10 zasad dobrego inwestowania na giełdzie

Handel na giełdzie może być lukratywny pod warunkiem, że zna się zasady inwestowania na giełdzie. Stosowanie pewnych reguł pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Większość ludzi, którzy interesują się poznaniem zasad inwestowania na giełdzie i tym jak stać się rentownymi inwestorami potrzebuje chwili aby wprowadzić w życie takie zasady jak „zaplanuj swój trading”, „handluj zgodnie z planem” czy „ogranicz swoje straty do minimum”.

Dla nowych inwestorów, te zdania mogą raczej zwodzić niż dawać korzyści. Nowi inwestorzy często po prostu chcą wiedzieć jak skonfigurować swoje wykresy, aby mogli szybko zacząć zarabiać pieniądze.

Aby odnieść sukces w tradingu trzeba zrozumieć istotę i dostosować się do zestawu zweryfikowanych i rzeczywistych prawideł, które rządzą wszystkimi grupami traderów o różnych przekrojach rachunków inwestycyjnych.

Poznaj zasady inwestowania na giełdzie. Oto one:

  1. Zawsze używaj strategii inwestycyjnej
  2. Traktuj inwestowanie jak biznes
  3. Wykorzystaj technologię do czerpania korzyści
  4. Chroń swój kapitał
  5. Ciągle się ucz
  6. Ryzykuj tylko tyle na ile możesz sobie pozwolić
  7. Opracowuj nowe strategie tradingowe
  8. Stosuj metodę „Stop Loss”
  9. Ustal kiedy przestać inwestować
  10. Zachowaj dystans do giełdy

Każda zasada sama w sobie jest ważna, ale kiedy współdziałają razem, efekty są mocniej widoczne.

Inwestowanie z użyciem tych zasad może znacznie zwiększyć szanse powodzenia na rynku finansowym.

Zasada nr 1: Zawsze używaj strategii inwestycyjnej.

Plan tradingowy jest opracowanym zestawem zasad określających kryteria wejścia, wyjścia i zarządzania pieniędzmi tradera. Korzystanie z planu inwestycyjnego pozwala zwiększyć efektywność, chociaż jest to czasochłonne zadanie.

Dzięki dzisiejszej technologii łatwo jest przetestować koncepcję inwestowania przed zaryzykowaniem prawdziwych pieniędzy. Znana jako „testowanie strategii na danych historycznych zasada”, to praktyka stosowana w odniesieniu do danych z przeszłości. Pozwala inwestorom określić czy plan inwestycyjny jest realistyczny, a także pokazuje logikę związaną z tym planem. Kiedy strategia została już opracowana, a testowanie wsteczne pokazuje dobre wyniki, plan może być wykorzystany w realnym tradingu. Kluczem jest trzymanie się schematu. Dokonywanie transakcji poza planem tradingowym, nawet jeśli okażą się wygrywający, jest uważany za słaby trading i niszczy wszelkie przewidywania jakie plan mógł zawierać.

Zasada nr 2: Traktowanie inwestowania jak biznesu

Aby odnieść sukces należy podchodzić do handlu w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, a nie jako do hobby czy pracy. Jako uprawianie hobby, które nie wymaga prawdziwego zaangażowania w naukę, trading może być bardzo kosztowny. Jako praca, może to być frustrujące, ponieważ nie ma regularnych wypłat. Handel jest biznesem i pociąga za sobą wydatki, straty, podatki, niepewność, stres i ryzyko. Jako przedsiębiorca, jesteś zasadniczo właścicielem małej firmy i musi przeprowadzić badania i zaplanować strategię, aby zmaksymalizować potencjał firmy.

Zasada nr 3: Wykorzystanie technologii do uzyskania określonych korzyści

Inwestowanie jest to działalność bardzo konkurencyjna i można spokojnie założyć, że osoba siedząca po drugiej stronie rynku w pełni wykorzystuje technologię. Wykresy umożliwiają inwestorom dostęp do nieskończonej ilości metod obserwacji i analizy rynków. Backtesting jako pomysł na analizę na bazie danych historycznych uchroni Cię przed zaryzykowaniem jakiejkolwiek gotówki i może uratować Twój rachunek brokerski, nie wspominając o stresie i frustracji. Aktualizacje danych rynkowych za pomocą smartfonów pozwalają nam monitorować transakcje niemal wszędzie. Nawet technologia, którą dziś uznajemy za oczywistość, jak np. szybkie łącza internetowe, może znacznie zwiększyć wydajność inwestycji.

Wykorzystywanie technologii z korzyścią dla użytkownika i utrzymywanie bieżącego poziomu wiedzy na temat dostępnych postępów technologicznych, może być źródłem satysfakcji i gratyfikacji w transakcjach.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Zasada nr 4: Chroń swój kapitał inwestycyjny.

Oszczędzanie pieniędzy na zasilanie konta tradingowego może zająć sporo czasu i wysiłku. Przy następnej próbie może to być jeszcze trudniejsze (lub niemożliwe). Ważne jest, aby pamiętać, że ochrona kapitału tradingowego nie jest równoznaczna z brakiem jakichkolwiek stratnych transakcji. Wszyscy inwestorzy mają przegrywające transakcje; jest to część biznesu. Ochrona kapitału oznacza nie podejmowanie niepotrzebnego ryzyka i robienie wszystkiego, co w Twojej mocy, aby zabezpieczyć swoją pozycję rynkową.

Zasada nr 5: Zostań uczniem ds. giełdy

Pomyśl o tym jak o ciągłym kształceniu – traderzy muszą pozostać skoncentrowani na nauce każdego dnia. Ponieważ wiele koncepcji niesie ze sobą konieczną wiedzę, ważne jest, aby pamiętać, że zrozumienie rynków i wszystkich ich zawiłości jest procesem trwającym bez przerwy.

Prowadzenie wnikliwych analiz pozwala traderom na poznanie takich informacji, jak raporty ekonomiczne. Koncentracja i obserwacja pozwalają inwestorom zyskać instynkt i poznać poszczególne niuanse. Pomaga zrozumieć, jak te raporty finansowe wpływają na ich rynek.

Polityka światowa, wydarzenia, gospodarka – nawet pogoda – mają wpływ na światowe giełdy. Środowisko giełdowe jest dynamiczne. Im lepiej inwestorzy rozumieją przeszłe i obecne tendencje, tym lepiej będą przygotowani do zmierzenia się z wyzwaniami przyszłości.

Zasada nr 6: Ryzykuj tylko tyle, ile możesz sobie pozwolić stracić.

Zasada nr 4 mówi, że sfinansowanie konta tradingowego może być długim procesem. Zanim inwestor zacznie używać prawdziwej gotówki, konieczne jest, aby wszystkie pieniądze na koncie były naprawdę niepotrzebne. Jeśli tak nie jest, trader powinien oszczędzać aż do momentu, gdy tak się stanie.

Nie trzeba dodawać, że pieniądze na koncie tradingowym nie powinny być przeznaczone na naukę w szkole średniej dla dzieci ani na spłatę kredytu hipotecznego. Traderzy nie powinni nigdy pozwalać sobie na myślenie, że po prostu „pożyczają” pieniądze z tych innych ważnych dla nich źródeł. Trzeba być przygotowanym na utracenie wszystkich pieniędzy przypisanych do rachunku transakcyjnego.

Utrata pieniędzy jest wystarczająco traumatycznym przeżyciem, tym bardziej, jeśli jest to kapitał, który nigdy nie powinien być narażony na ryzyko.

Zasada nr 7: Opracowanie strategii inwestycyjnej w oparciu o dane rzeczywiste

Warto poświęcić czas na opracowanie solidnej strategii handlowej. Może to być kuszące, wierzyć że jest to „tak łatwo jak drukowanie pieniędzy”. Nie mniej, fakty, a nie emocje czy nadzieja, powinny być inspiracją do opracowania strategii inwestycyjnej.

Traderzy, którzy nie spieszą się aby nauczyć się handlu, zazwyczaj szybko kończą. Zastanów się: gdybyś miał rozpocząć nową karierę zawodową, najprawdopodobniej musiałbyś studiować w szkole lub na uniwersytecie przez co najmniej kilka lat, zanim zostałbyś zakwalifikowany do ubiegania się o stanowisko w nowej specjalności. Należy się spodziewać, że nauka inwestowania na giełdzie wymaga co najmniej takiej samej ilości czasu oraz faktycznych nakładów na rozwój i naukę.

Zasada nr 8: Stosuj narzędzie „Stop Loss”.

Stop loss to z góry określona kwota odpowiadająca ryzyku, które inwestor jest skłonny zaakceptować przy każdej transakcji. Stop loss może być albo kwotą w dolarach albo procentem. W obu przypadkach ogranicza ekspozycję inwestora w trakcie transakcji. Użycie stop loss może wyeliminować część emocji z tradingu, ponieważ mamy świadomość, że stracimy tylko kwotę X na każdej pozycji.

Ignorowanie stop loss, nawet jeśli prowadzi do wygranej transakcji, jest złą praktyką. Zamknięcie transakcji ze stop loss, a tym samym utrata przez nią zysku, jest nadal dobrym ruchem, jeśli jest zgodne z zasadami zawartymi w systemie gry. Chociaż wolimy zamykać wszystkie pozycje z zyskiem, nie jest to wykonalne. Użycie zabezpieczenia stop loss pomaga zagwarantować, że nasze straty i ryzyko są zredukowane.

Zasada nr 9: Ustal, kiedy przestać inwestować.

Istnieją dwa powody, dla których warto zatrzymać grę – nieskuteczny system gry i nieskuteczny inwestor.

Nieefektywny plan inwestycyjny wykazuje znacznie większe straty niż te przewidywane w testach historycznych. Sytuacja na rynkach mogła ulec zmianie, zmienność w obrębie danego instrumentu handlowego mogła ulec zmniejszeniu lub plan inwestycyjny po prostu nie działa tak dobrze, jak tego się spodziewamy. Osiągniemy korzyści z tego, że pozostaniemy obojętni i rzeczowi. Niewykluczone, że nadszedł czas, aby ponownie ocenić strategię handlową i wprowadzić kilka zmian lub zacząć od nowa z nowym planem. Nieudany system inwestycyjny jest problemem, który wymaga rozwiązania. Niekoniecznie jest to koniec działalności tradingowej.

Nieefektywny inwestor to taki, który nie jest w stanie zrealizować swojego planu działania. Zewnętrzne czynniki stresogenne, złe nawyki i brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do tego problemu. Inwestor, który nie jest w najlepszej kondycji do gry, powinien rozważyć przerwę w przypadku problemów osobistych, takich jak zdrowie, stres lub cokolwiek innego, co uniemożliwia skuteczne działanie. Po uporaniu się z trudnościami i wyzwaniami, trader może wznowić grę.

Zasada nr 10: Zachowaj dystans do giełdy.

Ważne jest, aby podczas handlu koncentrować się na całościowym obrazie sytuacji. Transakcja przegrywająca nie powinna nas zaskoczyć – jest to część handlu na giełdzie. Podobnie, wygrana transakcja jest tylko jednym z kroków na drodze do rentownego handlu. To właśnie skumulowane zyski czynią różnicę. Kiedy inwestor zaakceptuje wygrane i straty jako część biznesu, emocje będą miały mniejszy wpływ na wyniki. Nie oznacza to, że nie możemy być podekscytowani szczególnie korzystnym obrotem papierami wartościowymi, ale musimy pamiętać, że przegrana transakcja nie jest czymś wyjątkowym.

Wyznaczenie realistycznych celów jest zasadniczą częścią utrzymania dystansu. Jeżeli inwestor ma mały rachunek inwestycyjny, nie powinien spodziewać się ogromnych zysków. 10% zwrot na rachunku $1,000 jest zupełnie inny niż 10% zwrot na rachunku handlowym $10,000. Pracuj z tym, co masz, i pozostań rozsądny.

Wnioski

Zrozumienie znaczenia każdej z tych zasad inwestowania i sposobu, w jaki ze sobą współdziałają, może pomóc inwestorom w stworzeniu rentownej działalności tradingowej. Obrót giełdowy jest ciężką pracą, a traderzy, którzy stosują dyscyplinę i cierpliwość, aby przestrzegać tych zasad, mogą zwiększyć swoje szanse na sukces na wysoce konkurencyjnym rynku.