6 Polskich Malarzy, W Których Warto Dziś Zainwestować

W obrazy których polskich malarzy najlepiej zainwestować? Inwestycje w obrazy najlepszych twórców są jednym z najpopularniejszych sposobów powiększania majątku. Przedmioty tego rodzaju niemal zawsze zyskują na wartości wraz z upływem czasu i z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na kupno dzieł sztuki cenionych artystów.

Oto sześciu polskich malarzy, w których warto zainwestować.

Poniżej przedstawiamy listę malarzy, ich twórczość oraz przykładowe ceny obrazów, które zostały osiągnięte podczas ostatnich aukcji.

1. Tadeusz Makowski

Tadeusz Makowski urodził się pod koniec XIX wieku w Oświęcimiu, natomiast kształcił się na salach wykładowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego twórczość była jednak nierozerwalnie związana z Paryżem i to właśnie w stolicy Francji tworzył przez większość swojego życia.

Klasyfikuje się go jako jednego z czołowych przedstawicieli École de Paris, czyli malarzy żydowskiego pochodzenia działających w Paryżu. 

W swojej twórczości początkowo koncentrował się na symbolistycznym malarstwie krajobrazowym, a w późniejszych latach w jego obrazach dominowały kubistyczne kształty i ekspresyjne podejście do konturów i wizji ludzkiego ciała. Jego najważniejsze obrazy to „Ananas na talerzu”, „Palacze fajek”, „Troje dzieci pod drogowskazem”, „Rybak”, „Maskarada” i „Kapela dziecięca”.

Ceny obrazów Tadeusza Makowskiego wahają się od kilkuset tysięcy do miliona złotych. Najdroższym sprzedanym dziełem artysty był obraz pod tytułem „Przechadzka”, za który zapłacono w 2004 roku 1,1 miliona złotych. Pozostałe dzieła, które cieszyły się dużą popularnością na aukcjach to między innymi „Kominek” (795 tysięcy złotych), „Powrót ze spaceru” (500 tysięcy złotych) oraz „Mali bracia” (320 tysięcy złotych).

Obrazy Makowskiego można podziwiać w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie i Poznaniu oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach, natomiast zakup wybranych dzieł umożliwiają co jakiś czas największe polskie domy aukcyjne, takie jak Polswiss Art lub Agra-Art.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


2. Olga Boznańska

Pochodząca z Krakowa malarka i przedstawicielka nurtu modernistycznego jest najbardziej znana jako portrecistka i członkini szkoły monachijskiej. We wczesnych latach kształciła się pod okiem wybitnych twórców, do których należeli Antoni Adam Piotrowski i Kazimierz Pochwalski. To właśnie pod okiem tych malarzy (w których również warto inwestować) u Boznańskiej pojawiła się fascynacja portretami, która trwała przez większość jej życia twórczego. Styl Olgi Boznańskiej charakteryzował się ciemną paletą barw, która nadawała obrazom jej autorstwa tajemniczy i mroczny klimat. Jej twórczość jest zaliczana przez historyków sztuki do nurtu postimpresjonizmu.

Najważniejszymi dziełami Olgi Boznańskiej są „Dziewczynka z chryzantemami”, „Portret Pawła Nauena”, „Kwiaciarki” i „W oranżerii’. Jest również autorką wielu autoportretów. Jej dzieła można zobaczyć na polskich i zagranicznych wystawach muzealnych. Duża część kolekcji znajduje się w krakowskim i warszawskim Muzeum Narodowym, w Muzeum Śląskim w Katowicach, a także w paryskim Musée d’Orsay, w zasobach którego znajdziemy „Portret Pani D.”, „Portret młodej kobiety w bieli” oraz „Portret panny Dygat”.

Prace Olgi Boznańskiej cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród zwiedzających gmachy muzealne, lecz również wśród uczestników aukcji dzieł sztuki. Łączna suma za jaką sprzedano dotychczasowo jej prace, wynosi ponad 10 milionów złotych.

Rekordowa kwota padła podczas aukcji obrazu „W atelier” i wyniosła 1 250 000 złotych. Podobna wota została zapłacona za obraz „Zadumana dziewczynka” (1 150 000 złotych) oraz „Portret Włoszki” (1 100 000 złotych).

3. Henryk Siemiradzki

Henryk Siemiradzki urodził się w czwartej dekadzie XIX wieku i klasyfikowany jest jako czołowy polski przedstawiciel akademizmu. Nurt ten charakteryzował się odwołaniami do sztuki antycznej i próbach naśladowania dzieł uznawanych przez lata za perfekcyjne. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu, a następnie wiele podróżował. Zwiedził między innymi Monachium, Wenecję oraz Rzym. Pod koniec swojego życia osiadł w Strzałkowie, gdzie zamieszkał w kupionym zakupionym przez siebie dworku. Twórczość Siemiradzkiego określana jest jako idealny przykład akademizmu, ponieważ większość jego obrazów skupia się scenach rodzajowych z antyku i mitologii.

Do najważniejszych dzieł Henryka Siemiradzkiego zalicza się „Pochodnie Nerona”, „Za przykładem bogów”,  „Chrystus i Samarytanka” oraz „Sąd Parysa”. Autor ten był pierwszą osobą, która przekazała swój obraz do powstającego Muzeum Narodowego w Krakowie. Dodatkowo jego dzieła są możliwe do zobaczenia we Lwowskiej Galerii Sztuki, w Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jeden z obrazów Henryka Siemiradzkiego – „Fryne na święcie Posejdona w Eleusis” – został sprzedany w 2015 roku za kwotę 3 450 000 złotych, co stanowiło przez wiele lat rekord pod względem ceny zapłaconej za jeden obraz. Inne obrazy Siemiradzkiego zostały sprzedane m.in. za m.in. 750 000 złotych („Sprzedawca wazonów”) oraz 472 000 złotych („Noc św. Andrzeja – Wróżbita”).

Obrazy Henryka Siemiradzkiego oferują również zagraniczne domy aukcyjne, takie jak na przykład brytyjski Sotheby’s. Ceny prac autora oscylują w granicach od miliona do 20 tysięcy funtów szterlingów.

4. Józef Brandt

Ten urodzony w Szczebrzeszynie malarz (warty zainteresowania i inwestycji), podobnie jak wcześniej wspomniana Boznańska, również należał do słynnej szkoły monachijskiej. Początkowo kształcił się w Paryżu w kierunku inżynierskim, lecz to właśnie nad Sekwaną poznał Juliusz Kossaka, który namówił go do rozwijania talentu artystycznego. Osiadł w Monachium i w stolicy Bawarii tworzył przez większość swojego życia.

W swoich obrazach skupiał się głównie na tematyce batalistycznej i historycznej, na co niebagatelny wpływ miała podróż na Ukrainę, którą odbył w latach młodości. Krytycy sztuki cenią twórczość Józefa Brandta za niesamowitą imitację ruchu, realizm odwzorowywania prawdziwych zdarzeń, a także przywiązywanie uwagi do detali. Najważniejsze obrazy artysty to „Spotkanie na moście”, „Czarniecki pod Koldyngą”, „Wyjazd z Wilanowa Jana III i Marysieńki Sobieskich” oraz „Bitwa pod Chocimiem”. Większość dzieł znajduje się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, a także w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, w Muzeum Okręgowym w Toruniu oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Obrazy Brandta cieszą się sporym zainteresowaniem na aukcjach dzieł sztuki, co potwierdzają kwoty na jakie zostały wycenione dzieła pod tytułem „Utarczka” oraz „Pochód z łupami – powrót z Wiednia, lata 80. XIX w.” – odpowiednio 1,1 miliona złotych i 1,05 miliona złotych. Obrazy Brandta pojawiają się w ofertach największych domów aukcyjnych, takich jak na przykład Rempex, Agra-Art oraz Desa Unicum.

5. Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku malarstwa, a w późniejszych latach pełnił funkcje prorektora tej uczelni. Był on jednym z najpopularniejszych współczesnych malarzy, którzy reprezentowali nurt konstruktywizmu w swoich pracach. Kierunek ten opierał się na ścisłej dyscyplinie w tworzeniu prac i używaniu form geometrycznych, takich jak linie, koła i trójkąty. Fenomen prac Winiarskiego polegał na zastosowaniu w sztuce nauk ścisłych – ten malarz, warty zainwestowania tworzył swoje dzieła inspirując się matematycznym rachunkiem prawdopodobieństwa, teorią gier oraz statystyką.

Do najważniejszych obrazów Ryszarda Winiarskiego należą: „Gra 10×10”, „Events 1261 – 1264, 1-4” oraz „Statistical Area- 154”. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu, a także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w New Delhi oraz w Muzeum w Bochum.

Obrazy Winiarskiego pod tytułem „Obszar 183”, „Obszar 184” i „Obszar 156” zostały sprzedane za kwoty powyżej 100 tysięcy złotych (odpowiednio: 180 tysięcy, 170 tysięcy i 150 tysięcy złotych). Większość najdroższych prac artysty zostało zlicytowanych podczas aukcji w jednym z największych polskich domów aukcyjnych – Desa Unicum.

6. Józef Mehoffer

Józef Mehoffer był urodzonym w Ropczycach polskim malarzem, tworzącym w nurcie Młodej Polski. Artystach kształcił się pod okiem Jana Matejki, a wykształcenie zdobył w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Oprócz klasycznego malarstwa zajmował się grafiką użytkową, projektowaniem okładek i polichromią. Przez historyków sztuki uznawany jest za najwybitniejszego polskiego dekoratora secesyjnego.

Najważniejsze obrazy Józefa Mehoffera to „Dziwny ogród”, „Czerwona parasolka”, „Meduza”, „W letnim mieszkaniu’, „Portret żony artysty z pegazem” oraz „Rynek Krakowski”. Większość jego dzieł jest możliwa do zobaczenia w Muzeach Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Niemal każdy obraz Józefa Mehoffera, który znajdzie się w ofercie największych polskich domów aukcyjnych osiąga zawrotne ceny. 

Obraz pod tytułem „Portret Laszczki” został sprzedany w 2011 roku za kwotę 230 tysięcy złotych, „Płaczące wierzby nad stawem” w 2009 roku osiągnęły cenę 142 tysięcy złotych, natomiast za obraz „W ogrodzie” nabywca musiał zapłacić 140 tysięcy złotych.

Większość pozostałych dzieł Mehoffera jest wyceniana na kilkadziesiąt tysięcy złotych (np. „Sad w słońcu”, „Kwiaty we wnętrzu”, oraz „Scena alegoryczna”). Wartość każdego dzieła autorstwa Mehoffera każdego roku zyskuje na wartości, co decyduje o tym, że jest to jeden z malarzy, w obrazy których zdecydowanie warto zainwestować.

Dlaczego warto inwestować w sztukę, a zwłaszcza w obrazy?

Sztuka zawsze była ściśle powiązana z elitami świata. Ludzka potrzeba artystycznego spojrzenia na nasz świat zawsze była, jest i będzie jednym z fundamentów społeczeństwa kulturalnego. Ludzie kochają sztukę bo w niej odnajdujemy wartości, które są bliskie każdemu z nas. Sympatyzujemy z nonkonformizmem i odwagą podążania niezbadanymi ścieżkami, a może nawet wbrew trendom sztuki współczesnej. Dlatego wspieramy i inwestujemy w sztukę i to nie tylko dlatego, że jest to bardzo ciekawa i mądra inwestycja z interesującymi zwrotami.

Czy inwestowanie w Polskich malarzy jest opłacalne?

W przeciwieństwie do produktów finansowych, których wartość nie jest stabilna i dość często może spaść do zera, a w przypadku instrumentów pochodnych nawet do liczb ujemnych, obrazy są namacalne i ich cena nie podlega takim wahaniom jak produkty finansowe, które w najlepszym wypadku są drukowanymi banknotami, a w najgorszym tylko liczbami w komputerze. Akcje to tylko fikcyjne, często przewartościowane liczby, które okresowo rosną i znowu spadają. A kiedy otrzymamy zwrot, trzeba go po prostu opodatkować. Obrazy natomiast przynoszą właścicielowi inspirację, dobry nastrój, pozytywną energię czy spokój ducha każdego dnia.

Rynek sztuki stale rośnie i przy rocznym obrocie ponad 100 miliardów funtów (a to tylko na rynku pierwotnym), jest to jeden z najbardziej ekscytujących sektorów do inwestowania z roczną aprecjacją 10-100% i warto o tym pomyśleć.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.