Uczestniczenie po raz pierwszy w czymś nowym może być zabawne i ekscytujące. Niemniej jednak nowe przedsięwzięcia wymagają zgłębienia wiedzy i to samo dotyczy wejścia w świat cyfrowych walut. Gdy przychodzi nam na myśl kupno Bitcoina (BTC), nie zdajemy sobie sprawy, że nie stanowi on jednolitej całości. BTC jest bardzo podzielny, co oznacza, że możesz kupić jego część.
Można kupić część Bitcoina. Najmniejszą jednostką Bitcoina jest satoshi, nazwany tak na cześć enigmatycznego twórcy BTC. Reprezentuje on jedną stumilionową część Bitcoina lub po prorstu 0,00000001 BTC. Te mniejsze jednostki pozwalają ludziom kupować Bitcoiny w mniejszych nominałach po bardziej przystępnej cenie.
Aby ułatwić ci start przestawiamy krótki przewodnik, który nauczy cię, jak dokonać pierwszej inwestycji w niewielką część Bitcoina.
Wybór platformy
Pierwszy krok w kupowaniu bitcoinów (albo jego części) polega na wybraniu serwisu lub miejsca do wykonania tej transakcji. Do popularnych serwisów handlu kryptowalutami należą giełdy, serwisy płatnicze i brokerzy. Najwygodniejszą opcją są giełdy kryptowalut, ponieważ oferują szeroki zakres funkcji i więcej kryptowalut, które możesz kupić.
Zarejestrowanie się na giełdzie umożliwi ci kupowanie, sprzedawanie i posiadanie kryptowalut. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z giełdy, która pozwala użytkownikom na wypłacanie kryptowalut do osobistego portfela internetowego w celu ich zabezpieczenia. Dla tych, którzy chcą handlować Bitcoinami lub innymi kryptowalutami, ta funkcja może nie mieć znaczenia.
Istnieje wiele rodzajów giełd. Ponieważ zasada Bitcoina opiera się na decentralizacji i suwerenności jednostki, niektóre giełdy pozwalają użytkownikom pozostać anonimowymi i nie wymagają podawania danych osobowych. Giełdy takie działają autonomicznie i są zazwyczaj zdecentralizowane co oznacza, że nie mają głównego organu kontroli.
Chociaż systemy te mogą służyć do złych celów, mogą też świadczyć usługi dla nieubankowionej ludności świata. Dla pewnych kategorii ludzi – uchodźców lub osób żyjących w krajach, w których infrastruktura kredytowa i bankowa jest bardzo słabo rozwinięta – anonimowe giełdy mogą pomóc włączyć się w główny nurt gospodarki.
Obecnie jednak większość popularnych giełd nie jest zdecentralizowana i podlega prawu, które wymaga od użytkowników przedstawienia dokumentów tożsamości. Do takich giełd należą Coinbase, Kraken, Gemini, FTX i Binance.
W ciągu ostatniej dekady świat kryptowalut gwałtownie się rozwinął, a wiele nowych tokenów konkuruje o pieniądze inwestorów. Z wyjątkiem Bitcoina i niektórych znaczących monet, takich jak Ethereum, nie wszystkie z tych tokenów są dostępne na poszczególnych giełdach. Każda giełda ma swój własny zestaw kryteriów, które decydują o tym, czy włączyć lub wykluczyć handel określonymi tokenami.
Coinbase, Kraken i Gemini oferują Bitcoina i rosnącą liczbę altcoinów. Te trzy platformy są prawdopodobnie najłatwiejszymi wejściami do kryptowalut w całej branży. Binance jest skierowany do bardziej zaawansowanych traderów, oferując bardziej zaawansowane funkcje i większy wybór altcoinów. FTX, szybko rozwijająca się giełda kryptowalutowa, której wycena sięga wielu miliardów dolarów, oferuje ograniczoną liczbę altcoinów inwestorom z USA.
Ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy zakładaniu konta na giełdzie kryptowalut, jest stosowanie bezpiecznych praktyk internetowych. Obejmuje to dwuskładnikowe uwierzytelnianie oraz długie, unikalne hasło, które zawiera różne małe i wielkie litery, znaki specjalne i cyfry.
Platformy brokerskie CFD
Tradycyjne giełdy istnieją znacznie dłużej – pierwsza z nich pojawiła się w 2010 roku. Te scentralizowane platformy kojarzą kupujących i sprzedających za pomocą elektronicznej listy ofert. Po dopasowaniu, giełdy ułatwiają bezpieczny transfer kryptowaluty lub zwykłej waluty w zamian za BTC. Działają więc w pewnym sensie jak pośrednik, pomagając ci przeprowadzić transakcję.
Z drugiej strony, platformy CFD nie funkcjonują jako pośrednik, ale jako strona transakcji. Choć również wykorzystują księgi zleceń, różnica polega na tym, że pozwalają kupującym zawierać transakcje na różnice kursowe CFD bezpośrednio z platformą. Ponieważ tradycyjne giełdy BTC działają jako pośrednicy w handlu, kupowanie Bitcoinów na tych platformach może być droższe niż na platformach P2P. Niektóre platformy mogą nawet pobierać do 6% opłaty od każdego zakupu. Z drugiej strony, opłaty u brokerów mogą się różnić w zależności od firmy, metod płatności i samej platformy. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest minimalna kwota zakupu.
Kupowanie niewielkich części BTC u brokera
Chcesz zacząć od małych kwot? Możesz skorzysać z gotowego rozwiązania, niewymagającego instalowania lub kupowania portfela kryptowalut. Wystarczy tylko konto brokerskie jak opisano poniżej:
Krok 1: Załóż konto u brokera
Pierwsze, co musisz zrobić, to założyć konto. Do tego celu wymagane będzie podanie danych oraz adresu email, na który otrzymasz potwierdzenie.
Krok 2: Wpłać środki na konto
Aby zakupić kryptowalutę musimy mieć dodatni bilans salda. Płatności możemy dokonać za pomocą przelewu, Paypal, choć najpopularniejszą metodą jest oczywiście karta kredytowa. Wynika to z faktu, że płatność dokonywana jest wtedy w czasie rzeczywistym.
Krok 3: Kup część Bitcoina
Następnie musimy Wyszukać kryptowaluty BTC w polu wyszukiwarki. Po wybraniu BTC jako kryptowaluty, którą chcesz kupić i kliknięciu „TRADE” pojawi się pole płatności. Pozostaje jedynie wpisanie kwoty, jaką chcesz wydać (pod tym polem pojawi się informacja o minimalnej kwocie). Tutaj warto zwrócić uwagę, na to, że nie musimy przeliczać kwot. Wystarczy, że zadeklarujemy ile chcemy wydać EUR na daną transakcję, a system automatycznie przeliczy jaką część bitcoina otrzymamy w zamian.