszcza sprzęt do wydobycia w standaryzowanych kontenerach, które można łatwo transportować bezpośrednio do elektrowni, aby wykorzystać nadwyżkę energii u źródła. Można to wykorzystać na przykład w przypadku dużych elektrowni słonecznych, które w słoneczne dni generują duże nadwyżki energii elektrycznej, z której nie ma żadnego pożytku. Inne rodzaje elektrowni, w których często występują „nadwyżki”, to elektrownie wiatrowe i wodne.