Akcje Groszowe – co to jest i dla kogo?

Większość inwestorów pragnie, by ich pieniądze trafiały na giełdy. Chcieliby, by już kilkaset złotych mogło zmienić ich życie. Z tym nastawieniem (które jest dokładnie takie, jakie było moje, gdy zaczynałem, co spowodowało stratę 100% w ciągu dwóch tygodni), daleko się nie zajdzie.

Rozpoczęcie inwestowania od akcji groszowych może być proste i czasem nawet zabawne.

Zaczynanie od akcji groszowych, unikanie powszechnych pułapek i znajdowanie optymalnych inwestycji jest o wiele łatwiejsze niż większość ludzi uważa. W rzeczywistości, tak samo łatwo jak można otworzyć konto bankowe online, można również rozpocząć grę akcjami groszowymi.

Czym są akcje groszowe?

Inwestowanie w akcje groszowe jest podobne do procesu zakupu akcji dużej firmy, jak IBM czy Facebook. Różnica polega na tym, że cena akcji jest znacznie niższa i zazwyczaj znacznie bardziej zmienna. Często też spółka jest znacznie mniejsza, młodsza lub jeszcze nieodkryta przez innych inwestorów.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) definiuje akcje groszowe jako akcje, które są notowane na giełdzie za 5 USD lub mniej.

Na ogół są one rzadko obracane, co oznacza, że są sprzedawane i kupowane sporadycznie i trudno jest je dokładnie wycenić. Może to również utrudniać ich sprzedaż.

Niekiedy znane firmy mogą wpaść do szeroko pojętej kategorii akcji groszowych. Na przykład Ford Motor Company, gigant samochodowy po kryzysie finansowym z 2008 roku sprzedawał akcje po 1,87 USD za sztukę.

Gdzie handluje się akcjami groszowymi?

Niektóre z takich tanich akcji mogą być handlowane na głównych giełdach, jak New York Stock Exchange (NYSE) czy Nasdaq. Jednakże, te akcje są często przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym (OTC) na takich zagranicznych giełdach jak OTCQX, OTCQB i OTC Pink.

Kwotowania giełdowe na tych rynkach nazywane są „różowymi”, ponieważ kiedyś były drukowane na różowym papierze. Teraz są one już wyłącznie elektroniczne.

Akcje z różowych arkuszy to zazwyczaj akcje o niskiej cenie lub akcje firm, które wolą unikać ujawniania sprawozdań finansowych wymaganych przez główne giełdy. Brak danych finansowych w obrocie pozagiełdowym może utrudnić inwestorom ustalenie rzeczywistej wartości akcji.

Zanim zaczniesz

Większość inwestorów pragnie, by ich pieniądze trafiały na giełdy. Chcieliby, by już kilkaset złotych mogło zmienić ich życie. Z tym nastawieniem (które jest dokładnie takie, jakie było moje, gdy zaczynałem, co spowodowało stratę 100% w ciągu dwóch tygodni), daleko się nie zajdzie.

Zaczynać należy zawsze bez pieniędzy i bez ryzyka. Inwestowanie na papierze jest świetną metodą na sprawdzenie ile można zarobić (lub stracić). Nie ma tu żadnego pośpiechu, i nie warto rezygnować z tego kroku, ponieważ rynek akcji groszowych zawsze będzie tam na Ciebie czekał.

Nie trzeba tu wymyślnego oprogramowania, najlepszych narzędzi brokerskich lub najnowocześniejszych aplikacji. Potrzebujesz ołówek i kawałek papieru. Zamiast wskakiwać w handel, gra na papierze to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podejmiesz przymierzając się do inwestowanie w akcje groszowe.

Unikaj powszechnego ryzyka

Omijanie najczęściej spotykanych zagrożeń przy akcjach groszowych jest bardzo proste.

Używaj tylko pieniędzy, które możesz narazić na ryzyko

Prawdopodobnie przy inwestycjach spekulacyjnych słyszałeś o używaniu zwrotu „ryzykowne pieniądze”. Oprócz oczywistych powodów, trzymania pieniędzy na czynsz z dala od akcji groszowych, istnieje też abstrakcyjna, choć powszechnie mało znana korzyść.

Inwestorzy, którzy odczuwają stres, frustrację, niecierpliwość i obsesję na punkcie swoich inwestycji, zazwyczaj działają emocjonalnie. Decyzje inwestycyjne podejmowane są zazwyczaj z niewłaściwych powodów przynosząc niewłaściwe wyniki.

Pieniądze obarczone świadomym ryzykiem prowadzą do luźniejszego, bardziej cierpliwego i mądrzejszego stylu gry. Z takim podejściem zapadają lepsze decyzje. Jest to zarazem teoria, jak i zaobserwowany fakt, z którym zetknęliśmy się na przestrzeni wielu dziesięcioleci.

Makler / Broker papierów wartościowych

Aby handlować akcjami dowolnego rodzaju wystarczy skorzystać z usług maklera giełdowego lub brokera. Otwarcie konta zwykle wiąże się z wypełnieniem kilku formularzy po czym większość osób jest gotowa do pracy w ciągu dni godzin. W zależności od polityki wybranego brokera, czasami istnieje wymagana minimalna ilość pierwszego depozytu, którą należy wpłacić. Przedział ten waha się od zera do kilkuset dolarów lub złotych.

Kiedy pieniądze zostaną zdeponowane, a Twoje konto zostanie założone, będziesz mógł użyć tych środków do kupna i sprzedaży akcji groszowych. To prowadzi nas do najistotniejszej części tematu spółek groszowych.

Znalezienie najlepszej inwestycji

Bez względu na to, czy mówimy to o akcjach za grosz, czy też o dużych spółkach Blue-Chip, obligacjach czy nieruchomościach, najlepsze inwestycje to te, które podnoszą swoją wartość. Wybierając nisko wycenione akcje spośród różnych wariantów inwestycyjnych zyskujesz korzyści płynące z szybkich, znaczących ruchów cenowych. Oczywiście celem gry jest identyfikacja takich akcji, które wykonują ruchy w kierunku, na który masz nadzieję.

Jest mnóstwo groszowych akcji, które zwiększą swoją cenę, ale trzeba wiedzieć jak można je znaleźć. Każdy ma własny styl, unikalną ścieżkę nauki i niezależny zestaw umiejętności.

Zacznij mądrze

Zacznij mądrze, używając tylko pieniędzy przeznaczonych do ryzyka i dowiedz się jak znaleźć najlepsze inwestycje zanim rozpoczniesz. Inwestowanie jest proste, nawet może być dobrą zabawą. Gdy obrócisz kilkoma złotymi i zamienisz je na coś bardziej znaczącego, wciągniesz się całkowicie.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Czy Akcje groszowe są dla Ciebie odpowiednie?

Choć jest to niewątpliwie ważne pytanie, to tylko Ty możesz wiedzieć, czy akcje groszowe są dla Ciebie właściwe. Jednakże istnieje kilka argumentów przemawiających po obu stronach medalu.

Akcje groszowe są bardziej ryzykowne

Groszowe akcje są niebywale ryzykowne, bardziej zmienne i zazwyczaj reprezentują mniejsze lub nowo powstałe spółki, które mogą zostać zlikwidowane z powodu licznych trudności. Stanowią one jednak okazję do osiągnięcia wyższych zysków w krótkim czasie.

Powinieneś zastanowić się i zdecydować czy w ogóle powinieneś handlować akcjami groszowymi. Nie bój się przyznać, jeśli czujesz, że te bardzo niskie ceny inwestycji nie pasują do Twojego portfela lub tolerancji na ryzyko.

Najlepiej jest to omówić ze swoim doradcą finansowym. Zaoszczędzi to Twój czas i wysiłek. Mogę Ci jednak powiedzieć już teraz, co najprawdopodobniej powie:

„Akcje groszowe są zbyt ryzykowne i nie odpowiednie dla nikogo.”

Istnieje jednak odpowiedni sposób inwestowania akcjami groszowymi.

To, czego Twój doradca finansowy może nie rozumieć, to fakt, że istnieje właściwy sposób inwestowania w akcje groszowe i niewłaściwy sposób. Postępując prawidłowo zmniejszasz ryzyko, jednocześnie otwierając sobie możliwość uzyskania lepszych zysków.

Faktem jest, że niektóre z największych firm na świecie zaczynały swoją działalność jako małe spółki, a teraz rozrosły się i stały się wielkimi markami. W trakcie tego wzrostu firmy te znacznie wzbogaciły swoich akcjonariuszy.

Jeśli skoncentrujesz się na wysokiej jakości akcjach groszowych, które moim zdaniem stanowią tylko około 5% całkowitej liczby tanich aktywów, wtedy znacznie zwiększasz swoje szanse na znalezienie spółki, która może nabrać wartości w czasie. Pamiętaj, że celem działania jest zarabianie pieniędzy. Musimy więc znaleźć te spółki akcyjne, które te pieniądze generują lub stwarzają potencjał do osiągnięcia dużych zysków w przyszłości.

Unikając ryzykownych i niskiej jakości firm, których są tysiące na różnych rynkach, znacznie zwiększasz swoje szanse na znalezienie laureatów. Ponadto unikaj jakichkolwiek akcji groszowych, o których słyszałeś w reklamach. Istnieją tam ukryte motywacje i unikając ich jesteś w znacznie lepszej sytuacji.

Dowiedz się, jak handlować akcjami groszowymi

Najlepszym sposobem jest nauczyć się handlować akcjami zanim jeszcze zaryzykujesz pieniądze. Osobiście zawsze sugeruję, że każdy powinien zacząć od handlu na sucho. Jest to metoda śledzenia prawdziwych akcji, ale tylko inwestując w nie wyimaginowanymi pieniędzmi. W ten sposób zobaczysz jak twoje decyzje transakcyjne będą się rozwijać, a ty nauczysz się czegoś na temat tych akcji.

Jeśli uznasz, że świat handlu akcjami o wysokim ryzyku jest dla Ciebie odpowiedni, pamiętaj, żeby postępować w sposób inteligentny. Uczyć się jak najwięcej i kupuj to co znasz. Nie spiesz się i trzymaj swoje emocje pod kontrolą, by uniknąć podejmowania pochopnych i impulsywnych decyzji.

Akcje groszowe są śmieszne, ambitne i satysfakcjonujące. Moja osobista opinia jest taka, że akcje te są przydatne przynajmniej dla niewielkiej części portfela każdego z nas. Nie ma lepszego sposobu, by dowiedzieć co to jest trading niż angażując się w najbardziej zmienne i małe firmy.

Wszystko to opiera się na założeniu, że poświęciłeś czas, by nauczyć się jak unikać ryzyka i zrozumieć firmę i jej model biznesowy.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.