BITCOIN CASH (BCH) – Co To Jest i Jakie są Trendy


Bitcoin jest bez wątpienia najbardziej znaną obecnie walutą cyfrową. Swoją popularność zawdzięcza temu, że powstał w 2009 roku i był pierwszą w historii zdecentralizowaną kryptowalutą. Jednak w momencie jego powstania niewielu spodziewało się, że stanie się globalnie rozpoznawalną i aktywnie używaną walutą.

Strona domowa projektu Bitcoin Cash

Najbardziej wartościowa kryptowaluta

Każda sieć może potwierdzić tylko ograniczoną liczbę transakcji, a w przypadku Bitcoina limit ten był dość niski. W miarę jak waluta stawała się coraz bardziej popularna, rosła liczba użytkowników, a wraz z nią liczba transakcji w sieci. Bitcoin nie był jednak gotowy na taką falę i po kilku latach zaczął cierpieć z powodu braku wydajności. Sytuacja osiągnęła punkt, w którym niemożliwe było dokonywanie płatności w czasie rzeczywistym. Z powodu braku mocy przerobowych płatności trwały minuty, godziny, a w skrajnych przypadkach nawet dni. Użytkownicy, którzy spieszyli się z płatnościami, musieli wnosić wysokie opłaty, aby uzyskać pierwszeństwo przed innymi. W rezultacie średnia wysokość opłat transakcyjnych zaczęła rosnąć. Bitcoin stracił w ten sposób dwie wielkie zalety – szybkie i tanie płatności.

Nie tylko dla programistów stało się jasne, że bez fundamentalnych zmian nie da się już tego zrobić. Społeczność nie doszła jednak do porozumienia w sprawie jednolitego rozwiązania, dlatego w połowie 2017 roku z Bitcoina wydzielono nową walutę cyfrową – Bitcoin Cash.

Czym jest Bitcoin Cash

Bitcoin Cash (w skrócie BCH lub XBC) to cyfrowa waluta, która powstała 1 sierpnia 2017 roku w wyniku oddzielenia się od Bitcoina. Bitcoin Cash to także nazwa zdecentralizowanej sieci P2P, w której używany jest BCH. Bitcoin Cach (podobnie jak inne kryptowaluty) umożliwia tanie i szybkie płatności przez internet, niezależnie od tego, czy wysyłasz płatność do sąsiada, czy na inny kontynent.

Bitcoin Cash wykorzystuje technologię blockchain, która jest jak elektroniczna księga rachunkowa całej sieci, którą użytkownicy dzielą między sobą. Wszystkie transakcje w sieci są rejestrowane przy użyciu specjalnych adresów (adres nadawcy i odbiorcy). Zapisy płatności są pogrupowane w bloki. Jeden blok jest tworzony co 10 minut. Bloki są następnie łączone w łańcuch, który nazywany jest blockchainem. Blockchain jest więc publicznym plikiem, który zawiera informacje o wszystkich płatnościach w sieci.

Nowy blockchain

Bitcoin Cash jest oparty na oryginalnym blockchainie Bitcoina. Oba Blockchainy są więc identyczne aż do punktu, w którym waluty zostały rozdzielone (ostatni wspólny blok to „478558”). Od momentu podziału, każdy blockchain rejestruje inne transakcje. Użytkownicy, którzy zakupili bitcoiny w momencie rozdzielenia, automatycznie otrzymali taką samą liczbę monet Bitcoin Cash. Był to jedyny sposób na wykorzystanie oryginalnego blockchaina Bitcoina. Ponadto spodziewano się, że po podziale wartość Bitcoina spadnie, więc nowe monety miały zrekompensować ewentualne straty.

Porównanie BTC i BCH

Zarówno w sieci Bitcoin, jak i Bitcoin Cash nowe transakcje są łączone z blokiem co 10 minut. W przypadku Bitcoina maksymalny rozmiar bloku wynosił 1mb, co odpowiadało średnio 1700 transakcjom. Tak więc w przeliczeniu sieć Bitcoin była w stanie przetworzyć około 3 transakcji na sekundę. Dla porównania, firmy obsługujące karty kredytowe (Visa, MasterCard) mogą obsłużyć tysiące transakcji na sekundę.

Społeczność, po długiej dyskusji zgodziła się, że problem zostanie rozwiązany przez aktywację SegWit (segregowanych świadków). Są to zmiany w kodzie, które zwiększą limit liczby transakcji. W pierwszym etapie zmienia się sposób zapisu danych, dzięki czemu do bloku trafia nawet cztery razy więcej transakcji, a w drugim (SegWit2x) pojemność bloku zostaje podwojona (2mb).

Jednak niektórzy użytkownicy i programiści nie zgadzali się z tym rozwiązaniem. Dlatego zdecydowali się zrobić duży krok i na bazie oryginalnego protokołu stworzyli nową kryptowalutę, która w inny sposób rozwiązywała istniejące problemy Bitcoina.

Bitcoin Cash różni się od oryginalnego Bitcoina przede wszystkim w dwóch punktach: usuwa SegWit i ma zwiększoną pojemność bloków do 8mb. Zmieniła także interwał czasowy, w którym przeliczana jest trudność wydobycia. To, co pozostało niezmienione, to używany algorytm (SHA256), limit monet (powstanie tylko 21 milionów BCH), sposób rozdzielania nagród za wydobycie itd.

Wydobycie (kopanie) Bitcoin Cash

W sieci nie ma centralnego serwera, który rejestrowałby i potwierdzał wszystkie transakcje. Dlatego bezpieczeństwem sieci i potwierdzaniem płatności zajmują się górnicy. Górnicy to użytkownicy, którzy mają komputer podłączony do sieci Bitcoin Cash i używają specjalnego programu do przetwarzania zapisów płatności. Ich działalność (zwana wydobywaniem) jest niezbędna dla sieci i bez górników sieć nie mogłaby funkcjonować.

W procesie wydobywania nowe płatności w sieci są najpierw weryfikowane z najnowszą wersją blockchaina. Ma to na celu zapobieganie np. podwójnemu wydawaniu pieniędzy (wysyłaniu pieniędzy, których użytkownik już nie posiada). Zapisy płatności, które nie zostały jeszcze rozliczone, są następnie umieszczane w blockchainie, a górnicy próbują je przetworzyć. Wykorzystuje ona funkcję haszowania, która przekształca duże ilości danych w stosunkowo krótki kod. Górnicy szukają powstałego w ten sposób hasha, czyli krótkiego ciągu symboli (cyfr i liter), który musi spełniać określone wymagania. Kiedy program wykryje prawidłowe rozwiązanie, wysyła tę informację do sieci. Rozwiązanie jest sprawdzane i jeśli wszystko jest w porządku, transakcje z nowo utworzonego bloku są księgowane (blockchain jest aktualizowany), a wydobycie rozpoczyna się od nowa z kolejnymi transakcjami.

Jeden blok jest wydobywany w ciągu około 10 minut. Ponieważ jednak moc obliczeniowa górników ciągle się zmienia, złożoność wydobycia musi być co jakiś czas dostosowywana, aby utrzymać stały czas wydobycia bloku. W przypadku Bitcoin Cash złożoność wydobycia jest automatycznie dostosowywana po wydobyciu każdych 6 bloków (po 2016 blokach w przypadku Bitcoina).

Górnicy użyczają sieci mocy swojego komputera. Wydobycie jest jednak kosztowne, nie tylko dlatego, że potrzebujesz dobrego sprzętu, ale także ze względu na zasilanie, chłodzenie itp. Aby zachęcić ludzi do kopania, sieć nagradza każdego, kto wydobędzie nowy blok. Oznacza to, że raz na 10 minut jeden z górników otrzymuje nagrodę w wysokości 12 BCH. Pozostali nie mają szczęścia i muszą zacząć wydobycie od nowa. Im więcej mocy ma górnik, tym większa jest jego szansa na zdobycie nagrody. Dlatego właśnie powstają pule wydobywcze, w których górnicy wspólnie wydobywają blok i dzielą się ewentualną nagrodą.

BitcoinCash: Rozwój ceny (wykres)

Rozwój ceny i projektu BCH w latach 2019 – 2022

Jak korzystać z wykresu Bitcoin Cash?

Wykres pokazuje rozwój XBC w wybranym okresie, który możesz zmienić na lewym dolnym marginesie. Na prawym dolnym marginesie możesz ustawić sposób wyświetlania osi pionowej: klasyczny (auto), logarytmiczny (log) lub procentowy (%).

Na górnym pasku znajdziesz zaawansowane narzędzia do zmiany stylu wyświetlania wykresu (liniowy, świecowy lub słupkowy). Możesz też zmieniać odstępy czasowe między punktami/świecami na wykresie. Zakres wynosi od 1 minuty (1m) do 1 miesiąca (M).

Najważniejsze etapy rozwoju kryptowaluty Bitcoin Cash

20 lipca 2017 roku większość górników Bitcoina (97%) zagłosowała za aktywacją SegWit. Niektórzy jednak skrytykowali posunięcie. Według nich istnieje potrzeba zwiększenia pojemności bloków. Duża grupa górników Bitcoin głównie z Chin, również odrzuciła tę aktualizację, ponieważ straciliby część swoich zarobków i dlatego postanowili stworzyć własną walutę cyfrową. Bitcoin Cash działa od pierwszego sierpnia 2017 roku. Po premierze cena BCH wynosiła około 500 dolarów, a już w ciągu pierwszego miesiąca osiągnęła poziom 900 dolarów.

Oddzielenie Bitcoin Cash nie tylko podzieliło społeczność użytkowników, ale także światowe giełdy i kantory. Bitcoin Cash odmówił na przykład wsparcia BitMEX, Exodus, Bitstamp czy Coinbase. Jednak Coinbase ogłosiła trzeciego sierpnia, że od 2018 roku w końcu pozwoli na handel BCH. ViaBTC, Poloniex, Kraken i Bitfinex wyraziły swoje poparcie dla BCH. Na przykład, chińska giełda ViaBTC umożliwiła handel BCH jeszcze przed jej uruchomieniem.

KUPNO: Gdzie i jak kupić Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, jak wspomniano powyżej, można uzyskać poprzez wydobycie lub zakup na różnych giełdach i kantorach internetowych – bardzo popularna jest na przykład giełda Coinbase. Jeśli kupisz walutę na giełdzie, możesz ją trzymać na swoim koncie handlowym i nie musisz zakładać konta (portfela) w sieci Bitcoin Cash. Jednak w przeszłości zdarzały się przypadki, że giełdy traciły przechowywane w ten sposób monety z powodu ataków hakerów. Waluta cyfrowa może być również przechowywana w portfelach internetowych, sprzętowych lub w portfelu, który ściągasz na swój komputer lub telefon komórkowy.

Ponieważ wartość kryptowalut jest dość zmienna, wiele osób używa ich do handlu lub jako inwestycji długoterminowej. Możesz przy okazji zyskać na zmianie kursu BCH, nie posiadając tej waluty. Umożliwia to na przykład handel kontraktami CFD, czyli inwestowanie na wzrost lub spadek cen aktywów giełdowych. Handel walutami cyfrowymi, w tym Bitcoin Cash, jest możliwy w Polsce, na przykład za pośrednictwem brokerów. Klienci mogą także wypróbować możliwości handlu z tymi brokerami bez ryzyka i zobowiązań, korzystając z darmowych rachunków demonstracyjnych.

Cena Bitcoin Cash (BCH, XBC) jest najczęściej podawana jako kurs wymiany w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Indywidualne ceny mogą się różnić w zależności od giełdy. Niektóre giełdy podają kurs wymiany BCH (lub XBC) w stosunku do euro (EUR) lub bitcoina (BTC). Wartość przeliczona na polskie złotówki (PLN) jest również dostępna na tej stronie internetowej. Kurs pokazuje, jaka jest aktualna cena Bitcoin Cash, jednak może być wyświetlany z kilkuminutowym opóźnieniem. Na wykresie cenowym możesz zobaczyć ciągłe zmiany kursu, są też wykresy liniowe i świecowe. Na wykresach świecowych każda świeca reprezentuje wybrany interwał czasowy.

Prognoza i Trendy dla Bitcoin Cash

Narzędzie do analizy technicznej analizuje dziesiątki wskaźników, w tym średnie ruchome, oscylatory i pivoty. Są one używane do obliczania prognozy dla wybranego przedziału czasowego, który możesz zmieniać w zakresie od 1 minuty do 1 miesiąca.nInformacje te mogą być wykorzystane jako podstawa do prognozowania i przewidywania rozwoju kryptowaluty Bitcoin Cash w wybranym okresie.

Oto jak kształtuje się zainteresowanie kryptowalutą BTC w Polsce w okresie ostatnich 12 miesięcy:

Ryzyko i wady

Bitcoin Cash – jako nowa cyfrowa waluta – nie jest zbyt praktyczna. Nie możesz jeszcze płacić nim w sklepach internetowych, więc jego cena jest kształtowana głównie przez inwestorów, którzy oczekują wzrostu wartości. Jednak wartość BCH jest dość niestabilna, co stanowi problem dla chyba każdej pożądanej kryptowaluty. Wartość kryptowalut nie jest niczym poparta i zależy tylko od zaufania użytkowników.

Ataki hakerów na sieci płatnicze lub giełdy online to także ryzyko związane z kryptowalutami. Wystarczy pomyśleć o giełdzie Mt.Gox, z której w 2014 roku zniknęło około 850 000 bitcoinów. Waluty cyfrowe są bardzo popularne w tzw. ciemnej sieci, gdzie są wykorzystywane do handlu nielegalnymi towarami (narkotyki) itp. Dzieje się tak dlatego, że płatności w sieci są anonimowe (lub pseudoanonimowe). Kryptowaluty są więc krytykowane również z powodu łatwości ich nadużywania do działań przestępczych.

Recent Content