Co należy wiedzieć o konsolidacji kredytu studenckiego?


Rozważ wady i zalety tego rozwiązania zanim podejmiesz decyzję o jego zastosowaniu. Poszukując strategii spłaty kredytów studenckich możesz usłyszeć o ich konsolidacji. Chociaż metoda ta pomogła wielu osobom skutecznie spłacić dług studencki, ważne jest, aby rozważyć zarówno plusy jak i minusy, zanim się zdecydujemy. Poniżej znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć o konsolidacji kredytów studenckich, włączając w to to jak rozpocząć ten proces.

Czym jest konsolidacja kredytu studenckiego?

Gdy posiadasz więcej niż jedną pożyczkę lub kredyt studencki i poszukujesz prostszego sposobu na uporządkowanie spłaty, możliwe jest połączenie kredytów w jeden kredyt skonsolidowany. Dostaniesz nową pożyczkę, która sumuje saldo starych kredytów. Oprocentowanie ustalane jest na podstawie średniej ważonej oryginalnych zadłużeń. Spłata starych zobowiązań odbywa się za pomocą nowych pieniędzy, po czym należy spłacić jedną, nową kwotę.

Konsolidacja kredytu studenckiego to nie to samo, co refinansowanie. Przy refinansowaniu również otrzymujesz nową pożyczkę na spłatę starego długu, ale takiego, który zaciągałeś pod hipotekę nieruchomości. Dzięki tej nowej pożyczce możesz potencjalnie otrzymać niższe oprocentowanie.

Większość kredytów studenckich można skonsolidować, ale nie można skonsolidować kredytów od osób prywatnych lub bezpośrednich pieniędzy otrzymanych od rodziców.

Konsolidacja może się sprawdzić w przypadku niektórych scenariuszy.

Korzystne jest, jeśli chcesz:

Chcesz mieć jedną stałą stopę procentową. Kredyty na konsolidację są oprocentowane według stałej stopy procentowej, więc Twoja spłata pozostanie taka sama dla całego kredytu. Jest to korzystne jeśli obecne kredyty mają zmienne stopy ulegające zmianie wraz z rynkiem.

Potrzebujesz mniejszych miesięcznych płatności. Dzięki bezpośredniemu kredytowi konsolidacyjnemu można przedłużyć okres kredytowania obniżając w ten sposób miesięczne płatności. To najprawdopodobniej oznacza, że spłacisz więcej odsetek przez cały okres kredytowania, ale może to pomóc w lepszym zrównoważeniu miesięcznego budżetu.

Łatwiej jest mieć jedną miesięczną płatność. Jeśli masz problemy z organizacją płatności i uważasz, że w ten sposób uprościć swoje finanse, to konsolidacja kredytów może pomóc Ci przetrwać.

Wady konsolidacji kredytów studenckich

Uzyskanie konsolidacji kredytu studenckiego nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Być może jest to rozwiązanie dla Ciebie niewłaściwe, gdy:

Dla szybszej spłaty odsetek niektórzy z nas biorą kredyty o ratach malejących. Wielu decyduje się skupić na spłacie kredytów z wyższą stopą procentową na początku, by zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Jako że oprocentowanie pożyczki z bezpośrednią konsolidacją jest średnią ważoną wszystkich pożyczek, nie będziesz w stanie tego uczynić, jeżeli dokonasz konsolidacji.

Utraciłbyś rządowe korzyści płynące ze spłaty oryginalnego kredytu studenckiego. W wielu przypadkach konsolidacja pożyczek studenckich może oznaczać utratę zniżek i dopłat związanych z programem rządowym. Jeżeli spłacasz kredyty oparte na programie dla studentów, konsolidując je stracisz w ten sposób preferencyjne warunki, które otrzymałeś na samym początku. Oryginalny kredyt bowiem zostanie spłacony.

Nie zamierzasz przedłużać okresu kredytowania. Konsolidacja może obniżyć miesięczne płatności, ale wydłużenie okresu kredytowania oznacza, że z czasem zapłacisz więcej odsetek.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Pfizer kup akcje - Co należy wiedzieć o konsolidacji kredytu studenckiego?
JJ kup - Co należy wiedzieć o konsolidacji kredytu studenckiego?

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

EURPLN - Co należy wiedzieć o konsolidacji kredytu studenckiego?
USDPLN - Co należy wiedzieć o konsolidacji kredytu studenckiego?

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

sp500 etf kup - Co należy wiedzieć o konsolidacji kredytu studenckiego?
ishares - Co należy wiedzieć o konsolidacji kredytu studenckiego?

Kopiować
Innych
(pełna lista)

rubymza kup - Co należy wiedzieć o konsolidacji kredytu studenckiego?
Wesl3y kup - Co należy wiedzieć o konsolidacji kredytu studenckiego?

Ostrzeżenie o ryzyku: Inwestując u tego dostawcy, 67% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze.
Należy upewnić się, że możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy


Jak uzyskać konsolidację kredytów studenckich?

Jeśli zdecydujesz się na konsolidację kredytów studenckich, poniżej przedstawiłem sposób działania tego procesu.

Krok 1: Zgłoś wniosek o kredyt konsolidacyjny do banku

Proces można rozpocząć od złożenia wniosku na przykład w jednym z poniższych banków, które udzielają kredytów studenckich. Nie ma opłaty za złożenie wniosku, a jego wypełnienie powinno zająć około 30 minut. Upewnij się, że będziesz miał pod ręką swój dowód osobisty i odpowiednie dokumenty kredytowe pierwotnych pożyczek.

  • mBank
  • Millenium Bank
  • PKO BP

Uważaj na pośredników, którzy pobierają opłatę za konsolidację kredytów i serwisy typu „Chwilówki”. Proces ten jest bezpłatny i można go wykonać samodzielnie.

Krok 2: Zweryfikuj kredyty, które chcesz skonsolidować

Kiedy Twój bank konsolidacyjny sprawdzi Twój wniosek, zwróci się do Ciebie z kolejnymi krokami. W tym czasie potwierdzisz, które kredyty chcesz skonsolidować i zaakceptujesz warunki nowego kredytu.

Krok 3: Kontynuuj spłatę starych kredytów aż do zakończenia procesu

Twój bank konsolidacyjny poinformuje Cię, kiedy Twoje pierwotne kredyty zostaną spłacone. Do tego czasu należy spłacać bieżące zadłużenie, chyba że jesteś w okresie karencji lub spłaty są odraczane.

Recent Content