Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Opcje binarne – wykresy i analiza

Opcje binarne – wykresy i analiza
Oceń tą treść

Nie musisz mieć umysł jak Einstein, aby pojąć podstawowe pojęcia. W niniejszym artykule rozwiejemy twoje wątpliwości i mamy nadzieję odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Wszystko co potrzebujesz to trochę zdrowego rozsądku i możliwość podążania za wskazówkami i podstawowymi zasadami.

Jak to wszystko działa?

Wszystko można sprowadzić do jedynie dwóch słów: popyt i podaż. Znaczenie tych dwóch słów to podstawowe zasady handlu na giełdzie. Pomyśl w ten sposób: podaż zegarków Rolex na świecie jest niska ponieważ jest tylko jedna firma która je produkuje. Podaż chleba jest natomiast wysoka, ponieważ jest jego wielu producentów. Porównajmy również ich ceny. Rolex jest znacznie droższy niż chleb. Widzisz zależność? Kiedy podaż jest niska zwykle cena jest wysoka, natomiast gdy podaż jest duża cena spada. Na tej samej zasadzie, gdyby nagle wszyscy piekarze magicznie zniknęli, za wyjątkiem jednego, to nie byłby on w stanie sprostać zamówieniom całej populacji i byłby zmuszony drastycznie podnieść ceny pieczywa. Każdy potrzebowałby chleba, lecz nie byłoby go na rynku. Podaż jest niska, a popyt byłby duży.

Mówiąc innymi słowy, jeżeli ktoś czegoś potrzebuje ale jest tego na rynku bardzo niewiele to cena rośnie. Z drugiej strony jeżeli mamy na rynku bardzo dużo danego produktu ale nie ma wystarczającej ilość ludzi, aby go wykupić, to cena spada. Są to podstawowe zasady rządzące rynkiem i odnoszące się praktycznie do wszystkich produktów. Teoria ta wprowadza nas do następnego zagadnienia.

Wykresy – nie da się bez nich grać na giełdzie.

Wykresy to graficzne przedstawienie zachowania się aktywa w określonym przedziale czasowym. Mamy wiele rodzajów wykresów, ale najpopularniejszym z nich są wykresy świecowe. Mówiąc w dużym uproszczeniu, wykresy przedstawiają nam cenę danego aktywa z przeszłości. Pewnie możesz powiedzieć, że nie potrzebujesz wykresów, aby poznać cenę danej rzeczy, bo wystarczy ci prosta tabelka lub kwota. Oczywiście to prawda, ale podstawową zaletą wykresów jest to, że możesz wizualnie porównać ceny towaru i sprawdzić jak się ona zachowywała w czasie. Innymi słowy możesz dokonać bardzo prostej wstępnej analizy.

Analiza

Pamiętasz jak popyt i podaż pływają na cenę? Tak? To dobrze. Kiedy cena wzrasta lub spada przez dłuższy okres czasu pod wpływem popytu i podaży mamy do czynienia z tak zwanym trendem. Pewnie spotkałeś się kiedyś ze zdaniem, że „trend to twój przyjaciel”. Jest to prawda, ale czasami trudno jest go rozpoznać. Kiedyś ktoś mądry powiedział „jeśli nie potrafisz odnaleźć trendu na wykresie, to zapytaj czterolatka czy wykres rośnie lub maleje”. Powinniśmy to oczywiście brać z pewną dozą dystansu, ale to co mamy do powiedzenia przez to, oznacza że nie należy komplikować sobie życia. Jeśli wykres rośnie, to dlaczego mielibyśmy iść pod prąd? Łatwiej jest iść razem z trendem i wybrać opcje call. Poprzez lata, traderzy wymyślali niezliczone metody na identyfikowanie trendu. Z naszego jednak punktu widzenia nie ma co komplikować prostych rzeczy. Należy zdać się na wewnętrzny głos i zdrowy rozsądek.

Ostatnie elementy układanki

Masz teraz podstawowe pojęcia jakie siły wpływają na kierunek ruchu cen aktywów. Nie jesteś jeszcze gotowy, aby ruszyć na podbój giełdy, ale na pewno zrozumiałeś, że za każdą decyzją muszą stać potwierdzone fakty, a nie przeczucia. Jeśli udało ci się odnaleźć trend, sprawdziłeś wiadomości ekonomiczne i finansowe, to nie pozostaje ci nic innego jak podjąć decyzję o inwestycji.