Choć bitcoin stracił około jednej piątej swojej wartości w ciągu ostatniego miesiąca, to najsłynniejsza kryptowaluta odnotowała 100-procentowy wzrost rok do roku. Ponieważ zbliżają się święta, warto rozważyć kupno kawałka bitcoina (lub całego, jeśli cię na to stać) na prezent dla kogoś bliskiego. Może dzieciom, aby potraktować to nie tylko jako inwestycję, ale także jako praktyczną lekcję wiedzy finansowej. Jak to zrobić?
O tym, że kryptowaluty powinny stać się stałą, choć mniejszościową częścią właściwie skonstruowanego portfela inwestycyjnego, mówiło ostatnio w wywiadach wielu znawców i youtuberów. Mówi się, że to strata nie mieć jednego procenta inwestycji w kryptowaluty, choć ryzykowne jest mieć tam więcej niż ten jeden procent. Można to zatem zrobić na kilka sposobów. Podstawowy podział, jeśli chodzi o przekazywanie kryptowalut, jest taki, że można je dac komuś w formie fizycznej lub wirtualnej. Najpierw to, co najważniejsze.
Portfel sprzętowy
Portfele sprzętowe są częstym wyborem dla osób, które chcą trzymać kryptowaluty przez dłuższy czas. To także dobry wybór dla osób chcących zagłębić się w głębsze szczegóły technologiczne kryptowalut. Główną zaletą jest mniejsze ryzyko kradzieży na giełdzie, ale potencjalnym problemem jest to, że osoba obdarowana może stracić portfel lub klucze dostępu, a wraz z nim dostęp do kryptowalut.
Istnieją dwie możliwości przekazania takiego portfela – pierwsza opcja polega na wcześniejszym założeniu portfela i wgraniu do niego kryptowaluty, którą wcześniej kupiłeś na giełdzie, takiej jak Coinbase czy Binance, w kantorze lub w bankomacie bitcoinowym, których w Polsce jest kilkaset.
Możesz też dać obdarowanej osobie pusty portfel i zostawić im możliwość wyboru ustawień. W ten sposób zapoznają się z całym procesem, nauczą się, jak z niego korzystać. Oczywiście jest to rozwiązanie odpowiednie dla kogoś, kto zna się na komputerach. Warto zaznaczyć od razu, że „portfel sprzętowy jest najbardziej praktycznym sposobem na przekazanie np. bitcoina. Należy jednak pamiętać, że wiąże się z tym duże ryzyko – utrata portfela lub kodu dostępu do niego oznacza nieodwracalną utratę również przechowywanej w nim kryptowaluty.”
Wybierając portfel, zwróć uwagę na markę Trezor, która jest numerem dwa na świecie. Najpowszechniej używanymi portfelami kryptowalutowymi są te wyprodukowane przez francuską firmę Ledger. Są to proste urządzenia wielkości dysku USB, których ceny zaczynają się od kilkuset złotych.
Papierowy portfel
Fizycznym portfelem, który nie wymaga praktycznie żadnej inwestycji początkowej są portfele papierowe. Można je wygenerować na różnych stronach, takich jak Bitaddress.org, czy Walletgenerator.net. „Portfel zawiera wszystkie ważne informacje potrzebne do transakcji z podarowanymi kryptowalutami” .
Jak to działa? Na przykład na Bitaddress.org przez chwilę przesuwasz losowo myszką po ekranie, strona rejestruje ten ruch, a algorytm przetwarza chaotyczny zbiór danych i generuje unikalny adres bitcoina wraz z kodem QR.
Bitcoin jest następnie przesyłany na to konto, gdy kupujesz go na giełdzie typu Simplecoin lub na giełdzie. Etykieta, którą drukujesz, zawiera także klucz prywatny, którego oczywiście nie możesz zgubić i najlepiej nie pokazuj go nikomu poza dzieckiem, dla którego jest przeznaczony. Papierowy portfel jest bardzo szybkim i łatwym rozwiązaniem, jednak na większości forów dyskusyjnych poświęconych kryptowalutom przeczytasz o przypadkach, gdy ktoś w ten sposób stracił swoje monety. Można ją więc polecić jako opcję tymczasową, na pewno nie stałą. I pamiętaj, by dobrze schować, a może nawet zapieczętować swój wydrukowany portfel.
Portfel mobilny
Uzupełnieniem tej trójki portfeli jest portfel mobilny, czyli aplikacja na telefonie. Tej oczywiście brakuje elementu zaskoczenia i trudno ją zapakować pod choinkę. Jednak na przykład Coinbase Wallet jest łatwy do zainstalowania i możesz wysyłać do niego kryptowaluty po utworzeniu nazwy użytkownika i hasła. Ma jedno ograniczenie – użytkownik powinien mieć ukończone 17 lat, o czym aplikacja informuje, ale nikt nie sprawdza wieku.
Karta podarunkowa z Bitcoinem
Te karty są dziś oferowane przez większość giełd. To popularny i łatwy sposób. Są to albo karty fizyczne, albo cyfrowe, które są bardziej powszechne. Obdarowany otrzyma ją e-mailem lub SMS-em wraz z kartką świąteczną, cyfrowym projektem i wybraną kryptowalutą. Oczywiście warunkiem koniecznym jest posiadanie przez obdarowywanego konta na tej giełdzie. Jeśli nie, to zawsze dołączone są bardzo intuicyjne instrukcje, jak go skonfigurować. Jest to jednak rozwiązanie odpowiednie tylko dla osób powyżej 18 roku życia, młodsze osoby nie mogą mieć konta na swoje nazwisko.
Proces generowania karty podarunkowej na przykład na Coinbase jest bardzo prosty. Wybierasz w menu, że chcesz wysłać prezent, wpisujesz kryptowalutę i kwotę, następnie wybierasz dla kogo ma być prezent (wystarczy adres e-mail, ale możesz też przejrzeć swoje kontakty), wybierasz spośród kilku wzorów kartek, potwierdzasz i gotowe.
Fizyczny bitcoin
To taki smaczek na koniec, choć ten projekt mógłby być też portfelem sprzętowym. Produkt o nazwie Opendime w postaci specjalnego klucza USB prawdopodobnie najlepiej pasuje do idei fizycznego Bitcoina. Jest to jednorazowy portfel na bitcoiny.
Jak to działa? Opendime USB ma swój własny klucz publiczny, czyli adres płatności, który możesz pokazać każdemu. Posiada też klucz prywatny, do którego nie masz dostępu, dopóki nie usuniesz zewnętrznej warstwy klucza USB. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić stan konta. Aby to zrobić lub dokonać płatności, wystarczy podłączyć USB do komputera. Jeśli zewnętrzna warstwa klucza USB nie zostanie usunięta, możesz być pewny, że bitcoin nadal znajduje się na urządzeniu. Opendime jest przeznaczony wyłącznie dla bitcoinów, a pakiet trzech takich urządzeń USB można zamówić online za 50 USD, ale trzeba doliczyć koszty wysyłki.
eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.
Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.
Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.
Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.