Wstęp do analizy technicznej

Zwykle opcje binarne opisywane są jako szybki i łatwy sposób na zarobienie pieniędzy. Można to jednak porównać do skoku Feliksa Baumgartnera ze stratosfery. W zasadzie nie zrobił nic specjalnego, jak tylko wyskoczył z balonu i otwarł później spadochron. Tak samo jest z opcjami binarnymi. Nie są one skomplikowane, ale wymagają naprawdę dużo poświęcenia w przygotowanie.

Wskazówki na wykresach

Wykresy to podstawowe narzędzie analizy technicznej, które przedstawia nam ruch cen w danym czasie za pomocą znaków graficznych. Na wykresy możemy nanosić specjalne wskaźniki, które opisywaliśmy wcześniej. Są one oferowane przez wielu brokerów opcji binarnych wraz z ich platformami binarnymi. Ruch cen na wykresach tworzy pewne wzorce, które analizowane są przez ludzi od początku istnienia giełdy. Analizując te wzorce i porównując je do innych, które zostały stworzone w przeszłości, inwestorzy mogą przewidywać ruchy cen aktywa. Przykładowo, formacja podwójnego szczytu zwykle przewiduje ruch ceny w dół. Jeżeli inwestor zauważy taką informację na wykresie, kto może zakładać, że cena danego aktywa spadnie. Dzieje się tak, ponieważ specjaliści odkryli działanie takiej zależności już dawno temu w przeszłości. Formacja podwójnego dna to znak, że cena waloru będzie rosła, jeżeli więc taką zauważysz, to możesz wykorzystać tę wiedzę do zainwestowania opcjami binarnymi. Jest wiele formacji i wskaźników wykorzystywanych przy analizie technicznej, ale nie będziemy ich teraz wszystkich wymieniać.

Trend

Przy użyciu analizy technicznej inwestor może także określić czy dane aktywo znajduje się w trendzie spadkowym czy wzrostowym. Generalna zasada określania trendów mówi, że wykres trendu wzrostowy posiada coraz wyższe lokalne szczyty i coraz wyższe lokalne dołki. Trend spadkowy natomiast określony jest przez coraz niższe lokalne szczyty oraz coraz niższe lokalne dołki.

Wsparcie i opór

Kolejnym ważnym elementem analizy technicznej są punkty wsparcia i oporu. Jeżeli cena wzrasta do pewnego poziomu i odbija się od niego spadając, nie przewyższając tego punktu, to mamy do czynienia z punktem oporu. Punktu tego używa się, jeżeli cena znowu zacznie wzrastać, co można spodziewać się, że w okolicach punktu oporu znowu zacznie spadać. Przeciwieństwem punktów oporu jest punkt wsparcia. Jest to punkt, od którego odbija się cena kiedy spadam w dół. Punkt wsparcia określa moment, w okolicach którego spadająca znowu cena powinna zacząć wzrastać.

Wskaźniki techniczne

Jest to być może najważniejsza i najbardziej skomplikowana część analizy technicznej. Wskaźniki analizy technicznej co na przykład Wskaźnik Siły (RSI), wskaźnik MACD, oscylator stochastyczny czy średnia krocząca. Nie będziemy się teraz zagłębiać w szczegóły, ponieważ każdy z tych wskaźników zostanie wytłumaczony w osobnym artykule. Pragniemy jednak przedstawić wam takie narzędzia i wskazać na konieczność zapoznania się z nimi.

Podsumowanie

Jak widać, analiza techniczna składa się z więcej niż jednego elementu. Prawda jest taka, że korzystanie tylko z jednego z nich nie jest racjonalnym rozwiązaniem, a szanse na odniesienie sukcesu są niskie. Doświadczony inwestor łączy ze sobą wszystkie wyżej wymienione narzędzia i szukasz dobrej możliwości na określenie kierunku ruchu cen. Ten artykuł to zaledwie wierzchołek góry lodowej o nazwie analiza techniczna.