35 Sposobów Oszczędzania Wody w Domu i Mieszkaniu


Zostaliśmy obdarowani stałym dostępem do czystej wody i jest to przywilej, który często przyjmujemy za coś oczywistego. Jednakże przy stale rosnących cenach wody lub w czasie poważnej suszy, powinniśmy zwracać uwagę na jej zużycie – i nadużywanie, sięgając po sprawdzone sposoby oszczędzania wody.

Sposoby oszczędzania wody w mieszkaniu

Wprawdzie rolnictwo i przemysł odpowiadają za znaczną część zużycia wody w Polsce, niemniej jednak zużycie wody w gospodarstwach domowych jest ogromne. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podaje, że przeciętny polak zużywa około 100 litrów wody dziennie. Wydajne urządzenia i instalacje mogą być pomocne, ale odrobina troski i zdrowego rozsądku znacznie pomagają zminimalizować ilość strat wody. Oto kilkanaście wskazówek i sposobów oszczędzania wody w domu.

01. Zakręcanie kranów

Zacznij oszczędzać wodę przełamując zły nawyk: Nie dopuszczaj do niepotrzebnego zużycia wody w kranach podczas mycia lub płukania naczyń, mycia rąk lub twarzy, mycia zębów lub golenia. Baterie łazienkowe działają z prędkością około 6 litrów wody na minutę. Zakręć kran podczas mycia zębów i golenia, a zaoszczędzisz setki litrów wody miesięcznie.

Wskazówka: Upewnij się, że naprawisz przecieki. Powolne kapanie z przeciekającej baterii może spowodować utratę nawet 60 litrów litrów wody dziennie. Nieszczelna toaleta może marnować 300 litrów wody dziennie lub więcej.

02. Należy wykorzystać każdą kroplę

Naucz się ponownie wykorzystywać wodę. Jednym z łatwiejszych sposobów jest przechwytywanie w garnku wody, której używasz do płukania owoców i warzyw i przechowywanie jej w osobnym pojemniku. Zrób to samo, czekając aż pojawi się gorąca woda. Możesz ją wykorzystać później do mycia podłóg.

03. Wykorzystuj podwójne zlewozmywaki

Skorzystaj z dawnych rozwiązań i mądrze wykorzystuj podwójne zlewozmywaki. Zamiast pozwalać wodzie płynąć podczas zmywania naczyń napełnij jeden zlew gorącą, mydlaną wodą do mycia, a drugi chłodną, czystą wodą do płukania. Zużyjesz połowę wody, którą być normalnie zużył. Jeśli Twój zlewozmywak jest pojedynczy, użyj dwóch dużych misek do mycia i płukania.

04. Weź pod uwagę mniejszą zmywarkę do naczyń

Dzisiejsze nowoczesne, wydajne zmywarki mogą zaoszczędzić dużo wody. Zmywaj naczynia zamiast je płukać przed załadunkiem, a zaoszczędzisz do 20 litrów wody na jednym wsadzie.

Powinieneś uruchamiać tylko pełne wsady w zmywarce. Jeśli na ogół masz małe wkłady, rozważ zakup modelu z mniejszą pojemnością. Są też zmywarki z podwójnymi komorami, które zużywają mniej niż 6 litrów wody każda. Pracują niezależnie, oszczędzając wodę, energię i detergent.

05. Zakup wysokowydajnej pralki

Przeciętna polska rodzina pierze około 300 wsadów pralki rocznie. Pranie ubrań odpowiada za ponad 20% zużycia wody w gospodarstwach domowych.

Z reguły pralki ładowane od frontu zużywają mniej wody niż pralki ładowane od góry. Ale niezależnie od tego czy kupujesz pralkę z ładunkiem od przodu czy od góry, aby zaoszczędzić jak najwięcej wody poszukaj pralki z certyfikatem Energy Star. Urządzenia te zużywają około 40% mniej wody niż zwykłe pralki. Kluczem do ich oszczędności jest to, że zbiornik nie napełnia się do pełna. Ubrania są przewracane i obracane przez strumienie wody i wielokrotne natryskiwanie pod wysokim ciśnieniem.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: 81% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees


06. Przejdź na niskie ciśnienie wody

Łazienka jest miejscem o największym zużyciu wody w domu. Jest to więc również miejsce, w którym można czerpać duże oszczędności dokonując mądrych posunięć.

Toalety, na przykład, odpowiadają za prawie 30% średniego zużycia wody w domu. Starsze toalety zużywają aż 18 litrów wody na jedno spłukiwanie. Jednak nowsze toalety z certyfikatem zużywają od 5 do 9 litrów wody na każdą spłuczkę. Toalety z podwójną spłuczką zużywają jeszcze mniej wody.

Kąpiel pod prysznicem stanowi prawie 17% zużycia wody w gospodarstwie domowym – 120 litrów wody dziennie dla przeciętnej czteroosobowej rodziny. Aby zaoszczędzić wodę, zastąp zwykłą głowicę prysznicową, która zużywa 8 litrów wody na minutę głowicą z certyfikatem WaterSense, która zużywa 4 litry wody na minutę lub mniej, oferując jednocześnie taką samą lub lepszą wydajność kąpieli.

07. Skróć kąpiel pod prysznicem

Użyj zegara kuchennego, aby zmienić czas trwania kąpieli pod prysznicem. Staraj się celować w 5 minut lub mniej. Typowy prysznic zużywa od 6 do 8 litrów wody na minutę. Prysznice należy ograniczyć do czasu potrzebnego do namydlenia i zmycia się.

08. Sprawdź czy w toalecie nie ma przecieków

Umieść kilka kropli barwnika spożywczego w zbiorniku toalety. Jeśli bez spłukiwania kolorystyka zaczyna pojawiać się w muszli – masz przeciek, który może powodować marnowanie ponad 50 L wody dziennie.

09. Przestać używać toalety jako popielniczki lub kosza na śmieci

Każdy wypłukany niedopałek papierosa lub chusteczka również wypłukuje od pięciu do siedmiu litrów wody.

10. Włóż plastikową butelkę do pojemnika toalety

Na dno butelki wsyp piasek lub kamyki, by ją obciążyć. Wypełnij resztę butelki wodą i włóż do zbiornika toalety, bezpiecznie z dala od mechanizmu spłuczki. W przeciętnym domu taka butelka może zaoszczędzić 10 litrów wody lub więcej każdego dnia bez szkody dla sprawności działania toalety. Jeśli zbiornik jest wystarczająco duży można nawet umieścić dwie butelki.

11. Zainstaluj oszczędzające wodę głowice prysznicowe lub ograniczniki strumienia.

Sklep hydrauliczny wyposażony jest w wiele niedrogich słuchawek prysznicowych lub ograniczników przepływu wody, które zmniejszą go do około 4 litrów na minutę, zamiast do 5-10. Są one łatwe w instalacji, a Twoje prysznice nadal będą oczyszczać i odświeżać.

12. Weź kąpiel

Częściowo napełniona wanna zużywa mniej wody niż wszystkie prysznice z wyjątkiem tych najkrótszych.

13. Wyłączaj wodę podczas golenia

Wypełnij dno zlewozmywaka kilkoma centymetrami ciepłej wody, w której spłuczesz swoją maszynkę.

14. Wyłączaj wodę podczas mycia zębów

Zanim zaczniesz szczotkować, zmocz szczoteczkę i napełnij szklankę do płukania ust.

15. Sprawdź krany i rury pod kątem przecieków

Nawet mała kropla może zmarnować 50 lub więcej litrów wody dziennie.

16. Używaj zmywarki tylko do pełnych wsadów

Za każdym razem, gdy uruchamiasz swoją zmywarkę zużywasz około 25 litrów wody.

17. Pralki automatycznej należy używać tylko przy pełnym załadunku.

Twoja pralka zużywa od 30 do 35 litrów na cykl.

18. Nie puszczaj kranu, gdy myjesz warzywa.

Zamiast tego opłucz warzywa w misce lub zlewie pełnym czystej wody.

19. Butelkę wody pitnej trzymaj w lodówce

Dzięki temu przestaje się marnować bieżącą wodę z kranu, aby schłodzić ją do picia, gdy korzystasz z dzbanków z filtrem.

20. Jeśli zmywasz naczynia ręcznie, nie puszczaj bieżącej wody do spłukiwania.

Jeśli masz dwa zlewy napełnij jeden wodą do płukania. Jeśli masz tylko jeden, najpierw zbierz wszystkie umyte naczynia w stojaku na naczynia, a następnie opłucz je szybko za pomocą urządzenia spryskującego lub patelni z wodą.

Sposoby oszczędzania wody w domu

Woda, oprócz powietrza, jest najważniejszym elementem podtrzymania życia. Woda jest dobrem ograniczonym i jeśli nie będzie właściwie zarządzane doprowadzi do niedoborów w przyszłości. Ochrona zasobów wodnych może w znacznym stopniu przyczynić się do złagodzenia nadchodzących deficytów.

21. Podlewaj ogródek ręcznie

Jeśli masz mały ogród rozważ podlewanie ręczne. Gospodarstwa domowe, które podlewają ręcznie wężem zazwyczaj zużywają o 33% mniej wody na zewnątrz niż te, które używają automatycznego systemu nawadniania.

22. Nawadniaj sprytniej

Mówiąc o podlewaniu ogrodu, nawadnianie terenów przydomowych przeszło długą drogę ewolucji. Zastanów się nad inwestycją w sterowniki nawadniające, które dostosowują się do rzeczywistych warunków pogodowych i dostarczają wodę tylko wtedy, gdy jest ona potrzebna. Zastąp starsze głowice zraszaczy typu „mgiełka” nowszymi, bardziej wydajnymi głowicami rotacyjnych, które z wolna wystrzeliwują strumienie wody, aby zwiększyć jej penetrację i wyeliminować znoszenie. Zainstaluj nowe rury do nawadniania kropelkowego i węże zraszające, by zwiększyć wydajność.

23. Pozyskiwanie deszczówki

Znajdź sposób na magazynowanie wody deszczowej do wykorzystania w ogrodzie. Jednym z najprostszych sposobów jest użycie 100 litrowej beczki, która wyłapuje wodę z rynien i odpływów dachowych. Należy pamiętać o zakryciu beczek, aby komary trzymały się z daleka.

24. Zasłoń miejsca z wodą

Pokrywy basenowe mogą być najlepszym przyjacielem właściciela basenu. Pokrywa nie tylko utrzymuje temperaturę podgrzewanego basenu, ale także ogranicza parowanie. Specjaliści informują, że pokrywa basenu zmniejsza ilość potrzebnej wody do wymiany o 30 do 50%.

25. Podlewaj trawę tylko wtedy, gdy tego potrzebuje

Regularne podlewanie nie jest wymagane w czasie chłodów i opadów. Nadepnij na trawę. Jeśli podczas podnoszenia stopy sprężynuje z powrotem, nie potrzebuje wody.

26. Głęboko namocz trawnik

Kiedy podlewasz trawnik, podlewaj go na tyle długo, aby woda przesączała się do korzeni gdzie jest potrzebna. Lekkie zraszanie, które pojawi się na powierzchni trawnika po prostu wyparuje, a woda zostanie zmarnowana.

27. Podlewaj w chłodnych porach dnia

Wczesny poranek jest lepszy od zmierzchu, ponieważ pomaga zapobiegać rozwojowi grzybów.

28. Nie należy podlewać chodnika

Umieść zraszacze tak, aby woda wylądowała na trawniku lub w ogrodzie a nie w miejscach, w których nie przynosi to żadnych korzyści. Należy również unikać podlewania w wietrzne dni, kiedy duża część wody może być wyniesiona na ulice i chodniki.

29. Należy sadzić drzewa i rośliny odporne na suszę

Wiele pięknych drzew i roślin rozwija się bez nawadniania.

30. Posadź warstwę ściółki wokół drzew i roślin

Ściółka spowalnia parowanie wilgoci.

31. Do czyszczenia podjazdów, chodników i schodów używaj miotły

Użycie węża powoduje marnowanie setek litrów wody.

32. Nie należy korzystać z węża podczas mycia samochodu

Namydl samochód z wiadra wody z mydłem. Węża używaj tylko do spłukiwania.

33. Powiedz dzieciom, żeby nie bawiły się wężem i zraszaczami

Dzieci uwielbiają bawić się wężem lub zraszaczem w gorący dzień. Niestety praktyka ta jest skrajnie marnotrawna w stosunku do cennej wody i powinna być zwalczana.

34. Kontrola szczelności rur, węży i złączek

Przecieki na zewnątrz domu są łatwiejsze do przeoczenia, ponieważ nie brudzą podłogi, ani nie przeszkadzają w nocy. Jednak mogą one być jeszcze bardziej nieekonomiczne niż wycieki wody wewnątrz domu, zwłaszcza gdy występują na głównym rurociągu.

35. Samodzielnie wykop przydomową studnię

Płytka studnia da Ci możliwość zaoszczędzenia na wodzie z miasta przy pracach wokół domu. Nie koniecznie będzie to woda zdatna do picia, ale biorąc pod uwagę, że taką studnię możesz wykonać samodzielnie, jest do dobre i tanie rozwiązanie. Przykład takiego projektu możesz zobaczyć na tym filmie poniżej.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, kryptowaluty, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. 81% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy trading jest usługą zarządzania portfelem, świadczoną przez eToro (Europe) Ltd., która jest autoryzowana i regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Inwestowanie w kryptoaktywa jest wysoce zmienne i nie podlega regulacji w niektórych krajach UE. Nie istnieje ochrona konsumentów. Mogą obowiązywać podatki od zysków.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

Recent Content