5 zasad dobrego zarządzania czasem

Zarządzanie czasem jest nie mniej ważne jak zarządzanie ryzykiem. Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule, nie profesjonalni gracze mają ograniczony czas giełdowy. Może to być czas rano przed pracą lub po południu po pracy lub w nocy. Forex pozwala handlować 24 godziny na dobę, co oznacza, że każdy powinien znaleźć w ciągu dnia kilka godzin dla siebie. Najważniejszą zasadą zarządzanie czasem jest ustalenie godzin gry.

1. Określ codzienne godziny gry

To najważniejsza część zarządzania czasem. Określając najlepsze godziny gry musimy wziąć pod uwagę dwie rzeczy.

A. Określenie godzin gry – pamiętając że tylko czas wolny wchodzi w grę. Zawieranie kontraktów wymaga skupienia, nawet kiedy mamy na to mało czasu. Nie możemy w tym czasie pomagać dzieciom w nauce lub porozmawiać z żoną. Byłby to po prostu zwykły hazard. Musimy sobie zadać wtedy pytanie: o której kończę praca? Co zwykle potem robię? Czy nie będę musiał odkładać innych czynności, aby grać na giełdzie? Jeżeli z twoich odpowiedzi wynika że twój czas wolny jest pomiędzy 8 a 11 wieczorem to będzie to czas na inwestowanie. Nie oczekuj, że w tym czasie będziesz robił cokolwiek innego. Upewnij się, że wszystkie pozostałe zadania i czynności zostały zrobione i nie będą ci zawracać głowę.

B. Myśl globalnie, ale lokalnie – inwestor z Europy, który chce grać w południe, może to robić zarówno na rynku amerykańskim jak i azjatyckim. Japoński inwestor może inwestować na rynku amerykańskim jedynie w nocy. Tak więc musisz zrozumieć, że nie będziesz w stanie grać na wszystkich giełda w swoim wolnym czasie.

2. Gdy ustalisz czas gry giełdowej, dopracuj swoje codzienne zadania do nowego zajęcia.

Otóż załóżmy, że zdecydowałeś się na trading pomiędzy godziną 18 a 21. Jakiekolwiek w ciągu dnia masz obowiązki musisz upewnić się, że nie będą one kolidować z twoją grą. Jeżeli pojawią się nowe niespodziewane zajęcia, postaraj się je zrobić poza godzinami gry. Nawet jeśli jest to bardzo ważne. Załóż sobie, że inwestowanie na giełdzie jest tak samo ważne, jak twoja praca od ósmej do szesnastej.

3. Gdy przygotowałeś już sobie plan dnia nadszedł czas na przygotowanie zaplecza psychicznego.

Zanim zatopisz się w komputerze trochę poćwicz. Zrób to sam przysiadów oraz pompek. Niektórzy ludzie lubią sobie trochę pobiegać. Cokolwiek nie robisz rób tak, aby krew szybciej płynęła, a ciało się dotleniło. Bardzo ważne jest żeby być w 100% skoncentrowanym na giełdzie, wykresach oraz tabelka. 5 do 10 minut ćwiczeń pozwoli ci zwiększyć koncentrację i polepszyć wyniki. Oczywiście będziesz również od tego po prostu zdrowszy.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


4. Specjalizacja giełdowa – pozytywny efekt ograniczenia czasowego

Problem z czasem polega na tym, że zawsze nam go brakuje. W ciągu dnia mamy jedynie kilka godzin na to, aby poświęcić się inwestowaniu. Z drugiej jednak strony możemy się wyspecjalizować w konkretnych aktywach bazowych. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że mniejszy wybór może spowodować lepsze wyniki. Jeżeli w twoich konkretnych godzinach tradingu występują konkretne walory, to musisz się w nich wyspecjalizować.

5. Gdy minie czas gry – kończysz na dzisiaj

Najważniejszą zasadą każdego tradera jest ustanowienie sobie limitów – bez względu na zyski lub straty. Jedyną poważną wadą wszystkich ludzi zaczynających grę jest niedocenienie rynku, tracenie więcej niż się zakładało i granie dłużej niż chcieliśmy. Sprawa dotyczy również wygrywania. Jeżeli jestem na fali, to często wydaje nam się, że powinniśmy kontynuować. Jest ku temu sprosta zasada – ustanowienie sobie limitów na przegrane środki oraz wygrane kwoty. Limity powinny oczywiście opierać się na poziomie na jakim gramy. Jeżeli jesteś początkującym traderem to możesz założyć, że twój limit zysków powinien wynosić pomiędzy 1 – 4% całościowego kapitału. Gdy osiągniesz swój cel przestań na dzisiaj. Pamiętaj, że 1% zysku dziennie w ciągu pięciu dni daje nam w przybliżeniu 5% tygodniowo, co na cały miesiąc będzie wynosiło ponad 22%.

Ustalając limity zysków nie zapomnij ustanowić także granicy straty. Inwestując na giełdzie nie bierz pod uwagę czynnika szczęścia. Ustal jakie straty jesteś w ciągu dnia w stanie ponieść i gdy takowe osiągniesz – przestań grać. Pamiętaj, że jeszcze nigdy nikomu nie wyszło na dobre odgrywanie się.

Każdy jeden dzień inwestycyjny powinien zostać zakończony i nie powinieneś próbować odgrywać się dnia następnego. Trzymaj się planu i rób co należy. Nawet, jeżeli jesteś stratny przez 4 dni z rzędu nie koncentruj się na tym. Statystyki sprawdzaj co kilka tygodni a nie koncentrują się na indywidualnych sesjach.

Kolejną bardzo ważną zasadą jest nie granie, gdy skończył się czas. Jeżeli planujesz pracować od ósmej do jedenastej wieczorem to nigdy nie graj dłużej. Nasz mózg powinien przyzwyczaić się do funkcjonowania na wysokich obrotach tylko w tym czasie. Jeżeli czas minie, to zapewne nie zauważysz tego szybko, ale twój mózg już nie będzie taki efektywny.

6. Pomyśl o jutrze

Wielu graczom przychodzi bardzo trudno zaprzestanie gry nawet jeżeli czują się zmęczeni. Nawet jeśli to trudne to pamiętaj że jest to konieczne. Jest tylko jedna rzecz związana z inwestowaniem, którą możemy robić nie inwestując – myśleć o inwestowaniu w dniu jutrzejszym. Sprawdź wiadomości, przeczytaj gazeta i przygotuj się na kolejną bitwę jutro.