Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych (CySEC)

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych, lepiej znana jako CySEC, jest finansowym organem regulacyjnym na Cyprze. Jak zapewne wiesz, Cypr jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. W związku z tym regulacje finansowe i działania CySEC muszą być zgodne z przepisami Komisji Europejskiej (MiFID).

Z pewnością zauważyłeś, że ostatnio wiele zagranicznych firm (brokerów) zajmujących się handlem na rynku forex uzyskało regulację CySEC. Myślę, że większość traderów uważa regulację CySEC za taki wskaźnik jakości, dzięki któremu nie muszą się martwić o swoje pieniądze. W końcu już kilka razy napisaliśmy artykuł na ten temat.

Jak już wspomniałem, CySEC doświadczyła bardzo dużego wzrostu liczby rejestracji i zmian w przepisach dotyczących konkretnych usług finansowych. Jest to również powód, dla którego zmiany te są nadal obserwowane i monitorowane przez inne organy regulacyjne UE oraz podmioty zajmujące się obrotem papierami wartościowymi zarejestrowane w CySEC.

Historia CySEC

CySEC została założona w 2001 roku. Po tym, jak Cypr stał się członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku, CySEC stał się jednocześnie częścią europejskiej regulacji MiFID, dając firmom zarejestrowanym na Cyprze dostęp do wszystkich rynków europejskich. Jednak przystąpienie do UE i przyjęcie euro znacząco zmieniło ramy regulacji finansowych, które CySEC egzekwuje.

4 maja 2012 roku CySEC ogłosiła zmianę polityki dotyczącej klasyfikacji opcji binarnych jako instrumentu finansowego. Spowodowało to, że brokerzy opcji binarnych działający na Cyprze (większość z nich ma siedzibę na Cyprze) musieli zostać objęci regulacją. Jeśli handlujesz z TopOption, wiesz, że ten broker jest licencjonowany przez CySEC niemal od samego początku. Sami chwalą się, że byli pierwsi, ale nie wiem, ile jest w tym prawdy.

Za co odpowiedzialna jest CySEC?

  • Nadzorowanie i prowadzenie Cypryjskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
  • Nadzór nad emisją papierów wartościowych notowanych na Cypryjskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, programami inwestycyjnymi oraz licencjonowanymi firmami świadczącymi usługi inwestycyjne.
  • Kontroluje firmy, których akcje są notowane na Cypryjskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także maklerów i firmy brokerskie, doradców inwestycyjnych i zarządzających funduszami wzajemnymi.
  • Zwracać się o informacje potrzebne do wykonywania swoich obowiązków i gromadzić je, w tym informacje przekazywane na piśmie, od wszystkich osób i organizacji, które mogą dostarczyć takich informacji.
  • Przyznawanie licencji specjalistom inwestycyjnym, w tym firmom inwestycyjnym, konsultantom, maklerom i biurom maklerskim.
  • Cofanie licencji w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności określonych w opublikowanym Regulaminie, który jest zgodny z Ustawą o utworzeniu Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
  • Nakładanie sankcji i działań dyscyplinarnych na konsultantów inwestycyjnych, doradców, maklerów i firmy brokerskie oraz wszelkie inne osoby prawne i fizyczne, które naruszyły przepisy ustawodawstwa Cypryjskiego Rynku Papierów Wartościowych.

Poprzez nałożenie sankcji administracyjnych rozumie się, że jeśli brokerowi zostanie udowodnione, że dopuścił się nieuczciwych praktyk wobec traderów, zostanie on ukarany grzywną. Wydaje mi się, że liczba ukaranych brokerów ostatnio dość znacznie się zmniejszyła. Przypisuję to głównie temu, że kary nie są małe i dlatego brokerzy starają się mieć dobrą reputację, by nie trafić na „czarną listę”.

Czy kiedykolwiek słyszałeś o brokerze OptionFair? Ten konkretny broker został ukarany grzywną przez cypryjski urząd regulacyjny. Była to grzywna w wysokości 138 000 euro. To trochę co innego niż mandat za parkowanie. Takich ukaranych brokerów było więcej, wybrałem tego jako przykład.

Ocena CySEC

W latach 2014 i 2015 na CySEC spadła wielka fala krytyki, głównie ze strony traderów i komentatorów branżowych. Argumentowali oni, że organizacja potrzebuje lepszego prawa regulującego i monitorującego możliwości inwestowania wysokiego ryzyka. Co więcej, krytycy twierdzą, że kary nakładane przez CySEC są zwykle mniejsze niż te nakładane przez inne organizacje regulacyjne w UE.

Co regulator zamierza zrobić dalej?

Po pierwsze, CySEC zamierza wprowadzić duże zmiany w procesach rejestracji i regulacji wszystkich zarejestrowanych podmiotów. Zmiany obejmują większą przejrzystość w kwestii płatności, surowsze kary, zawieszanie brokerów i odbieranie im licencji. W końcu pewne zmiany nastąpiły już kilka lat temu, CySec zaczął zaostrzać zasady dla brokerów.

Interesujące fakty o CySec

  • Członkowie pięcioosobowego zarządu są mianowani przez Radę Ministrów na wniosek Ministra Finansów i są wybierani na pięcioletnią kadencję.
  • CySEC był pierwszym finansowym organem regulacyjnym, który uregulował opcje binarne.

Brokerzy, którzy posiadają licencję CySec

CySEC jest organem przyjaznym brokerom, który dopuszcza większość praktyk finansowych, a nawet zdarzały się przypadki, w których dochodziło do wysoce ryzykownych operacji, co powodowało krytykę ze strony światowych władz. Jednak CySEC nieustannie zmienia swoje wytyczne, by mieć pewność, że wszyscy regulowani przez CySEC brokerzy w pełni przestrzegają przepisów chroniących inwestorów, ich fundusze i interesy.

Mimo że wciąż jest wielu oszustów foreksowych, którzy mają swoje siedziby na Cyprze, CySEC dokłada wszelkich starań, by ich usuwać. Korzystając ze swojej oficjalnej strony internetowej, publikuje wszystkie niezbędne informacje o danej firmie. Zaleca się, by zawsze dokonywać wyboru wśród regulowanych brokerów, ponieważ jest to jedyna możliwość, by być chronionym i otrzymać pomoc w przypadku, gdy broker okazuje się nie być uczciwy.

BrokerLicencjeDźwigniaPlatformaRok Założenia
BDSwissCySEC, FSC, BaFin, FSA(SC)1:30 (CySEC), 1:500 (FSC), 1:30 (BaFin), 1:500 (FSA(SC))MT5, Proprietary, WebTrader2012
IC MarketsASIC, CySEC, FSA(SC)1:30 (ASIC), 1:30 (CySEC), 1:500 (FSA(SC))MT4, MT5, cTrader2007
FP MarketsASIC, CySEC1:30 (ASIC), 1:30 (CySEC)MT4, MT5, IRESS, WebTrader2005
ExnessFCA, CySEC, FSCA, FSA(SC)1:30 (FCA), 1:30 (CySEC), 1:500 (FSCA), 1:500 (FSA(SC))MT4, MT52008
ErranteCySEC, FSA(SC)1:30 (CySEC), 1:500 (FSA(SC))MT4, MT52019
OneRoyal ASIC, CySEC, VFSC, SVGFSA1:30 (ASIC), 1:30 (CySEC), 1:500 (VFSC), 1:500 (SVGFSA)MT42006
Plus500FCA, ASIC, CySEC, ISA, MAS1:30 (FCA), 1:30 (ASIC), 1:30 (CySEC), 1:100 (ISA), 1:20 (MAS)Plus5002008
eToroFCA, ASIC, CySEC, MiFID1:-2 (FCA), 1:30 (ASIC), 1:30 (CySEC), 1:30 (MiFID)eToro Platform2007
FXTMFCA, CySEC, FSC1:30 (FCA), 1:30 (CySEC), 1:3500 (FSC)MT4, MT52011

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.