Co to jest analiza techniczna?

Analiza techniczna jest badaniem dotychczasowych zachowań na rynku mającym na celu określenie jak rynek może kształtować się w przyszłości. W swojej najbardziej podstawowej postaci jest to badanie poziomu cen.

Analiza fundamentalna polega na analizie charakterystyki firmy w celu oszacowania jej wartości. Analiza techniczna przyjmuje zupełnie inne podejście – nie dba o „wartość” firmy. Analiza techniczna interesuje się jedynie zmianami cen panujących na giełdzie.

Filozofia analizy technicznej: 3 podstawowe zasady

Działania rynkowe wszystko odzwierciedlają

  • Wszystkie dostępne informacje związane z bezpieczeństwem zostały odzwierciedlone w cenie papieru wartościowego. Obejmuje to również czynniki fundamentalne.
  • Gdy tylko pojawią się nowe informacje, są one natychmiast odzwierciedlone w cenie papieru wartościowego.

Ceny zmieniają się w trendach

  • W analizie technicznej ceny papierów wartościowych mają tendencję do poruszania się w zauważalnych trendach z tendencją do utrzymania się w nim
  • Trend uważany jest za utrzymujący się, dopóki linia trendu nie zostanie przełamana
  • Po wyznaczeniu trendu, przyszły ruch cen będzie prawdopodobnie zmierzał w kierunku trendu, a nie w przeciwnym.
  • Stare powiedzenie „trend jest twoim przyjacielem” oznacza, że powinieneś handlować w tym samym kierunku co trend.

Historia lubi się powtarzać

  • Analiza techniczna to badanie tego, co stało się z ceną papieru wartościowego w przeszłości, z oczekiwaniem, że historia ma tendencję do powtarzania się.
  • Wiele wzorów wykresów w analizie technicznej jest wykorzystywanych od ponad 100 lat i nadal uważa się je za istotne. Obrazują one schematy w ruchach cen, które często się powtarzają.
  • Powtarzalny charakter ruchów cen przypisuje się psychologii rynku.

Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Wniosek

Kiedy usuniesz wszystkie poboczne informacje okaże się, że analiza techniczna jest w zasadzie studium podaży i popytu. Jeśli rozumiesz korzyści i ograniczenia analizy technicznej może ona dać Ci nowy zestaw narzędzi lub umiejętności, które pomogą Ci być lepszym inwestorem bądź traderem. Należy pamiętać, że analiza techniczna jest przeprowadzana przez ludzi. Nie jest to nauka ścisła i jako taka nie jest doskonała.