4 Sposoby Na Zarabianie Pieniędzy na Świecie

Jeśli nie mamy tyle szczęścia, by urodzić się spadkobiercą dużego funduszu powierniczego, będziemy musieli zarobić pieniądze w stary, dobry sposób - pracować na nie. Zrozumienie sposobu zarabiania pieniędzy może dać ci dodatkową przewagę. Istnieją cztery podstawowe sposoby, a te strategie mogą pomóc Ci zbudować majątek.

Jeśli nie mamy tyle szczęścia, by urodzić się spadkobiercą dużego funduszu powierniczego, będziemy musieli zarobić pieniądze w stary, dobry sposób – pracować na nie. Zrozumienie sposobu zarabiania pieniędzy może dać ci dodatkową przewagę. Istnieją cztery podstawowe sposoby, a te strategie mogą pomóc Ci zbudować majątek.

Pieniądze zarobione na sprzedaży własnego czasu

Jest to źródło dochodu, które klasy średnie i niższe uważają za najważniejsze. Są to pieniądze, które otrzymujesz za sprzedaż swojego czasu pracodawcy. Są często przedstawiane jako wynagrodzenie lub płace. Nierzadko słyszymy jak rodzice w dobrej wierze mówią dzieciom, żeby znalazły „dobrą pracę”.

Stawka jaką otrzymasz za swój czas zależy od tego, jak rzadkie i pożądane są twoje umiejętności w społeczeństwie. Utalentowany neurochirurg może pobierać setki tysięcy złotych rocznie, ponieważ nie ma wielu mężczyzn i kobiet, którzy mogą wykonywać ten zawód. Ktoś, kto ustawia wózki sklepowe w punkcie sprzedaży detalicznej zarabia mniej nie dlatego, że są oni mniej wartościowi jako ludzie, ale dlatego, że praktycznie każdy o dobrym zdrowiu może popychać wózek. Powoduje to ogromną podaż potencjalnych pracowników, którzy obniżają płace.

Aby zarobić więcej pieniędzy musisz zainwestować w siebie i poprawić swoją stawkę godzinową lub pracować więcej godzin. Ewentualnie połączyć te dwie metody. Ten typ dochodu jest najbardziej szkodliwą formą zarabiania na życie, ponieważ generujesz pieniądze tylko wtedy, gdy aktywnie pracujesz. Genialny prawnik może zarobić miliony rocznie, lecz nie może żyć z honorariów adwokackich jeśli nie pracuje. Być może jest to bardzo fajne jeśli kochamy swoją pracę, ale dla większości osób istnieją inne rzeczy, które woleliby robić.

Dochody z odsetek od pożyczanych pieniędzy

Ten rodzaj dochodu jest uzyskiwany z odsetek, które pożyczkobiorcy płacą za „wynajem” kapitału (termin „kapitał” odnosi się do pieniędzy, które przeznaczyłeś na cele inwestycyjne). Kiedy na przykład lokujesz pieniądze w banku na lokacie, pożyczasz je bankowi w zamian za wcześniej ustaloną stopę zwrotu. Zazwyczaj kilka procent rocznie. Bank bierze od Ciebie pieniądze, które „wynajmuje” i pożycza dalej po wyższej stopie procentowej inkasując różnicę. Dla tych z Was, którzy są ciekawi, właśnie dlatego krzywa dochodowości jest tak ważna. Jest to relacja pomiędzy stopami krótko- i długoterminowymi. Im bardziej stroma krzywa dochodowości, tym więcej pieniędzy może zarobić Twój bank na takiej lokacie czy rachunku oszczędnościowym, który u niego posiadasz.

? Oto przykład dochodu z odsetek: Babcia pożycza pieniądze ludziom, którzy chcą kupić dom, ale mają problemy z kredytem i nie są w stanie uzyskać go tradycyjnymi kanałami. Kupują nieruchomość, a ona pożycza im pieniądze na sfinansowanie zakupu naliczając 8% odsetek. Za typową pożyczkę w wysokości 150 000 zł otrzyma 12 000 zł rocznie jednorazowo lub 1 000 zł miesięcznie. Krótko mówiąc, jej pieniądze idą i dla niej pracują.

Dochody z dywidend od zysków z własności firmy

Stanowi to Twój udział w zyskach firmy, w której dokonałeś inwestycji. Jeśli posiadasz 50% udziału w stoisku z napojami, a firma sprzedała napoi za 1000 zł, przy kosztach w wysokości 500 zł, to 500 zł pozostało w zysku. Twój udział w tych zyskach wyniósłby 250 zł (ponieważ 50% udziałów uprawnia Cię do otrzymania 50% zysku). Pieniądze te wypłacane Ci są jako „Twoja działka”. Dobra inwestycja to taka, w której firma zarabia z roku na rok więcej, zwiększając regularnie ilość gotówki, która jest Ci wysyłana.

Podobnie jak w przypadku dochodów z odsetek, istotą dochodów z dywidend jest to, że pieniądze idą i dla Ciebie pracują. Istnieją także pewne formy pracy, które można zaliczyć do tej kategorii. Sprzedawca, który zarabia prowizje od powtarzających się zamówień z niewielką lub zerową pracą. W teorii prowadzi działalność gospodarczą, ale pracuje prawie wcale. Tak samo jest człowiek, który zgłasza nowy patent i zarabia na licencjach lub twórca piosenek, który zarabia, gdy gwiazda nagrywa nowy singiel. Generują oni zyski z powtarzającej się „sprzedaży” swojego pomysłu lub własności. Tym samym nie różni się to niczym od Tesco czy Auchan sprzedającego proszki do prania.

Przykład dochodu z dywidend: Nasza babcia jest także właścicielem kilku nieruchomości pod wynajęcia. Kupuje mieszkania, a następnie pobiera od najemców opłaty za mieszkanie w swoich domach. W takich przypadkach jej działalność związana z wynajmem generuje zysk równy całkowitemu czynszowi, pomniejszony o wszelkie koszty. Na przykład koszty utrzymania i modernizacji nieruchomości. Pod koniec roku, kiedy wyciąga pieniądze z biznesu, zyski stanowią dochód z dywidend.

Dochody z zysków kapitałowych

Ten rodzaj dochodu generowany jest, gdy nabywasz inwestycję lub aktywo za jedną cenę i sprzedajesz za inną, wyższą – przynosząc zysk. Wracając do naszego przykładu stoiska z napojami. Jeżeli kupiłeś swój 50-procentowy udział w biznesie za 2000 zł i sprzedałeś go za 5000 zł, to różnica 3000 zł oznacza Twój zysk kapitałowy.

Nie ma znaczenia, czy mówimy o domach, rzadkich obrazach, diamentach, piórach wiecznych, firmach, meblach, kanadyjskich złotych monetach klonowych, akcjach, obligacjach, funduszach inwestycyjnych lub nieotwartych klockach lego. Jeżeli kupujemy je po jednej cenie i sprzedajemy po drugiej – zysk ten jest nazywany zyskiem kapitałowym. Jeżeli straciliśmy pieniądze na transakcji, jest to określane mianem straty kapitałowej. W ostatnich latach wielu ludzi sztucznie zawyżyło swój standard życia podczas boomu mieszkaniowego. Zyski kapitałowe wynikające z aprecjacji wartości ich domów były źródłem dochodu, który według wielu miał być kontynuowany w nieskończoność. Oczywiście to nie prawda.

? Wracając do naszej przedsiębiorczej babci: Gdyby miała sprzedać jeden z wynajmowanych domów, który kupiła za 180 000 zł, kupującemu, który gotów jest zapłacić 220 000 zł, wówczas różnica 40 000 zł to jej zysk kapitałowy.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Korzyści płynące z wykorzystania wszystkich 4 rodzajów dochodów w portfelu

W miarę jak Twój portfel (słowo używane do opisania wszystkich posiadanych aktywów) będzie się powiększał, zobaczysz, że zarabiasz na wszystkich czterech rodzajach dochodów. Istnieje metoda generowania dochodu zwana Berkshire Hathaway Model, która może być również wykorzystana w Twoim własnym życiu. Demonstruje ona rzeczywistą niezależność poprzez sumienną pracę nad stworzeniem zbioru „generatorów pieniądza” przynoszących znaczne kwoty jedynie trzech ostatnich rodzajów dochodów z inwestycji – odsetek, dywidend i zysków kapitałowych.

Powodów jest kilka:

Pieniądze zarobione na sprzedaży czasu (pensja i płace) są często opodatkowane według znacznie wyższych stawek niż pozostałe rodzaje dochodów. Prawda jest taka, że można zrobić 5 000 zł dochodu z dywidend i zapłacić tylko 450 zł podatków, natomiast jeśli jesteś samozatrudnionym hydraulikiem i po ciężkiej pracy zarobisz 5 000 zł, po odliczeniu podatków od wynagrodzeń, składek ZUS i kosztów prowadzenia działalności, prawdopodobnie osiągniesz zysk około 2 500 zł.

W ciągu dnia są tylko 24 godziny. Tym samym można pracować ograniczoną ilość godzin. W pewnym momencie, sprzedawanie swojego czasu okazuje się fizycznie niemożliwe. To dlatego, że nam go zabrakło. Jak wspominałem wcześniej, zawsze można zwiększyć stawkę, rozwijając rzadkie umiejętności na które jest większe zapotrzebowanie. Z odsetkami, dywidendą i zyskami kapitałowymi nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do tego ile możemy zarobić.

Jak zostać doświadczonym Inwestorem – przewodnik

1. Podstawy2. Tworzenia Portfela3. Formowanie Strategii4. Planowanie Przyszłości
Stwórz PlanDywersyfikacjaKupno i SprzedażInflacją
Cele InwestycyjneAkcjeRobo DoradcaPlanowanie Emerytury
Opłaty InwestycyjneSurowceFundusze InwestycyjneKryzys Rynkowy
Sposoby Budowania MajątkuNieruchomościETF?Równowaga Portfela
Zrozumienie siebieRynki ZagraniczneAktywnie a Pasywnie
Rynek ForexFundusze Długoterminowe
ObligacjeSpółki Dywidendowe
Reinwestowanie Dywidendy

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.