10 Zasad Dobrego Tradera

Czy kiedykolwiek chciałeś zostać dobrym traderem na pełny etat? Może jesteś po prostu zainteresowany nauką handlu, aby móc jak najlepiej wykorzystać swoje inwestycje. Tak czy inaczej dobry trading nie jest łatwy. Potrzebujesz kapitału by zacząć i stosunkowo silnego żołądka do podejmowania ryzyka. Ale dzięki odpowiedniemu planowaniu i dyscyplinie można zyskać pieniądze. Weź pod uwagę wszystkie te zasady, a może staniesz się dobrym traderem.

Czy kiedykolwiek chciałeś zostać dobrym traderem na pełny etat? Może jesteś po prostu zainteresowany nauką handlu, aby móc jak najlepiej wykorzystać swoje inwestycje. Tak czy inaczej dobry trading nie jest łatwy. Potrzebujesz kapitału by zacząć i stosunkowo silnego żołądka do podejmowania ryzyka. Ale dzięki odpowiedniemu planowaniu i dyscyplinie można zyskać pieniądze. Weź pod uwagę wszystkie te zasady, a może staniesz się dobrym traderem.

Kim jest Day Trader?

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) określa, że każdy kto kupuje i sprzedaje to samo aktywo tego samego dnia, cztery lub więcej razy w ciągu pięciu dni roboczych i utrzymuje na swoim koncie co najmniej $25,000 w kapitale własnym definiowany jest jako Day Trader. Dotyczy to każdego, kto w tym samym okresie pięciu dni prowadzi dzienny handel na poziomie wyższym niż 6% swojej całkowitej aktywności transakcyjnej.

Stwórz plan inwestycyjny

Jeśli chodzi o day trading, to nie jest najlepszym pomysłem po prostu zacząć od tak. Należy poświęcić trochę czasu na określenie tego, co chcemy osiągnąć i opracowanie zbioru zasad, które pozwolą osiągnąć pożądane zwroty i zarządzać ryzykiem.

Twój plan powinien zawierać zasady dotyczące tego, kiedy kupować aktywa i kiedy sprzedawać. Powinien również określać ilość gotówki na start, którą chcesz mieć pod ręką przez cały okres.

Jeśli nie masz nadwyżki gotówki do celów handlowych nie zaczynaj, dopóki jej nie uzyskasz. Warto również spłacić dług i utworzyć fundusz awaryjny.

Plan powinien zawierać zasady mówiące o poziomie ekspozycji jaki chcesz osiągnąć w określonych branżach, sektorach i klasach aktywów. A wszystko to powinno być poparte określonymi celami krótko- i długoterminowymi. Przestrzeganie planu pozwoli Ci podejmować przemyślane, zdyscyplinowane decyzje i pozwoli Ci prowadzić trading z poczuciem pewności siebie.

Przetestuj go

Więc masz już plan inwestycyjny. Skąd jednak wiesz, że jest sensowny? Na szczęście istnieją sposoby testowania strategii tradingowej bez narażania pieniędzy na ryzyko. Każdy inwestor może wykorzystać dane historyczne, by sprawdzić jak dana strategia rozegrałaby się w prawdziwym życiu.

Oczywiście wymaga to dużo czasu i wysiłku. W niektórych przypadkach trader może skorzystać z opracowania i systemu do testów historycznych. Niektórzy brokerzy online oferują platformy, które pozwalają na wypróbowywanie strategii. Na przykład MT4 oferuje taki system transakcyjny. Inwestorzy otrzymują 100 000$ wirtualnych pieniędzy, aby testować różne inwestycje i transakcje.

Niektóre z tych platform wymagają zachowania minimalnego poziomu salda, żeby z nich korzystać.

Dźwignia technologiczna

Prawie każdy trader dokonuje transakcji za pomocą platform internetowych. Jak już powiedziałem, może to być bardzo przydatne w testowaniu potencjalnych strategii. Jednak korzystanie z internetu i tej technologii nie kończy się tylko na tym.

Aplikacje na smartfony pozwalają zawierać transakcje, gdy jesteś w drodze. Rozbudowane oprogramowanie do tworzenia wykresów pozwala na analizę inwestycji i warunków rynkowych. Oprogramowanie to pozwala śledzić wysokość kosztów w celu zapewnienia właściwej sprawozdawczości. Oferowane narzędzia technologiczne są pokaźne, więc skorzystaj z nich.

Nie ryzykuj całego swojego kapitału

Powiedzmy, że pokrywasz większość kosztów swojego życia i masz teraz do dyspozycji dodatkowe 50 000 zł w gotówce, które jesteś gotów zainwestować.

Te 50 000 zł to dobra suma, ale nigdy nie należy inwestować wszystkiego naraz. W gruncie rzeczy, zasada jest taka, że nie wolno ryzykować więcej niż 1% swoich środków w jakiejkolwiek jednej transakcji. Oznacza to, że jeśli zainwestujesz 50 000 zł, nie powinieneś pozwolić sobie na stratę więcej niż 500 zł na jakiejkolwiek pojedynczej transakcji.

Kolejną rozsądną wskazówką jest założenie, że jeśli masz 50 000 zł na rachunku giełdowym, powinieneś trzymać część tych pieniędzy w gotówce. W ten sposób nie ma możliwości, abyś został całkowicie wyzerowany. Zyskasz również pieniądze, które możesz wykorzystać na wszelkie dobre możliwości transakcyjne.

Czytaj, czytaj, czytaj

Jest teraz łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej prowadzić trading w sposób przemyślany. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla transakcji, które nie są poparte dogłębną analizą fundamentalną, jak również szerszymi trendami gospodarczymi i geopolitycznymi.

Podstawowe lektury dla traderów powinny obejmować:

  • Dokumenty finansowe, w tym bilanse i sprawozdania roczne
  • Raporty od analityków
  • Wskaźniki ekonomiczne
  • Analiza techniczna
  • Dane historyczne dotyczące cen
  • Raporty na temat istotnych trendów
  • Codzienne wiadomości finansowe
  • Książki o inwestowaniu, trendach i wydarzeniach na świecie.

Im więcej będziesz się uczyć o inwestycjach, tym inteligentniejsze będą Twoje transakcje.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Nie okradaj siebie, by zapłacić brokerowi

Inteligentny trader nigdy nie zainwestuje pieniędzy, na których utratę nie może sobie pozwolić. Oznacza to, że należy zarezerwować środki na pokrycie ważnych wydatków, takich jak spłata kredytu hipotecznego lub edukacja szkolna dziecka. Powinieneś również posiadać fundusz awaryjny na pokrycie co najmniej kilkumiesięcznych wydatków na wypadek, gdybyś nagle znalazł się bez dochodów.

Fundusze te powinny być przechowywane oddzielnie od pieniędzy, którymi handlujesz. Podczas inwestowania zawsze istnieje ryzyko, że możesz stracić środki, więc ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić, jest przegapić płatność za dom lub zaciągnąć kredyt.

Zachowaj spokój

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak robo doradca może przynieść korzyści inwestorowi? To dlatego, że jego zadaniem jest realizacja strategii i trzymanie się jej, bez względu na codzienne wzloty i upadki rynku. Robo-doradca nie ma poczucia emocji. Nie może być zły lub zdenerwowany na dołujące rynki. Nie może być również poruszony, gdy rynki rosną.

Inwestorzy grają długookresowo. Oznacza to, że nie martwią się zbytnio, gdy inwestycja traci na wartości w danym dniu i nie podniecają się zbytnio, gdy zarabiają szybkie pieniądze.

Niełatwo jest spojrzeć na wartość portfela i zobaczyć, że w krótkim czasie straciło się dużo pieniędzy. Jednak to nie powód, by szybko zbywać inwestycję ze stratą lub podejmować inne głupie decyzje.

Jak mawiał kiedyś legendarny inwestor Warren Buffett: „Jeśli zamierzasz robić głupie rzeczy, bo akcja spada, nie powinieneś w ogóle ich posiadać”

Bądź realistą

Czy możliwe jest uzyskanie 40% zwrotu z jednej inwestycji w skali roku? Jasne. Czy rozsądne jest wierzyć, że taki zwrot jest gwarantowany każdego roku? Oczywiście, że nie.

Rozważni traderzy powinni zachować uczciwą, a nawet nazbyt konserwatywną perspektywę przyszłych wyników portfela. Każdy powinien znać stare przesłanie, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują przyszłych wyników. Nie licz na to, że jedna inwestycja przyniesie nieproporcjonalnie dobre zyski i nie popadnij w schemat myślenia życzeniowego.

Używaj zlecenia Stop-Loss Order

Choć nie ma potrzeby panikować tylko dlatego, że wartość aktywów spada, to ważne jest stosowanie środków ochronnych, by uniknąć utraty ogromnej części inwestycji.

Pomocne jest zastosowanie tzw. zlecenia stop-loss, które automatycznie zamyka inwestycję w przypadku spadku jej wartości o określony procent. Zlecenie stop-loss można złożyć poprzez każdego brokera.

Powiedzmy, że kupujesz kontrakt CFD na akcje amerykańskiej spółki Apple po 100$ za sztukę, ale nie chcesz stracić więcej niż 10% swojej inwestycji. W przypadku zlecenia stop-loss, zbywasz akcje automatycznie jeśli spadną do 90$. Zlecenie to zapobiega utracie dodatkowych pieniędzy. Oczywiście oznacza to również, że nie odniesiesz korzyści jeśli ceny akcji wzrosną. Ważne jest więc, aby składać zlecenie stop-loss tylko po to, aby uniknąć znacznych strat. Nie chciałbyś składać zlecenia stop-loss na poziomie 2% dla inwestycji, która przesuwa się w górę i w dół o 10% w każdym tygodniu.

Zlecenia stop-loss można składać dla poszczególnych aktyw, ale można również złożyć takie zlecenie dla całego portfela.

Wiedz kiedy zrezygnować

Być może zrozumiesz, że nie jesteś zbyt dobry w regularnym tradingu. Może się zdarzyć, że konsekwentnie tracisz pieniądze i nie masz wystarczającej wiedzy lub cierpliwości by zrozumieć dlaczego.

Z drugiej strony, być może zarobiłeś ogromne sumy pieniędzy na giełdach i osiągnąłeś wszystkie swoje cele finansowe.

Tak czy inaczej warto zrozumieć, kiedy nadejdzie czas na zaprzestanie tradingu. Bezskuteczny trading rok po roku może oznaczać, że wyrzucasz pieniądze w błoto. Jeśli po osiągnięciu bezpieczeństwa finansowego kontynuujesz handel, ryzykujesz utratę tego co masz. Jednym z największych elementów sukcesu inwestycyjnego jest świadomość kiedy odejść.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.