Co to jest Airdrop Czyli Kryptowaluta za Darmo


Popularność zrzutów (airdropów) rośnie i to nie tylko ze strony zwykłych subskrybentów, ale także samych twórców. Airdrop to szansa dla nowo powstałego projektu kryptowalutowego, aby stać się bardziej widocznym i zyskać nowych fanów lub inwestorów.

Zdecydowana większość nowych kryptowalut powstaje w formie ICO, czyli zbiorowego finansowania projektu w celu jego dalszego rozwoju i działania, gdzie inwestor otrzymuje określoną liczbę monet lub tokenów danej kryptowaluty w zamian za swoje środki. Airdrop służy więc jako forma reklamy, która ma na celu zwiększenie świadomości i przyciągnięcie nowych inwestorów w zamian za mniejszą ilość danej kryptowaluty.

Podstawowy podział Airdropów

Airdropy można podzielić na kilka rodzajów: klasyczne, kryptowalutowe i hard fork.

Najpowszechniej stosowaną i najbardziej znaną jest klasyczny airdrop, prowadzona w formie sieci społecznościowych. Działa to w ten sposób, że każdy uczestnik musi spełnić określone warunki twórców zrzutu, aby otrzymać nagrodę w postaci z góry ustalonej kwoty danej kryptowaluty. Najczęściej polega to na rozpowszechnianiu informacji o kryptowalucie poprzez dzielenie się nimi na portalach społecznościowych lub dołączenie do grupy telegramowej.

Uczestnik otrzymuje nagrodę dopiero po sukcesie ICO i może wtedy wymienić monety lub tokeny na giełdzie lub zatrzymać je i poczekać, aż ich wartość wzrośnie.

Airdrop kryptowalutowy służy posiadaczom konkretnej kryptowaluty, najczęściej Bitcoina lub Ethereum. W tym przypadku konieczne jest posiadanie kryptowaluty w portfelu w ogłoszonym dniu zrzutu. Uczestnik otrzyma w ten sposób określone monety nowej kryptowaluty.

Trzecią opcją zrzutu jest hard fork, czyli podział samego blockchaina na dwa oddzielne blockchainy. W tym przypadku właściciel danej kryptowaluty otrzyma nowe monety oprócz oryginalnych monet w tej samej liczbie.

Czy warto brać udział w Airdropach?

Zrzutów jest wiele i nie każdy z nich kończy się sukcesem. Niektóre z nich nie kończą nawet ICO, ponieważ nie wzbudzają zainteresowania wystarczającej liczby osób i nie udaje im się zebrać potrzebnych funduszy.

Jednak Airdropy są darmowe i każdy, kto chce uczestniczyć w świecie kryptowalut bez ryzyka, może wziąć w nich udział, a nawet otrzymać kilka za darmo. Jedynym minusem jest to, że wymagają poświęcenia trochę czasu i energii.

Jeśli kryptowaluta, o której mowa jest solidnym projektem, a ICO zakończy się sukcesem, będziesz mógł zarabiać pieniądze przy minimalnym wysiłku i bez ponoszenia kosztów. Jednak dla niektórych rentowności dobrym pomysłem jest zaangażowanie się w kilka zrzutów, ponieważ nigdy nie można przewidzieć, który z nich będzie udany. Jednocześnie faktem jest, że większość zrzutów się nie udaje.

Jeśli chcesz brać udział w zrzutach, musisz być cierpliwy, bo nie od razu dostaniesz nagrodę.

Jak dowiedzieć się o Airdopach?

Ręczne szukanie zrzutów jest bardzo pracochłonne i dość kłopotliwe, ale na szczęście są strony internetowe, które robią to za ciebie. Niektóre z najbardziej znanych i najczęściej używanych to:

Każda zrzutka trwa tylko przez określony czas, a niektóre zrzuty oferują tylko część własnej kryptowaluty pierwszym zainteresowanym osobom. Ogólnie rzecz biorąc, każdy projekt ma też swoje własne zasady i warunki, więc jeśli chcesz się zaangażować w zrzuty warto śledzić te strony i odpowiednio wcześnie reagować.

Uważaj na próby wyłudzenia

Uważaj na oszukańcze airdropy, zwłaszcza te, które wymagają twojego klucza prywatnego. Żaden godny zaufania airdrop nigdy o to nie poprosi, ani nie zażąda pieniędzy z góry, chyba że zdecydujesz się wziąć udział w ICO. Wszystko, co jest potrzebne to adres portfela, na który zostaną przelane pozyskane przez ciebie środki.

Nigdy nie przekazuj swoich kluczy prywatnych na żaden airdrop!

Sam fakt, że zrzut jest legalny nie oznacza, że zarobisz na nim pieniądze. Większość zrzutów ma miejsce, gdy cena danej kryptowaluty jest bardzo niska, z nadzieją, że ludzie zaczną w nią inwestować. Szanse na to, że cena tych tokenów nigdy nie wzrośnie są dość wysokie. Ale nigdy nie możesz być pewien, dlatego opłaca się zrobić własne rozeznanie przed podjęciem decyzji.

Czy potrzebny jest konkretny portfel?

Zdecydowanie najpopularniejszym blockchainem dla airdrop jest Ethereum. Platforma Waves jest też dość często używana do zrzutów nowych tokenów. Dlatego też, jeśli chcesz mieć największe szanse na zdobycie darmowych tokenów, warto mieć portfel na każdą z tych dwóch walut i umieścić w nim kilka monet.

Najpopularniejszym blockchainem dla nowych zrzutów jest Ethereum i dlatego większość zrzutów to tokeny ERC-20, do których wystarczy darmowy portfel MyEtherWallet.

Recent Content