Blockchain jest rodzajem dystrybuowanej zdecentralizowanej bazy danych przechowującej stale rosnący łańcuch chronologicznych rekordów (danych), które są połączone przez kryptograficznie zabezpieczone węzły (łańcuchy) peer-to-peer. Dane są przechowywane w blockchainie na zawsze i są publicznie dostępne.
Skomplikowane, prawda? A teraz trochę prościej:
Najprościej rzecz ujmując, blockchain jest rodzajem internetowej księgi finansowej i bardzo specyficznym rodzajem bazy danych. W przeciwieństwie do konwencjonalnych baz danych nie jest scentralizowana, ale zdecentralizowana, co oznacza, że nie ma centralnego administratora i znajduje się na wielu komputerach na całym świecie. Publiczny blockchain jest dostępny dla wszystkich, a dane mogą być na nim zapisywane tylko na podstawie konsensusu (zasad) motywowanych finansowo uczestników sieci (górników). Należy jednak zauważyć, że blockchain nie zawsze musi być publiczny. W ten sposób transakcje i dane mogą być przechowywane bezpiecznie i na zawsze, bez żadnej nadrzędnej władzy centralnej.
Uwierzytelnianie transakcji jest obowiązkiem samej sieci. Użytkownicy sieci, którzy biorą udział w walidacji (górnicy), otrzymują tokeny sieciowe (kryptowaluty) jako nagrodę za swój wysiłek. Niezależnie od tego, czy jest to Bitcoin, Ethereum czy Litecoin. Te kryptowaluty można potem łatwo wymienić na konwencjonalne pieniądze, które znamy z codziennego życia.
UWAGA: Ten artykuł jest ogólnym wyjaśnieniem pojęcia blockchain i nie jest recenzją platformy Blockchain.com. Jeśli skontaktowała się z tobą osoba podająca się za doradcę z tej firmy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to oszust. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Dlaczego blockchain jest tak rewolucyjny?
- Jest bezpieczny – Nie ma ludzkich błędów, ponieważ nikt nie kontroluje ani nie wpływa na blockchain. Nikt nie może go zmodyfikować.
- Jest zdecentralizowany – Blockchain nie ma centrali i działa dzięki samym użytkownikom, nazywany jest peer-to-peer.
- Jest przejrzysty – wszystko w blockchainie jest przejrzyste i łatwe do prześledzenia.
- Wszystkie dane są bezpieczne dzięki szyfrowaniu algorytmem haszującym.
- Bardzo trudno jest fałszować zapisy na blockchainie, jest to praktycznie niemożliwe.
Blockchain to to samo co Bitcoin?
Nie, to nie to samo. Blockchain jest technologią, o której ostatnio dużo się mówi (głównie z powodu Bitcoina), a także ze względu na jej właściwości. Dlaczego przyciąga uwagę światowych mocarstw i korporacji. Co sprawia, że ta technologia jest tak przełomowa?
Czym zatem jest technologia blockchain?
Zacznijmy od początku i zajmijmy się trochę bardziej technicznymi aspektami. Blockchain jest bazą danych. W informatyce baza danych służy jako swego rodzaju magazyn danych, w którym przechowuje się np. instagramowe zdjęcia, filmy, produkty z eshopu i inne. O zwykłej bazie danych możesz myśleć jak o wielkim centrum danych, gdzie znajduje się duża liczba serwerów i dysków twardych, przez które nieustannie przepływają różne informacje.
Jednak taka zwykła baza danych ma jeden poważny problem – jest scentralizowana (posiada pewien główny magazyn). Jeśli zniszczysz, uszkodzisz lub zamkniesz główne centrum danych, zniszczysz nie tylko serwery i dyski twarde, ale także wszystkie dane, które się na nich znajdują, a to już jest problem. To nie jest ryzyko związane z blockchain. Blockchain to nie tylko scentralizowana baza danych. Blockchain jest dystrybuowaną zdecentralizowaną bazą danych (szczegółowe wyjaśnienie rodzajów baz danych poniżej). Oznacza to, że nie znajdziesz ich w jednym miejscu. Można powiedzieć, że jest wszędzie, nieskończony i wieczny. Możesz myśleć o niej jak o niekończącej się księdze lub arkuszu kalkulacyjnym Excela, który ciągle powiększa się o nowe wpisy i nie można go usunąć ani zamknąć.
Blockchain nie ma centralnej struktury władzy, nie może być kontrolowany przez żaden bank, rząd ani żadną inną instytucję tylko przez każdego (w przeciwieństwie do scentralizowanej bazy danych). Nikt też nie może jej zniszczyć, a to są główne powody, dla których wokół tej technologii jest taki szum i dlaczego ludzie się nią zainteresowali.
Nick Szabo (prawdopodobny współautor Bitcoina) porównał blockchain do bursztynu. Możesz zapytać, dlaczego akurat bursztyn? Nie mówił o zwykłym bursztynie, ale o bursztynie, w którym utknęła kiedyś ważka, wiele milionów lat temu. Ta ważka wygląda dziś dokładnie tak samo, jak wtedy. Nic, nawet czas, nie było w stanie zmienić jej wyglądu. Jest tam uwięziony na zawsze, tak jak dane na blockchainie.
Nic nie jest w stanie zmienić tego faktu, ani czas, ani tym bardziej osoba, ani społeczność, ani instytucja. W końcu wszyscy wiedzą, jak dziś działają łapówki, manipulowanie danymi i tym podobne, ale to może się wkrótce skończyć.
W jaki sposób blockchain jest rewolucyjny? Po co istnieje?
Blockchain, który można również przetłumaczyć na polski jako łańcuch danych, nie jest tak nową czy młodą technologią, jak wielu ludzi sądzi. Wszystkie elementy, które wykorzystuje blockchain, czyli internet, kryptografia i protokół transmisji są znane ludzkości od dziesięcioleci.
Rewolucyjność blockchaina nie polega więc na samej technologii, ale raczej na sposobie, w jaki łączy on i wykorzystuje te istniejące od dawna technologie.
Zamiast rewolucji, blockchain można uznać raczej za ewolucyjny. Technologia blockchain ma bardzo szeroki zakres zastosowań we współczesnym świecie i ma ogromny potencjał na przyszłość. Pomijając jego funkcję jako nieskończonego repozytorium danych, do czego jeszcze przydaje się blockchain?
Technologie Blockchain mogą znaleźć zastosowanie w wysoce zautomatyzowanym zarządzaniu procesami hierarchicznymi i bezpieczeństwie. Tak więc, tak jak roboty zastępują pracowników, tak można się spodziewać, że blockchain zastąpi urzędników. Wystarczy spojrzeć na startupy technologiczne, globalne banki i międzynarodowe korporacje – duża część ich inwestycji skupia się na technologii blockchain. Część naszej przyszłości, która może nawet nie jest tak odległa, może leżeć w blockchainie.
Każdy, kto bardziej interesuje się tą technologią (i inwestuje w nią pieniądze), postrzega blockchain jako narzędzie, które może umożliwić nie tylko większą wydajność i bezpieczeństwo, ale także zupełnie nowy kierunek technologiczny. Jeśli interesuje Cię konkretny przykład tego, jak ta technologia może zostać wykorzystana, przyjrzyj się konkretnemu zastosowaniu blockchain.
Jak działa technologia baz danych?
Omówiliśmy podstawy tego, czym jest blockchain i jak działa. Jeśli jednak interesuje cię coś więcej i chcesz się zagłębić w temat, musisz przyjrzeć się samemu terminowi „baza danych”, przyjrzeć się rodzajom baz danych, wyjaśnić, jak działa potwierdzanie transakcji i przyjrzeć się problemowi podwójnego wydawania pieniędzy.
Scentralizowane, zdecentralizowane, rozproszone bazy danych – jestem pewien, że nie wiesz, które z nich są które i na jakiej zasadzie działają. Przyjrzyjmy się więc im i podzielmy je na części.
Różnice między podstawowymi typami baz danych
- Centralna baza danych
Na samym początku omówiliśmy, czym jest scentralizowana baza danych. Na przykład „przechowywane” są zdjęcia lub filmy z Instagrama albo produkty w sklepie internetowym. Dane te możesz znaleźć w jednej scentralizowanej bazie danych, w dużym fizycznym centrum danych z wieloma serwerami i dyskami twardymi. Problem ze scentralizowaną bazą danych polega właśnie na jej scentralizowaniu – łatwo ją zniszczyć wraz ze wszystkimi cennymi danymi.
Inną ogromną wadą jest to, że scentralizowana baza danych ma jeden centralny autorytet, który jako jedyny podejmuje decyzje dotyczące bazy danych.
- Rozproszona baza danych
Rozproszona działanie jest bardzo blisko związane z dystrybucją baz danych (działających na wielu urządzeniach). Rozproszona baza danych oznacza, że nie ma ona jednego głównego ośrodka, więc dane nie są dystrybuowane z jednego miejsca, ale z wielu głównych węzłów. Jest on rozpowszechniany i modyfikowany zgodnie z podanymi zasadami przez wszystkich użytkowników sieci. Jego zaletą jest właśnie rozprosozna natura – awaria jednego użytkownika nie ma żadnego wpływu na resztę sieci.
- Zdecentralizowana baza danych.
Kryptowaluta Bitcoin, podobnie jak 99% wszystkich innych kryptowalut, działa na zasadzie zdecentralizowanej bazy danych. Taka baza danych jest całkowicie niezależna, dba sama o siebie. Nikt jej nie kontroluje, nie znajdziesz żadnego słabego punktu, żadnego wrażliwego miejsca, które można by zaatakować. Do obsługi tej technologii nie potrzeba ogromnych centrów danych. Technologia jest zarządzana przez wszystkich jej użytkowników (dlatego jest rozproszona). Krótko mówiąc, zwykli ludzie na swoich komputerach, zwani górnikami, którzy wydobywają kryptowaluty. Wszystkie dane w tej bazie są zaszyfrowane za pomocą algorytmu haszującego.
Wszyscy użytkownicy zdecentralizowanej bazy danych uczestniczą w działaniu i podejmowaniu decyzji na wcześniej ustalonych warunkach w formie konsensusu. Tak więc Blockchain jest rozproszoną bazą danych, która jako całość jest dalej rozprowadzana przez sieć niezależnych od siebie komputerów (czyli rozproszonych).
Transakcje i bloki – Podstawowe zasady działania
Na Blockchain składają się dwa rodzaje rekordów, a mianowicie transakcje i blocki. Transakcje to dane, które są wprowadzane do bazy danych przez samych użytkowników blockchaina (np. transfer kryptowalut), podczas gdy bloki zbierają i zatwierdzają te transakcje dzięki wysiłkom górników. Potwierdzają one kiedy i jak transakcje zostały dodane do bazy danych blockchain i czy wszystko jest zgodne z zasadami. Mówiąc prościej, transakcje są tworzone przez samych użytkowników, a bloki są tworzone przez górników na ich komputerach.
Transakcje tworzone przez użytkowników są swobodnie przekazywane z węzła do węzła, w zależności od tego, kto z kim jest w danym momencie połączony. Prawidłowa transakcja w sieci Bitcoin to transakcja, która:
- Zawiera poprawny podpis elektroniczny użytkownika
- Uwidacznia ruchy finansowe w portfelu użytkownika
- Spełnia inne warunki, takie jak nagroda dla górnika lub odpowiednio długi czas, jaki upłynął od zarejestrowania ostatniej transakcji z użyciem tej konkretnej waluty.
Górnicy próbują następnie stworzyć blok, który potwierdzi te transakcje, a tym samym włączy je do blockchaina i „połączy” z następnym blokiem, tworząc w ten sposób „łańcuch” i stąd nazwa technologii: BLOCK i CHAIN. Górnicy bitcoinów mają wielką motywację, a raczej dwie motywacje. Pierwsza to faktyczna nagroda za wydobyty blok, a druga to opłaty transakcyjne, które użytkownicy dołączają do swoich transakcji, aby mogły one w ogóle zostać przetworzone przez górników.Jeśli nie dołączysz opłaty, jest bardzo prawdopodobne, że twoja transakcja nie zostanie zrealizowana
Jak potwierdzane są transakcje?
Walidacja transakcji na blockchainie jest przeprowadzana przez samą sieć lub przez komputery poszczególnych użytkowników. Ci użytkownicy, którzy biorą udział w walidacji poprzez głosowanie, otrzymują za swoją aktywność nagrodę, którą są sieciowe kryptowaluty lub tokeny. W walidacji transakcji może uczestniczyć każdy. Nie każdy jednak otrzymuje nagrodę. Nagrodę otrzymuje ten, kto pierwszy znajdzie poprawne rozwiązanie, a może to być tylko jeden górnik. Ważne jest też to, że nagroda jest „rozdzielana” losowo. Im potężniejszy jest twój komputer, tym większe masz szanse na złamanie hasha i zdobycie nagrody. Proces wydobywania jest bardzo wymagający dla mocy komputera, ale nagroda jest tego warta.
Każda kryptowaluta ma określony czas potrzebny na wydobycie bloku. W przypadku Bitcoina jest to około 10 minut. Ponieważ więcej górników próbuje znaleźć właściwe rozwiązanie, teoretycznie powinno też wzrosnąć prawdopodobieństwo znalezienia go wcześniej niż po 10 minutach. Tak jednak nie jest i nigdy się nie stanie, ponieważ proporcjonalnie zwiększy to trudność wydobycia, by zająć przewidziane 10 minut.
Tokeny (kryptowaluty) uzyskane w wyniku wydobycia można łatwo wymienić w wyspecjalizowanych kantorach lub giełdach walutowych na fiaty (klasyczną walutę emitowaną przez państwo, taką jak złotówka czy dolary).
Problem z kryptowalutami polega jednak na tym, że ich realna wartość jest trudna do określenia, a obecna cena jest w dużej mierze spekulacyjna.
Natomiast Bitcoin jest uważany za największy eksperyment ekonomiczny we współczesnej historii. Całkowita liczba tokenów jest znana z góry, a do 2140 roku zostanie wydobytych nieco poniżej 21 milionów. Nigdy nie będzie ich więcej, co w dłuższej perspektywie czyni Bitcoina aktywem deflacyjnym.
Blockchain będzie w przyszłości coraz częściej używany ze względu na swoją stabilność, prostotę, trwałość w czasie i brak możliwości manipulowania nim lub sfałszowania go w jakikolwiek sposób, a w rezultacie kryptowaluty będą coraz częściej używane.
Blockchain i problem podwójnego wydawania pieniędzy
Ale nie wszystko jest tak różowe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wyobraź sobie, jak dziś działają sieci komputerowe – dane, które przez nie przesyłasz, są przenoszone przez kopiowanie. Kiedy więc wysyłasz prostego maila, powstaje kilka jego kopii, a każda z nich jest przechowywana na serwerze pocztowym, przez który przechodzi wiadomość, w skrzynce odbiorcy, na dysku twardym i tak dalej. Przeciętny człowiek nie ma pojęcia, gdzie przechowywana jest kopia jego poczty. Oczywiście nie pozbędziesz się maila, usuwając go ze skrzynki odbiorczej. Przynajmniej nadawca nadal ma go w swojej skrzynce odbiorczej w folderze wysłane.
Takie nieplanowane kopiowanie czy to kryptowalut, czy obiektów cyfrowych, może doprowadzić do załamania się całej gospodarki, zarówno tej realnej, jak i tej z gier. Zdarzyło się to już kilka razy w świecie wirtualnym, a w jednej z gier załamała się w ten sposób gospodarka w grze i istnieje ryzyko, że może się to zdarzyć w świecie rzeczywistym.
Obecnie nasz tradycyjny system finansowy uniemożliwia dokonywanie podwójnych płatności, a centralne organy nadzorcze kontrolują wszelkie próby oszustwa. Nie trzeba jednak dodawać, że nie jest to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań.
Jednak nawet te środki nie są w stanie zapobiec tak zwanemu atakowi 51%. Jest to sytuacja, w której osoba lub grupa (np. górnicy) uzyskuje ponad połowę mocy całej sieci. W tym przypadku istnieje możliwość odwrócenia blockchaina i unieważnienia istniejącej transakcji poprzez zastąpienie istniejącego bloku swoim. Atak 51% nie pozwala jednak na tworzenie i podpisywanie transakcji na kontach, do których atakujący nie ma dostępu.
Jednak kryptowaluty mają wiele innych zabezpieczeń prowadzących do dywersyfikacji sieci wydobywczej, więc można skutecznie zapobiegać takim atakom. Taki atak nie dzieje się sam z siebie, bo jest bardzo kosztowny i trudny. Atakujący musi nie tylko mieć wysoką początkową inwestycję w konkretną kryptowalutę, ale musi też pokonać moc obliczeniową całej sieci. Nawet gdyby taki atak się powiódł, sieć uległaby degradacji w wyniku ataku, a tym samym spadłaby wartość kryptowaluty. Taki atak przyniósłby atakującemu zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego.
Blockchain i kryptowaluty
Powodem, dla którego interesujesz się teraz blockchainem, nie jest prawdopodobnie ochrona twojej tożsamości ani ogólny ogromny potencjał na przyszłość w zakresie rozpowszechniania danych i bezpieczeństwa, ale dzisiejszy fenomen – kryptowaluty. Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że to właśnie kryptowaluty, a konkretnie Bitcoin, sprawiły, że cała technologia znalazła się na mapie.
Nie zaszkodzi jednak wiedzieć, do czego służy blockchain i jak działa ta technologia. Wiele osób, które zaczynają się interesować kryptowalutami, myśli, że blockchain = Bitcoin, ale to nieprawda. Dlatego właśnie wspomnieliśmy o tym na początku i dlatego uważam, że ważne jest, by rozumieć działanie czegoś, w co zamierza się zainwestować pieniądze czy to kupując kryptowaluty, czy handlując nimi.
Dlaczego blockchain i kryptowaluty?
Połączenie Bitcoina i tej technologii było naprawdę genialnym posunięciem. Kryptowaluty używają tej technologii właśnie ze względu na jej bezpieczeństwo i decentralizację.
Pierwszą osobą, która użyła blockchaina wraz z kryptowalutami był Satoshi Nakamoto, czyli albo jedna osoba albo społeczność osób, które nigdy nie określiły się w sposób jawny. Nikt nie wie, kim są. Satoshi Nakamoto stworzył Bitcoin – pierwszą na świecie kryptowalutę, która wykorzystywała technologię blockchain. Mówiąc obrazowo, blockchain jest niejako ojcem Bitcoina i wszystkich innych kryptowalut. W tej chwili Bitcoin jest najcenniejszą kryptowalutą na świecie i ma największą kapitalizację rynkową. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kryptowalucie BTC, koniecznie przeczytaj naszą recenzję Bitcoina.
Czy możesz sobie wyobrazić takiego Bitcoina działającego na scentralizowanej bazie danych? Mogłoby to łatwo działać w ten sposób, ale prawdopodobnie nikt by tego nie chciał, więc nie miałoby to żadnej wartości. Gdyby jakiś urzędnik mógł zamrozić twoje bitcoiny lub zabrać je z twojego konta na podstawie nakazu rządowego lub policyjnego wszystko to byłoby na nic.
Czy kryptowaluty i blockchain będą przyszłością? Czy to nie jest tylko chwilowe?
Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, czy blockchain to tylko popularne obecnie słowo, czy rewolucyjna technologia, która zmieni świat. Jedno jest pewne, do całego „boomu „ wokół tej technologii przyczyniły się kryptowaluty, a zwłaszcza Bitcoin, który bardzo mocno wstrzelił się w cały świat kryptowalut i wspomniany blockchain.
Nie da się zaprzeczyć ogromnym korzyściom, jakie oferuje „blockchain”, o czym świadczą już działające i rozwijające się projekty. Wciąż jednak mamy do czynienia z niezrozumieniem blockchaina lub wyolbrzymianiem niezbadanych możliwości tej technologii, co często prowadzi do dość nierealistycznych wyobrażeń na temat jej wykorzystania.
Na tej nowoczesnej technologii działa już wiele dużych projektów, a setki kolejnych są w przygotowaniu. Ale czy nie znikną one za kilka lat? Czy będą miały jakieś realne zastosowanie? Kto wie, co przyniesie przyszłość i jak technologia blockchain będzie wyglądała za 20 lat.
Ryzyko i wady blockchaina
Do tej pory o blockchainie mówiliśmy w samych superlatywach, ale wszystko nawet to, co pozornie dobre i korzystne, ma swoje plusy i minusy. Blockchain nie jest wyjątkiem. Blockchain jest technologią jak każda inna, może być bardzo korzystna dla ludzi, ale może też obrócić się w porażkę.
Weźmy na przykład dane osobowe, które dziś mogą być łatwo nadużywane. A co z danymi przechowywanymi na blockchainie? Dane, których nigdy nie da się usunąć.
W krajach, które nie są wolne i mają dyktatorskie rządy, dane z blockchaina mogą oznaczać jeszcze większą kontrolę. Krótko mówiąc, nieograniczona władza kosztem ludzkiej wolności, która zostanie zredukowana do absolutnego minimum. Na przykład próba rebelii lub zamachu stanu może zostać łatwo wykryta, procesy polityczne mogą być łatwo zainscenizowane, a setki niewinnych ludzi mogą stracić życie. Z drugiej strony, wiele działań byłoby transparentnych, co też nie we wszystkich przypadkach jest pożądane. Krótko mówiąc, aby technologia blockchain mogła służyć ludzkości, a nie być wykorzystywana na jej niekorzyść, nie może wpaść w niepowołane ręce.
Inną poważną wadą blockchaina może być jego nadużywanie, które spowolni działanie sieci. Utworzenie bloku zajmuje czas, a zakładając, że wszyscy korzystają z systemu w tym samym czasie, sieć byłaby przeciążona. Jest to jednak najprawdopodobniej problem tymczasowy, ponieważ technologia blockchain jest w toku i ciągle się rozwija i udoskonala. Jeśli problem przeciążenia sieci nie zostanie rozwiązany, nie warto nawet wdrażać technologii blockchain na poziomie globalnym.
Ponadto dodawanie nowych rekordów do bazy danych blockchain jest bardzo wymagające pod względem mocy obliczeniowej komputera. Logicznie rzecz biorąc, zwiększa to również zużycie energii. Ale jak bardzo? Możesz być zaskoczony, ale bardzo. W internecie można przeczytać, że uruchomienie i dodanie nowych transakcji do bazy danych Bitcoinów zużywa porównywalną ilość energii elektrycznej, co jedna dziesiąta rocznego zużycia prądu w Polsce.
Kolejną komplikacją na drodze do wdrożenia technologii blockchain jest konieczność obecności w internecie, co oczywiście nie jest możliwe we wszystkich częściach świata.
Konkretne zastosowania technologii blockchain w praktyce
Wreszcie dochodzimy do praktycznego zastosowania technologii blockchain w innych dziedzinach. Podczas gdy niektóre z nich już spełniają swoją funkcję i tak naprawdę nie zauważamy ich obecności, inne prawdopodobnie wpłyną na nasze życie w przyszłości.
Zapoznaj się z naszymi 6 wybranymi przykładami zastosowania technologii blockchain w przyszłości:
Zdecentralizowane wybory
Dzięki technologii blockchain demokratyczne wybory mogą być wreszcie prawdziwie demokratyczne, po prostu w rękach obywateli. Być może zauważyłeś przypadek z amerykańskiego stanu Georgia, gdzie elektroniczne karty do głosowania zostały usunięte ze scentralizowanego serwera na polecenie nie wiadomo kogo. Eksperci ds. bezpieczeństwa podejrzewają Rosjan m.in. o ingerencję w amerykańską politykę, w tym o możliwość wpływania na głosowanie elektroniczne. Czy może się to stać dzięki technologii blockchain, która jest zdecentralizowana? Na pewno nie.
Co więcej, taki system głosowania nie jest bezpieczny i nie ma sposobu, by wykluczyć problem znany w kryptografii jako „podwójne wydawanie pieniędzy” w wyborach. Idea wyborów opartych na blockchainie ma swoich zwolenników także w Gruzji czy na Ukrainie. Byłoby to z pewnością demokratyczne i sprawiedliwe, ale prawdopodobnie nie tak wygodne dla wielu rządzących.
Wpis do Rejestru Gruntów
Takiego wpisu w księdze wieczystej na blockchainie po prostu nie da się wymazać i pozostanie tam na zawsze. Pozwoliłoby to skutecznie zapobiegać nieuprawnionemu dysponowaniu nieruchomościami, defraudacji zaliczek itp. Kilka projektów już pracuje nad wdrożeniem tej technologii w dziedzinie rejestracji nieruchomości. Taki system blockchain nie tylko będzie bardzo skuteczny w walce z oszustwami, ale także pomoże obniżyć ogólne koszty rejestracji i obsługi bazy danych.
Prawo autorskie i dzieła sztuki
Przed Internetem ten problem nie istniał zbytnio w przypadku dzieł sztuki. Oczywiście, muzyka, książki i filmy mogły być kopiowane, ale na bardzo małą skalę. Ale potem nadeszła era internetu i te branże zaczęły bardzo cierpieć. Blockchain może bardzo skutecznie rozwiązać ten problem. W ten sam sposób, w jaki Bitcoin tworzy niereplikowalne tokeny, RIAA może stworzyć niereplikowalną kopię piosenki dla każdego kupującego.
Obszar finansowy
W sferze finansowej również wiele będzie można osiągnąć. Na przykład, audyty finansowe będą o wiele łatwiejsze i bardziej efektywne do przeprowadzenia. Zamiast losowego sprawdzania transakcji, będzie można sprawdzać każdą transakcję za pomocą specjalnego kodu. Ułatwi to także prowadzenie dochodzeń w sprawie oszustw.
Transport towarów i pochodzenie towarów
W kwietniu 2018 roku IBM i Helzberg Diamonds poinformowały opinię publiczną o rozpoczęciu współpracy wykorzystującej technologię blockchain IBM o nazwie TrustChain. TrustChain ułatwi weryfikację autentyczności i pochodzenia diamentów. I to nie tylko diamenty, ale także metale szlachetne czy już wykonana biżuteria. Blockchain firmy IBM jest także wykorzystywany przez Wal-Mart do śledzenia przesyłek wieprzowiny z Chin, a gigant żeglugowy Maersk używa tej technologii do śledzenia kontenerów morskich.
Zapobieganie kradzieży tożsamości
W 2017 roku odnotowano 16,7 miliona przypadków kradzieży tożsamości. Dzięki centralizacji danych hakerzy mogą łatwo uzyskać dostęp np. do twojego konta bankowego. Jednak dzięki zdecentralizowanej technologii blockchain nie może się to zdarzyć. Eksperci ds. prywatności wiążą duże nadzieje z cyfrowymi tożsamościami na blockchainie.
Blockchain jest potężniejszy, niż większość ludzi może sobie wyobrazić lub przyznać To tylko kilka przykładów zastosowań blockchaina. Widać tu, że technologie oparte na blockchainie już istnieją, działają skutecznie, a kolejne będą się pojawiać bardzo szybko.
Zakończenie i podsumowanie
Blockchain to siła, z którą trzeba się liczyć w przyszłości, to pewne. Ale blockchain to nie tylko kryptowaluty, choć z tym właśnie kojarzy go obecnie większość ludzi. Wiele technologii i projektów związanych z blockchainem idzie naprzód, między innymi Microsoft i IBM budują na nim swoje projekty. Wiele firm bez wątpienia będzie potrzebowało i używało technologii blockchain w przyszłości, pytanie tylko, w jakim stopniu i kiedy.
Można się spodziewać, że nie minie wiele czasu, zanim blockchain, tak jak internet, stanie się częścią naszego życia. Nie bez powodu eksperci uważają, że jest to druga generacja internetu.
Blockchain jest zjawiskiem, które zwróciło uwagę zarówno szerokiej publiczności, jak i firm z branży fintech ze względu na swoje korzyści i perspektywy na przyszłość. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość i jak ta technologia się przyjmie. Na zakończenie przypomnijmy główne zalety technologii blockchain.
Główne korzyści płynące z blockchain:.
- Baza danych jest zdecentralizowana pomiędzy poszczególnych użytkowników, co gwarantuje bezpieczeństwo.
- System działa bez nadzoru jakiejkolwiek władzy centralnej, która mogłaby zagrozić całemu sensowi.
- Nagrody przyznawane są za potwierdzanie transakcji.
- Integralność tego typu baz danych jest chroniona przez blockchain i proces wydobywania.
- Autentyczność transakcji jest chroniona za pomocą kryptografii asymetrycznej.
Podsumowując, chcielibyśmy powiedzieć, że kryptowaluty bez wątpienia również muszą być brane pod uwagę, ale można założyć, że w przyszłości nie będzie ich tak dużo jak dziś, a co za tym idzie, będą regulowane. Na przykład rząd chiński już reguluje giełdy kryptowalut. Iile kryptowalut będzie faktycznie istniało? **Czy będą tylko dwie? **Czy będzie to Bitcoin i Ethereum? Nikt nie wie. Interesujesz się kryptowalutami jako takimi? Jeśli tak, to odwiedź naszą obszerną kategorię o kryptowalutach. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje na temat kryptowalut, zarówno z perspektywy handlu, jak i kupna.
Blockchain – Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czym jest blockchain?
Blockchain jest rodzajem internetowej księgi danych księgowych i bardzo specyficznym rodzajem bazy danych. W przeciwieństwie do tradycyjnych baz danych nie jest scentralizowana, ale zdecentralizowana co oznacza, że nie ma centralnego administratora i znajduje się na wielu komputerach na całym świecie.
Co sprawia, że blockchain jest tak doskonały?
Jest bezpieczny, zdecentralizowany i przejrzysty. Wszystkie dane są tu bezpieczne, a fałszowanie zapisów jest bardzo trudne (prawie niemożliwe).
Dlaczego blockchain i kryptowaluty?
Kryptowaluty wykorzystują technologię blockchain właśnie ze względu na jej bezpieczeństwo i decentralizację. Satoshi Nakamoto jako pierwszy zastosował blockchain w połączeniu z kryptowalutami i stworzył Bitcoina – pierwszą na świecie kryptowalutę wykorzystującą technologię blockchain.
Z czego składa się blockchain?
Blockchain składa się z dwóch rodzajów zapisów: transakcji i bloków. Transakcje to dane, które są wprowadzane do bazy danych przez samych użytkowników blockchaina, podczas gdy bloki zbierają i zatwierdzają te transakcje dzięki wysiłkom górników. Mówiąc prościej, transakcje są tworzone przez samych użytkowników, a bloki są tworzone przez górników na ich komputerach.
Jakie są zagrożenia i wady blockchaina?
Dane przechowywane na blockchainie nigdy nie mogą zostać usunięte. W krajach, które nie są wolne i mają dyktatorskie rządy dane z blockchaina mogą oznaczać jeszcze większą kontrolę. Inną dużą wadą blockchaina może być jego nadmierne wykorzystywanie, które spowalnia sieć. Kolejną komplikacją na drodze do wdrożenia technologii blockchain jest konieczność zaistnienia w internecie.
Jakie są konkretne zastosowania technologii blockchain?
Kryptowaluty, zdecentralizowane wybory, rejestracja gruntów, prawa autorskie, finanse i bankowość, transport towarów czy zapobieganie kradzieży tożsamości. To tylko kilka z wielu przykładów. Technologie oparte na blockchainie już istnieją, działają skutecznie i bardzo szybko pojawią się kolejne.