Co To Jest Robo Doradca i Jak To Działa?

Zautomatyzowane usługi inwestycyjne mogą ułatwić zarządzanie portfelem. Pojawił się nowy typ oprogramowania online, które może pomóc w zarządzaniu inwestycjami. Produkty te nazywane są "robo doradcami".

Zautomatyzowane usługi inwestycyjne mogą ułatwić zarządzanie portfelem. Pojawił się nowy typ oprogramowania online, które może pomóc w zarządzaniu inwestycjami. Produkty te nazywane są „robo doradcami”.

Robo doradca może być dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie chce zatrudniać doradcy finansowego, nie ma jeszcze wystarczających środków, żeby go wynająć lub dla kogoś, kto jest typowym inwestorem typu „zrób to sam”. Jednocześnie nie chce już selekcjonować inwestycji, bilansować portfela i dokonywać ręcznych transakcji na swoich rachunkach.

Robo doradcy mogą automatycznie wybierać inwestycje i budować zdywersyfikowany portfel za Ciebie. Po zainwestowaniu środków, oprogramowanie automatycznie wprowadza zmiany w inwestycjach w celu dostosowania portfela do alokacji docelowej. Niektórzy robo doradcy dokonują nawet transakcji automatycznie, aby pomóc w obniżeniu kosztów podatkowych. Jest to proces zwany gromadzeniem oszczędności podatkowych.

Jeśli jesteś inwestorem typu „zrób to sam”, ci niedrodzy doradcy internetowi mogą pomóc Ci zbudować lepszy portfel. Oto jak działają.

Jakie opłaty są z tym związane?

Z robo doradcą płacisz opłatę za usługę i pokrywasz wydatki na wykorzystane inwestycje.

Każdy robo-doradca pobiera odpowiednią opłatę za usługę, która może być ustalona jako stała opłata miesięczna lub jako procent aktywów. Z doradcami robo, którzy pobierają stałą opłatę miesięczną, opłata zazwyczaj waha się od około 15 dolarów miesięcznie do 200 dolarów w zależności od wielkości portfela. Z procentowym udziałem w strukturze aktywów, opłaty będą się mieścić w przedziale od około 0,15% do 0,50% wielkości konta w skali roku. Gdybyś miał 100 000 zł to 0,50% opłaty odpowiadałoby 500 zł rocznie.

Płacisz również wszelkie wydatki związane z inwestycjami wykorzystywanymi przez robo doradców. Na przykład fundusze inwestycyjne i inne, które mają ustalone opłaty manipulacyjne. Ten rodzaj prowizji jest pobierany z aktywów funduszu przed przyznaniem jakichkolwiek zwrotów inwestorom.

Wiele z tych internetowych rozwiązań portfelowych oferuje bezpłatny okres próbny, dzięki czemu można zobaczyć jak to działa zanim zostanie naliczona opłata.

Korzyści płynące z korzystania z usług Robo Advisora

Jedną z największych korzyści płynących z korzystania z usług robo doradcy jest unikanie kosztownych błędów inwestycyjnych. Wielokrotnie udokumentowano, że jedną z największych przyczyn dla których inwestorzy osiągają słabe wyniki jest ich własne zachowanie. Inwestorzy podejmują decyzje emocjonalne na szczytach rynku i na jego niskich poziomach oraz w oparciu o przeczucia. Oprogramowanie nie popełnia tego rodzaju błędów.

Kolejną korzyścią jest zmniejszenie stresu. Po otwarciu konta oprogramowanie robo advisor automatyzuje cały proces. Nie musisz się już martwić, że powinieneś dokonywać zmian w swoim portfelu lub zastanawiać się czy powinieneś inwestować więcej w technologię, czy mniej w finanse. Nie musisz się logować i zawierać transakcji. Nie musisz się martwić, że broker lub inna osoba zajmująca się sprzedażą finansową wydaje rekomendację, która nie leży w twoim najlepszym interesie.

Dla kogo Robo doradcy są najlepsi?

Robo doradcy mogą być doskonałym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów, młodych profesjonalistów, którzy chcą, aby ich portfel był „automatyczny” oraz dla inwestorów, którzy mają stosunkowo prostą sytuację.

Inwestorzy, którzy mają opcje na akcje, którzy muszą koordynować pakiety świadczeń spółki i konta emerytalne z innymi rachunkami lub którzy potrzebują niestandardowego podejścia do kwestii podatkowych związanych z inwestowaniem. Ci mogą stwierdzić, że zautomatyzowane rozwiązanie nie jest dla nich idealnym rozwiązaniem.

Jakie inwestycje są w takim przypadku realizowane?

Większość robo advisorów korzysta z funduszy inwestycyjnych do budowy portfela, a nie poszczególnych akcji. Robo doradcy zazwyczaj stosują podejście funduszu indeksowego lub inwestycji pasywnych oparte na nowoczesnych badaniach teorii portfela. Badania te mówią, że najważniejszym czynnikiem jest alokacja w akcje lub obligacje. Następnie koncentrujemy się na klasach aktywów bazowych akcji, takich jak duża kapitalizacja, mała kapitalizacja lub aktywa międzynarodowe. Potem kładzie się nacisk na to, które klasy aktywów bazowych obligacji brać pod uwagę, np. krótko-, średnio- lub długoterminowe. Z robo doradcą, oprogramowanie robi to wszystko za Ciebie.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Jak działają podatki na koncie Robo?

Jeśli posiadasz konto inwestycyjne z odroczonym terminem płatności, nie ma konsekwencji podatkowych związanych z automatycznym procesem. W przypadku tego typu kont nie płacisz żadnego podatku aż do dnia, w którym dokonujesz wypłaty. Rollover lub przeniesienie twojego konta z jego istniejącego miejsca na doradcę robota nie jest liczone jako wypłata.

Rachunki Robo najczęściej muszą być finansowane gotówką. Jeśli pozwalają one na transfer w istniejących inwestycjach, inwestycje te mogą zostać sprzedane, chyba że są to inwestycje już wykorzystane w portfelu modelu robota.

Więcej o Robo Doradcach

Robo doradca nie jest planistą finansowym. Niektórzy doradcy robo mają dodatkowe narzędzia programowe, które mogą pomóc Ci przewidzieć w jaki sposób Twoje konta będą rosły, ale nie otrzymujesz indywidualnych porad dotyczących planowania, ile zaoszczędzić itp.

Niektóre robo doradcy oferują pomoc na żywo (zwykle kosztuje to nieco więcej), podczas gdy inne współdziałają z Tobą prawie wyłącznie przez stronę internetową. Dla osób lubiących trzymanie za rękę i znajomy głos, z którym można porozmawiać, prawdopodobnie doradca robot nie jest odpowiedni.

Dodatkowo po osiągnięciu wieku emerytalnego, modele alokacji stosowane w narzędziach robo doradcy mogą nie pomóc w dostosowaniu inwestycji do fazy wycofania. W tym momencie możesz chcieć skorzystać z usług profesjonalnego doradcy ds. planowania emerytalnego.

Gdzie znaleźć doradcę Robo?

Poniżej znajduje się lista popularnych robo doradców. Niektórzy z nich proponują więcej pomocy ludzi niż inni.

Jak zostać doświadczonym Inwestorem – przewodnik

1. Podstawy2. Tworzenia Portfela3. Formowanie Strategii4. Planowanie Przyszłości
Stwórz PlanDywersyfikacjaKupno i SprzedażInflacją
Cele InwestycyjneAkcjeRobo DoradcaPlanowanie Emerytury
Opłaty InwestycyjneSurowceFundusze InwestycyjneKryzys Rynkowy
Sposoby Budowania MajątkuNieruchomościETF?Równowaga Portfela
Zrozumienie siebieRynki ZagraniczneAktywnie a Pasywnie
Rynek ForexFundusze Długoterminowe
ObligacjeSpółki Dywidendowe
Reinwestowanie Dywidendy

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.