Rodzaje opcji binarnych

Na rynku rozróżnia się kilka rodzajów opcji binarnych. W przykładzie wyżej opisaliśmy najbardziej popularny rodzaj, czyli opcję PUT/CALL. Jest ona najprostsza do zrozumienia. Cena aktywu bazowego musi być wyższa lub niższa od ceny z momentu zlecenia opcji. W zależności od tego jak spekulujemy, to wciskamy klawisz UP (PUT) lub CALL (DOWN). Jeśli dobrze określimy ruch cen otrzymujemy zwrot z inwestycji.

Kolejnym rodzajem opcji jest ONE TOUCH oraz NO TOUCH. Korzystając z tej opcji, wyrażamy naszą opinię na temat tego, że cena aktywu w przed czasem wygaśnięcia przekroczy (lub dotknie) danego poziomu ceny. W przypadku opcji NO TOUCH cena nie może przekroczyć w/w poziomu.

W przypadku opcji IN/OUT określamy, czy cena danego aktywu zmieści się w danym przedziale (opcja IN) na moment wygaśnięcia. Analogicznie dla opcji OUT cena aktywu bazowego powinna wykroczyć poza dany przedział.

Ostatnim najpopularniejszym rodzajem opcji binarnej są tzw. opcje 60-sekundowe. Są to specyficzne opcje z rodzaju PUT/CALL. Ich specyfika polega na tym, że czas wygaśnięcia opcji wynosi dokładnie 60 sekund. Jeśli zatem zaznaczymy strzałkę UP (CALL) i cena danego aktywu (np. akcji Google) po 60 sekundach będzie wyższa, to otrzymamy zwrot. Analogicznie odwrotnie stanie się w przypadku gdy skorzystamy z opcji DOWN (PUT). Wszystkie rodzaje opcji binarnych szerzej i dokładniej opisane są poniżej:

Opcja CALL/PUT (inaczej UP/DOWN)

Rodzaje opcji binarnych to podstawowa rzecz, z którą powinien zapoznać się każdy inwestor. Oto pierwszy z nich, a zarazem podstawowy. Pozwala na przewidywanie, w którym kierunku zmieni się cena po czasie wygaśnięcia opcji. Jeśli zakładamy, że za dany okres czasu cena pójdzie do góry, to korzystamy z opcji CALL (PUT). Jeśli przewidujemy spadek ceny, to analogicznie używamy opcji PUT (DOWN).

Przykład:

Rodzaje opcji binarnych - Opcja Call Put

O godzinie 15:00 kurs USD/JPY wynosi na rynku 119.088 JPY za USD. Inwestor posiada przesłanki ku temu, aby twierdzić, że cena jena wzrośnie w ciągu jednej godziny. Realizuje zatem kontrakt na opcję CALL za $100 z czasem wygaśnięcia 1 godzina.

O 16:00 kurs JPY względem USD wynosi 120.048, co oznacza, że jego przewidywanie się sprawdziło. Zwrot z inwestycji wynosi 85%, zatem inwestor otrzymuje całkowity zwrot w wysokości $185 (zainwestowane $100 + wygrane $85).

Opcja ONE TOUCH

W tego rodzaju opcji binarnej możemy przewidzieć, czy w czasie jej trwania cena aktywu bazowego osiągnie jakiś zadeklarowany poziom. Jeśli tak się stanie gracz otrzymuje zwrot z inwestycji.

Przykład:

Rodzaje opcji binarnych - opcja one touch

O godzinie 11:45 cena złota wynosi 1,600 USD za uncję. Spodziewasz się, że cena może wzrosnąć do poziomu 1,625 USD w czasie najbliższej godziny, ale nie jesteś pewien czy na tym poziomie się utrzyma. Należy w takim wypadku skorzystać z opcji One Touch. Uruchamiając tę opcję inwestor zobaczy trzy wartości cen:

  • 1,625: najwyższa cena górna
  • 1,600: aktualna cena złota
  • 1,580: najniższa cena dolna

Ponieważ inwestor zakłada zwyżkę ceny złota do wartości 1,625 USD, wybiera więc opcję „UP” inwestując $100.

W ciągu następnej godziny cena złota przełamuje zadaną wartość 1,625 USD zatrzymując się ostatecznie na cenie 1,627 USD. Później cena spada poniżej wartości początkowej.

Ponieważ inwestor wybrał opcję „One Touch” nie ma znaczenia fakt, że końcowa cena złota spadła przed upływem godziny. Ważne jest to, że w ciągu tego czasu dotarła ona do wartości 1,625 USD. Inwestycja okazała się trafiona. Inwestor zainkasował łącznie $185 (zwrot $100 zainwestowanych oraz dodatkowe $85).

Opcja IN/OUT

Dzięki tego rodzajowi opcji binarnej inwestor może określić, czy wartość aktywu bazowego wzrośnie lub spadnie w ramach danego zakresu cenowego. Jeśli jego przewidywania okażą się skuteczne otrzyma wysoką premię.

Przykład:

Rodzaje opcji binarnych - opcja in out

O godzinie 18:05 kurs EUR/USD wynosi 1,3020. Gracz oczekuje spadku kursu o kilka pipów w okresie kilku następnych minut. Zgodnie z przewidywaniem korzysta on z opcji IN/OUT z czasem wygaśnięcia 5 minut. W momencie wybierania opcji użytkownik zobaczy 3 wartości:

  • 1.3027: górny limit cenowy
  • 1.3020: aktualną wartość kursu EUR/USD
  • 1.3012: dolny limit cenowy

Ponieważ inwestor zakłada spadek ceny, korzysta z opcji „DOWN” inwestując $100. Do godziny 18:10 kurs pary walutowej EUR/USD spada do 1.3014, czyli 6 pipów poniżej wartości z momentu zawierania transakcji. Kurs jest jednak wyższy od dolnego limitu cenowego określonego na poziomie 1.3012.

Ponieważ kurs spadł, ale nie przekroczył zadanego limitu inwestor otrzymał 95% premii, czyli dodatkowe $95 (łącznie $195).

Platforma do gry

Aby grać na opcjach inwestor potrzebuje platformy, czyli odpowiedniego oprogramowania, dzięki któremu może wykonywać zlecenia. Nie trzeba pobierać go z Internetu, ponieważ w większości przypadków dostępne jest poprzez stronę internetową lub urządzenia mobilne. Platforma do gry TopOption została zaprojektowana, aby sprostać wymaganiom wszystkich traderów. Zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Platforma przeglądarkowa na komputer pracuje szybko oraz dysponuje przejrzystym układem graficznym. Gracz do wyboru posiada ponad 180 aktywów, na których może inwestować za pośrednictwem opcji klasycznych, opcji One Touch, 60-sekundowych i wiele innych. Platforma pozwala na korzystanie z wielu dodatkowych opcji, takich jak Double-Up, wykresy graficzne, opcje Sell i Rollover. Ponadto wykorzystywać można narzędzia do zarządzania ryzykiem, dzięki którym gracz może określić stosunek ryzyka do zysku przy każdej zawieranej transakcji.

TopOption dysponuje także mobilną platformą do gry za pomocą urządzeń z systemem Android oraz IOS (iPhone). Dzięki takiemu rozwiązaniu gracze mogą śledzić ceny aktywów oraz dokonywać transakcji bez konieczności uruchamiania komputera.