W świecie kryptowalut istnieje mnóstwo sposobów na zarobienie pieniędzy. Jednym z nich jest innowacyjna zdecentralizowana sieć Masternode. Jest to zdecentralizowana sieć węzłów, które poza zwykłą transakcją pełnią dodatkowe funkcje, ale znacznie różnią się w swojej użyteczności od zwykłych węzłów. Uruchamianie takiego węzła jest prawdopodobnie najbardziej użyteczną pracą, jaką użytkownik może wykonać dla projektów. Pogłębia to decentralizację i całą ideę suwerenności finansowej.
Czym dokładnie jest masternode?
Prawdopodobnie najlepiej zacząć od wyjaśnienia czym jest normalny node. Jeśli nie do końca rozumiesz, spróbujmy wyjaśnić. Node to pełnoprawny węzeł sieci. Przechowuje on całą historię blockchaina – wszystkie transakcje, które kiedykolwiek miały miejsce. Zna on transakcje dokonywane pod każdym adresem.
Każdy może uruchomić taki węzeł. Jest to też jedyny sposób, by w pełni wykorzystać możliwości kryptowalut takich jak Bitcoin. Jeśli mamy pełny węzeł, możemy niezależnie weryfikować poszczególne transakcje i mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani. Dzięki temu nie musimy polegać na żadnej osobie trzeciej i nie musimy się martwić o wstrzymanie funduszy.
Posiadanie i obsługa takiego pełnego węzła jest po prostu opłacalna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, link do pełnego artykułu znajdziesz tutaj. O Masternode możemy myśleć jak o pełnym węźle z odrobiną dodatkowych funkcji. Oprócz utrzymywania całego blockchaina, może zajmować się takimi rzeczami jak:
- Transakcje błyskawiczne,
- Prywatne transakcje,
- Głosowania nad zmianami w protokole.
Możemy łatwo uzyskać funkcje, których nie oferuje zwykły pełny węzeł. Lista indywidualnych kryptowalut z masternodami:

Korzyści płynące z Masternode
- Większa prywatność transakcji
- Błyskawiczna realizacja transakcji
- Uczestnictwo w zarządzaniu i głosowanie
- Aktywacja systemów budżetowych i skarbowych w kryptowalutach
Oprócz tradycyjnych nagród Proof-of-work, użytkownicy są również nagradzani za obsługę i utrzymanie określonych węzłów – czyli omawianych Masternodów. Nagrodą jest udział w zyskach z bloku w danej kryptowalucie.
Masternode Dash generuje Dash, masternode MUE generuje MUE. To oczywiste. Zysk zależy przede wszystkim od liczby masternodów, a każda waluta może mieć różne terminy wypłat. Przykładowo, PIVX wypłaca codziennie, Crown nawet kilka razy dziennie. Dzięki temu masternody stają się w zasadzie pasywnym dochodem bez potrzeby kupowania drogich koparek.
Jak skonfigurować masternode?
Po pierwsze, musimy zauważyć, że masternodes różnią się w zależności od kryptowaluty i nie wszystkie blockchainy obsługują tego typu węzły. Chyba najlepszą stroną, by się o tym przekonać jest masternodes.online. Możemy tu znaleźć wszystko, co trzeba wiedzieć.
Jeśli chodzi o zakładanie masternodów, najważniejsza dla nas jest przedostatnia i ostatnia kolumna – (w tej samej kolejności) jest to wymagana liczba jednostek oraz kwota wyrażona w walucie fiat.
Gdyby wszyscy mogli mieć przywileje, to nikt by ich nie miał. Dlatego system wymaga pewnego zaangażowania podczas ustanawiania masternodów. Użytkownik musi zablokować pewną liczbę jednostek w portfelu, w zamian za co otrzymujemy prawa masternoda.
Już samo to może być dla większości poważną komplikacją. Na przykład dla największej kryptowaluty – Dash, potrzebujemy monet o wartości 213 000 dolarów. Dash był pierwszą kryptowalutą, która wprowadziła masternody do swojego systemu. Oprócz początkowej inwestycji potrzebujemy także dedykowanego serwera, unikalnego adresu IP oraz miejsca do przechowywania całego blockchaina kryptowalutowego. Jeśli nawet te wymagania cię nie odstraszyły, możemy przejść do najważniejszego pytania.
Czego potrzeba aby uruchomić masternoda?
- Minimalna kwota danej kryptowaluty, która jest różna dla każdej z nich (na przykład dla DASH MN potrzebujesz 1 000 jednostek, a dla PIVX MN potrzebujesz 10 000 jednostek PIVX).
- Serwer VPS lub hostowany serwer portfela
- Dedykowany adres IP
- Miejsce przechowywania danych dla blockchaina
Masternode może być zainstalowany na trzech typach urządzeń:
- Na łączu domowym, ale musi być online 24 godziny na dobę
- Połączony się z serwerem dedykowanym, np. Blue Host
- Korzystanie z usługi hostingowej, jak Dash Nodes lub NodeShare
Obecnie na rynku jest wiele kryptowalut, które pozwalają na uruchomienie masternoda. Nie wszystkie jednak są warte uwagi. Poniższa tabela pokazuje waluty, które są już wdrożone i aktywnie współpracują z masternode.
Czy warto uruchomić masternoda?
Poza korzyściami, które opisaliśmy powyżej, masternody zapewniają jeszcze jedną dużą zachętę – udział w nagrodzie za zablokowanie bloku. Możemy je postrzegać jak akcje dywidendowe, które kupujemy, trzymamy i które stopniowo przynoszą nam zysk.
Realistycznie rzecz biorąc, nie różni się to wiele od stakowania kryptowalut.
Czy prowadzenie masternode jest opłacalne?
Każda inwestycja powinna przynosić zysk współmierny do ryzyka. Tabela z powyższego linku idealnie pasuje do tematu. Zacznijmy od kolumny ROI. Znamy definicję rocznej stopę zwrotu. Im jest ona wyższa, tym bardziej opłacalne będzie prowadzenie masternoda.
- Pierwszym krokiem jest więc określenie ROI, które jesteśmy w stanie zaakceptować
Zwrot z inwestycji zależy również od następujących czynników:
- Cena początkowej inwestycji
- Mechanizm nagradzający
- Liczba działających masternodów
- Koszty hostingu
- Zobowiązania podatkowe
- Zmian wartości kryptowaluty
- Ostateczna cena, po której dokonujesz sprzedaży
Następnie przyjrzyjmy się kolumnie płynności. Po co nam tokeny, których nie możemy nigdzie sprzedać? Codziennie pojawiają się nowe kryptowaluty, które kuszą masternodami i fantastycznymi zyskami. Kupisz jednostki od założycieli, przez jakiś czas będziesz szczęśliwy, ale gdy tylko spróbujesz je sprzedać możesz mocno oberwać. Nie będzie nikogo, kto chciałby je kupić. Zostaniesz z bezwartościowymi monetami.
- Im większa płynność, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy mogli później sprzedać monety po jakiejś normalnej cenie.
Ostatnią kwestią powinna być trwałość i stabilność projektu. Jeśli chcemy trzymać kryptowaluty, powinniśmy być przygotowani na dużą zmienność. Ale musimy też wziąć pod uwagę ogromną liczbę oszustw i wyłudzeń. Takie sytuacje i monety istnieją, przez jakiś czas mogą rosnąć, ale gdy nadejdzie czas spadków, już nigdy o nich nie usłyszymy. Dlatego oprócz zmienności należy pamiętać, że projekty kończą się tak szybko, jak powstają.
Uwaga: Bądź naprawdę ostrożny, w jaki projekt inwestujesz – oszustwa są tu bardzo powszechne!
Przykładowe usługi Masternode
Systemy MN zapewniają ważne usługi sieciowe i przynoszą realne korzyści. Są one jednak również stosowane do tworzenia sztucznego popytu na niektóre z walut.
Cechy związane z prywatnością – Zcoin, Pivx, Dash
InstantSend – Dash, Crown
Sortowanie – Tierion
Usługi transakcyjne – Syscoin
Kryptogiełda – BlockNet, Exscudo
Smart Kontrakty – Syscoin, BosCoin
InstantSend, to transakcje natychmiastowe. Każda transakcja dokonana za pomocą Bitcoin trwa około 10 minut, czasem dłużej. Przyczyną tego jest wyeliminowanie problemu podwójnych wydatków, czyli sytuacji, w których te same monety są wydawane dwa razy razy. Dash próbuje temu zapobiec, blokując środki, które są używane do natychmiastowej transakcji. Podobny mechanizm działa w każdej walucie cyfrowej. Fundusze są jednak blokowane tylko lokalnie.
W związku z tym, zanim dojdzie do transakcji, sieć musi zostać poinformowana o tym, że transakcja ma się odbyć. Robimy to sygnalizując naszą intencję w sieci. Użytkownik podpisuje transakcję za pomocą danych wejściowych, a wiadomość o blokadzie jest wysyłana do sieci. Kiedy wiadomość zostanie dostarczona do wszystkich uczestników, następuje wyrażanie „zgody”.
Wykorzystując MN w sieci możemy być pewni, że transakcja jest na pewno prawdziwa. Jeśli transakcja została pomyślnie „uzgodniona”, wszystkie kolejne sprzeczne transakcje zostaną odrzucone, nawet jeśli ID transakcji nie pasuje do blokady założonej przez Masternode.
PrivateSend jest transakcją anonimową. Transakcje w Bitcoin są publiczne i możliwe do prześledzenia na blockchainie. Tylko tożsamość adresów jest anonimowa (chyba że kupiłeś bitcoina np. kartą kredytową). **PrivateSend daje nam wolność, ukrywając wartość wpłat wśród standardowych nominałów. Są to np. 0,001 DASH, 1 DASH i 10 DASH, podobne do pieniędzy papierowych, których używamy na co dzień.
Block Net i Exscudo używają masternodów do obsługi swoich zdecentralizowanych giełd. Masternody nadzorują transakcje dokonywane w celu ułatwienia handlu i oferuje bramkę dla walut fiat. Giełdy te są obecnie w fazie rozwoju, ponieważ żadna platforma nie jest dostępna do użytku konsumenckiego.
Dzięki narzędziu Syscoin użytkownicy mają dostęp do blockchainowego odpowiednika stron takich jak eBay. Masternodes będzie odpowiedzialny za ułatwianie anonimowych i natychmiastowych płatności na rynku.
BOScoin integruje masternody dla swoich inteligentnych kontraktów i wprowadza system zarządzania nimi. Twórcy BOScoina stworzyli sieć kongresową, która usprawni zarządzanie i podejmowanie decyzji w sieci. W tym systemie operatorzy masternode’ów mają prawo głosu, które decyduje o podziale dochodów.
Wnioski – czy warto?
Jeśli jest to działający projekt z historią, to może wydawać się interesującą inwestycją. Wszystko inne jest bardziej grą, w której podnosisz uzbrojony granat i masz nadzieję, że zdążysz go odrzucić, zanim zabije cię ekonomicznie. Dla zwykłych śmiertelników polecamy uruchomienie normalnego, pełnego węzła, a jeśli chcesz czerpać zyski ze swoich kryptowalut, to staking jest dostępny na platformach PoS i może służyć jako stały dopływ gotówki.