Co to Jest Rynek Kasowy Spot?


Rynek kasowy spot to rynek, na którym handluje się papierami wartościowymi, towarami lub walutami „od ręki” i natychmiast dostarcza się je kupującemu. Terminu spot używa się również do określenia aktualnej ceny towaru, np. złota czy srebra, a także do określenia transakcji, która jest dokonywana natychmiast, a nie będzie dokonana w przyszłości.

Gdzie mamy do czynienia z cenami i rynkiem spot?

Jeśli kiedykolwiek handlowałeś złotem lub srebrem wiesz, że każdy towar ma swoją cenę spot. Na przykład spotowa cena złota odnosi się do ceny, po której możesz teraz kupić i otrzymać swoje złoto. Podobnie – kurs spot mówi, ile będzie Cię kosztować kupno i otrzymanie waluty obcej. Możesz to zobaczyć w każdym kantorze na każdym lotnisku.

Co warto wiedzieć o rynku spot

Rynki spot nazywane są także „rynkiem fizycznym” lub „rynkiem kasowym”, ponieważ handel i wymiana towarów odbywa się natychmiast. Jednym z najbardziej znanych rynków spot jest rynek walutowy, na którym waluty są wymieniane natychmiast po kursie spot.

Rynki spot są przeciwieństwem rynków futures, gdzie transakcje zawierane są później i opierają się na cenach terminowych.

Recent Content