Jak zacząć inwestować i grać na eToro – ilustrowany poradnik


eToro to broker Forex i CFD. Nie wiesz jak zacząć grać i inwestować? Ilustrowany poradnik powie Ci jak zacząć, kupić oraz jak sprzedać kontrakt na eToro.

eToro Swoją sławę zawdzięcza możliwości zarówno samodzielnego inwestowania w waluty, akcje, indeksy, surowce, kryptowaluty, jak i kopiowaniu transakcji innych użytkowników.

Jak zacząć, czyli czego dowiesz się z tego artykułu

 1. Jak zarejestrować się na eToro
 2. Jak uzupełnić profil
 3. Jak potwierdzić tożsamość u brokera
 4. Jak potwierdzić adres na eToro
 5. Wpłata środków na eToro
 6. Jak zrealizować pierwszą transakcję (kupić kontrakt)
 7. Jak sprzedać kontrakt na eToro

Ostrzeżenie o ryzyku: Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 75% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Dlaczego możesz chcieć zacząć inwestować z eToro?

Najbardziej unikalną cechą eToro jest prawdopodobnie “Copy Trader”. Pozwala ona sortować listę użytkowników platformy i przeglądać ich historię transakcji. Dzięki funkcji Social Tradingu, dowiedzieć możemy się ile inwestorzy zarobili lub stracili w danym okresie. Po znalezieniu interesującego nas inwestora można zacząć kopiować jego transakcje. System automatycznie będzie powielał wszystkie jego ruchy i dokonywał zakupu lub sprzedaży za własne, wcześniej zdefiniowane środki.

Drugim bardzo popularnym programem eToro jest “Popularny inwestor”. Broker nagradza użytkowników, którzy poprzez swoje dobre wyniki finansowe sprawiają, że inni inwestorzy chcą kopiować ich transakcję. W zamian Ci pierwsi otrzymują miesięczne wynagrodzenie.

Jeśli zdecydowałeś się inwestować i grać na kontraktach CFD poprzez brokera eToro, to poniżej znajdziesz ilustrowany poradnik jak to zrobić.

Poniżej przedstawiamy krok po kroku procedurę rozpoczęcia inwestowania i gry z eToro.

(I) Rejestracja na etoro.com

75% kont detalicznych CFD traci pieniądze.

Nie jest to skomplikowany proces. Aby uniknąć problemów, przeczytaj instrukcję i przygotuj wymagane dokumenty. Pozwolą Ci one przejść przez ten proces bez większych problemów. Aby się zarejestrować, wystarczy podać swoje podstawowe dane oraz nazwę użytkownika. Zostaniesz również poproszony o podanie numeru telefonu w celu zabezpieczenia konta.

 1. Przejdź na stronę eToro i kliknij “Dołącz teraz”.
 2. W tym kroku możesz zarejestrować się za pomocą adresu email lub dokończyć rejestrację przy pomocy konta Facebook lub Google.
 3. W zależności od wyboru sposobu rejestracji, będziesz proszony o podanie kilku dodatkowych informacji.
 4. Kliknij przycisk “Utwórz rachunek”

ZAREJESTRUJ SIĘ

75% kont detalicznych CFD traci pieniądze.

Od tego momentu możesz dokonywać transakcji na koncie demonstracyjnym.

Służy ono do treningu. Dzięki niemu nie musisz inwestować realnych pieniędzy, aby sprawdzić czy twoja strategia Inwestycyjna jest dobra.

Jak uruchomić konto demo na eToro (na wirtualne środki)?

Aby uruchomić konto demo należy włączyć je panelu po lewej stronie zgodnie z poniższą grafiką.

Aby włączyć konto demo na eToro należy kliknąć ten przycisk.

(II) Uzupełnij profil

Aby móc dokonywać transakcji na prawdziwe pieniądze musisz w pełni aktywować twój profil. By tego dokonać, należy odpowiedzieć na kilka pytań i podać podstawowe informacje. Poniższa procedura podyktowana jest zasadami najwyższego bezpieczeństwa i regulacjami prawnymi dotyczącymi firm brokerskich.

Ze względu na wymogi nadzoru finansowego eToro weryfikuje dane użytkowników.

Głównym założeniem tego etapu jest:

☑ potwierdzenie tożsamości
☑ potwierdzenie adresu

Dopiero po uwierzytelnieniu powyższych elementów, eToro dokonuje autoryzacji. Jak już wyżej wspomniano, ta procedura podyktowana jest przepisami Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwu transakcji finansowych.

 1. W głównym oknie platformy przejdź do działu “Uzupełnij profil” na górze ekranu i przyciśnij przycisk “Kontynuuj”.
 2. Na tym etapie zostaniesz poproszony o podanie takich informacji jak płeć, wiek, datę urodzin, kraj pochodzenia.
 3. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości i adresu.

Potwierdzenie tożsamości

Potwierdzenie tożsamości na eToro polega na przesłaniu brokerowi drogą elektroniczną skanu/zdjęcia dowodu tożsamości. Jest to nieodzowny element procesu rejestracji na platformie. Dokumentem tym może być jeden z poniższych

✓ dowód osobisty
✓ paszport
✓ prawo jazdy

Porada: Robiąc zdjęcie dokumentu, należy zadbać, aby wszystkie jego elementy były widoczne i czytelne. Oto jak powinno wyglądać poprawnie zrobione zdjęcie dokumentu tożsamości:

Potwierdzenie adresu

Drugim dokumentem wymaganym do zakończenia procesu weryfikacji będzie potwierdzenie adresu zamieszkania. Taki dokument nie może być starszy niż 6 miesięcy, i musi zawierać:

✓ imię i nazwisko
✓ adres zamieszkania
✓ datę wydania

Jeśli dokument ma formę elektroniczną, eToro akceptuje pliki w formie elektronicznej lub zrzuty z ekranu (print screen).

Do potwierdzenia adresu można przesłać jeden z poniższych dokumentów:

 1. Wyciąg bankowy
 2. Wyciąg karty kredytowej
 3. Faktura za prąd, wodę, gaz, telefon lub Internet
 4. Rozliczenie PIT za nieruchomość
 5. Rozliczenie podatku dochodowego
 6. Umowa najmu nieruchomości wydana przez agenta
 7. Pismo od pracodawcy
 8. Pismo z urzędu miasta / gminy

Dokument należy zeskanować lub zrobić zdjęcie w taki sposób, aby wszystkie jego rogi były widoczne.
zdjecie

 1. Po przesłaniu dokumentów czekamy na zatwierdzenie konta i autoryzację. Ten proces może potrwać nawet kilka dni. Po jego zakończeniu zostaniesz powiadomiony emailem. Proces autoryzacji można również śledzić na stronie eToro (na platformie).
 2. Zatwierdzony profil (autoryzowane konto) oznaczone jest za pomocą zielonego ptaszka obok Twojej nazwy użytkownika w lewym górnym rogu platformy.

Po zatwierdzeniu profilu, możemy upewnić się w ustawieniach naszego konta, że statusy wyglądają tak jak poniżej:

(III) Dokonaj pierwszej wpłaty

Aby dokonać pierwszej wpłaty środków pieniężnych na eToro należy w lewym dolnym rogu kliknąć przycisk “Dokonaj depozytu”. Należy pamiętać, że minimalna wysokość pierwszej wpłaty wynosi 200$.

Możliwe metody wpłaty to:

 • China Union Pay
 • Visa
 • Mastercard
 • Diner’s Club
 • Giropay
 • Neteller
 • PayPal
 • Skrill
 • WebMoney
 • Przelew Bankowy
 • Wirecard
 • Yandex

Różne metody depozytu posiadają różne terminy długości procedur. Aby uniknąć nieporozumień, przed wybraniem jakiejkolwiek, należy przeczytać szczegóły.

Jeśli chcesz dokonać wpłaty w sposób natychmiastowy, to najlepszym sposobem jest karta płatnicza (Visa, MasterCard, Diner’s Club), Skrill i Paypal.

Po zatwierdzeniu płatności, środki pojawią się na Twoim koncie.

Od tego momentu możesz dokonywać transakcji za prawdziwe pieniądze.

(IV) Pierwsza transakcja

Na eToro można inwestować na trzy różne sposoby:

 1. Jako regularny inwestor dokonujący samodzielnych transakcji
 2. Poprzez kopiowanie transakcji innych inwestorów
 3. Jako popularny inwestor (którego kopiują inni)

Aby dowiedzieć się wszystkiego na tematy tych trzech sposobów, odsyłamy do treści pełnego artykułu na temat sposobu inwestycji na eToro.

W tym opisie skupimy się jedynie na pierwszym sposobie, czyli metodzie samodzielnego nabycia kontraktu CFD. Inwestując z eToro musimy pamiętać, że nabywamy kontrakty na różnice kursowe. Oznacza to, że nie kupujemy lub nie sprzedajemy fizycznie aktywów, a jedynie zarabiamy lub tracimy na ich różnicach kursowych.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)


Inwestować w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: 62% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze inwestując z tym dostawcą. Upewnij się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.


Jak dokonać transakcji zakupu kontraktu na eToro:

Krok 1: Logowanie

Logujemy się na plarformie. Z menu po lewej stronie wybieramy przycisk “Rynki”.

Po jego kliknięciu, na górze pojawią się rynki, na których możemy inwestować. Są nimi do wyboru:

✓ Crypto (kryptowaluty)
✓ ETF-y
✓ Akcje
✓ Indeksy
✓ Surowce
✓ Waluty

Jeśli nie wiesz czym są kryptowaluty lub ETF-y, to nie musisz się przejmować. Warto wybrać rynek, który jest nam znajomy. Dla przykładu przejdziemy więc do zakładki “Waluty”.

Krok 2: Wybieramy aktywo do zakupienia kontraktu

Po kliknięciu w “Waluty” (lub jakikolwiek inny rynek) pojawi się lista dostępnych aktywów.

Porada: Możemy zmienić widok listy za pomocą przycisku po prawej stronie:

Klikając ten przycisk zmienimy widok listy aktywów.

Za pomocą zmiany widoku, będziemy mieli podgląd do listy aktywów w postali “kafelek” lub “listy”. Na potrzeby poradnika, skorzystamy z podglądu w postaci “kafelek”.

Kilkając w logo danej waluty (lub innego aktywa) przechodzimy do jego głównego podglądu. Na tej podstronie możemy przeczytać o szczegółach aktywa.

Do wyboru mamy kilka opcji:

✓ Profil
✓ Statystyki
✓ Wykres

Profil – to główna strona danego aktywa na eToro. Możemy tutaj przeczytać główny opis aktywa (w tym przypadku waluty EUR/USD), jak również zapoznać się z komentarzami innych użytkowników na platformie. W tej części toczą się dyskusje i rozmowy.

Porada: Jeśli nie znasz języka angielskiego (jest to główny język rozmów na eToro), możesz skorzystać z wbudowanego tłumacza.

Klikając przycisk „Przetłumacz” możemy zmienić język komentarza na polski.

Statystyki – ta zakładka opisuje historyczne kursy aktywa. Możemy skorzystać z wykresu za ostatni 1 dzień, 1 tydzień, 1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy, 1 rok, 3 lata oraz za maksymalny okres. Poniżej wykresów znajdziesz również pomocne informacje na temat aktywa, które pomogą Ci podjąć decyzję o inwestycji.

Wykres – Ta zakładka udostępnia nam duży wykres na całym ekranie. Wykres możemy dowolnie przesuwać lub modyfikować za pomocą myszki.

Krok 3: Otwarcie pozycji

Jeśli zdecydowaliśmy już, że chcemy otworzyć pozycję na dane aktywo (np. EUR/USD), to aby tego dokonać, klikamy przycisk “Działaj” po lewej stronie u góry widoku danego aktywa.

Po jego kliknięciu otworzy nam się okno jak poniżej:

W tym momencie dokonujemy ustawień kilku ostatnich parametrów. Są nimi:

➾ Sprzedaj/Kup
➾ Ilość
➾ Stop Loss
➾ Dźwignia
➾ Odbierz Zysk

Sprzedaj lub Kup

Za pomocą tych dwóch przycisków decydujemy, czy chcemy grać na wzrosty lub na spadki. Jeśli zakładamy, że cena danego aktywa będzie rosła, to klikamy “Kup”. Działa to w podobny sposób jak na giełdzie papierów wartościowych. Kupujemy aktywo z myślą, o jego późniejszej sprzedaży, gdy cena osiągnie zakładany przez nas poziom.

Jeśli zakładamy, że kurs będzie spadał, to jesteśmy w lepszej pozycji niż na giełdzie papierów wartościowych. Możemy otworzyć taką pozycję (czyli sprzedać aktywo, pomimo, że wcale wcześniej go nie kupowaliśmy). Do tego właśnie służy przycisk „Sprzedaj”.

Przycisk „Sprzedaj” informuje platformę, że będziemy grać na spadki i jeśli cena aktywa spadnie, to po zamknięciu pozycji, zostanie nam wypłacona różnica pomiędzy ceną otwarcia pozycji “Sprzedaj”, a ceną jej zamknięcia.

➾ Ilość

Parametr “Ilość” określa na eToro wartość środków jakie zabezpieczone zostaną z naszego salda na poczet dokonywanej transakcji. Możemy określić wartość w “pieniądzu” lub w ilości jednostek danego aktywa. Użytkownicy platformy najczęściej korzystają z wartości wyrażonej w “pieniądzu”, dzięki czemu łatwiej im zarządzać kapitałem. Do przełączenia pomiędzy w/w możliwościami korzystamy z przycisku “Jednostki”.

Porada: Należy pamiętać, że w to pole wpisujemy kwotę, która zostanie zabezpieczona na poczet transakcji. Nie oznaczać ona musi wartości dokonywanej transakcji, gdyż możemy skorzystać z dźwigni finansowej.

➾ Stop Loss

Co to jest Stop Loss? Stop Loss to narzędzie, które poprzez automatyczne zamknięcie pozycji pozwala traderom ograniczyć stratę, jeśli kurs aktywa bazowego podąży w przeciwnym, niż zakładanym na początku kierunku. Zgodnie z prawem unijnym, Stop Loss nie może być wyższy niż 50% zainwestowanych środków.

Klikając w przycisk „Stop Loss” możemy wyrazić go w postaci “pieniądza” lub “stawki”. Najpopularniejszym jest opcja “pieniądza”. Wpisujemy w otwarte pole wartość środków, po których utraceniu, nasza pozycja zostanie automatycznie zamknięta. Dzięki temu nie utracimy więcej środków niż podane w polu Stop Loss.

Kroczący Stop Loss – to rozwiązanie, dzięki któremu możemy ochronić uzyskane zyski. Kroczący Stop Loss utrzymuje otwartą pozycję i umożliwia osiąganie zysków, do momentu, kiedy cena aktywa podąża w zakładanym kierunku. Jeśli zacznie nagle zmieniać kierunek, nasza pozycja zostanie zamknięta, a zyski zaksięgowane na rachunku.

➾ Dźwignia

Dźwignia finansowa to narzędzie pozwalające na otwarcie pozycji o wartości przewyższającej ryzykowane przez tradera środki finansowe. W praktyce oznacza to, że korzystając z dźwigni X30 (trzydziestokrotnej) nasza pozycja będzie otwarta na wartość 30 x wyższą niż podane w powyższym przykładzie 200 USD.

Czy możemy stracić więcej niż 200 USD? Nie. Nie możesz stracić więcej niż zabezpieczone na poczet transakcji środki. Stop Loss ogranicza ryzyko utraty środków do maksymalnie 50% inwestycji.

➾ Odbierz zysk

Odbierz zysk to parametr przeciwny do Stop Loss. Pozwoli zamknąć pozycję automatycznie w momencie osiągnięcia przez transakcję określonego przez nas zysku. Dzięki tej funkcji nie musimy śledzić kursów i ręcznie zamykać pozycji. Platforma zrobi to za nas automatycznie.

Krok 4: Zatwierdź otwarcie pozycji

Ten krok sprowadza się do zatwierdzenia transakcji przyciskiem “Otwórz pozycję”. Po jego kliknięciu pozycja zostanie otwarta, a nasza inwestycja pojawi się w zakładce “Portfel”, którą możemy zobaczyć w menu po lewej stronie.

Krok 5: Jak sprzedać aktywo – zamknięcie pozycji

Aby zrealizować zysk (lub stratę) musimy pozycję zamknąć. Sprzedać kontrakt. Aby tego dokonać w zakładce “Portfel” znajdujemy pozycję do zamknięcia.

Na końcu każdej pozycji (po prawej stronie ekranu) na liście znajduje się kółeczko, po którego kliknięciu otwiera się dodatkowe menu.

Z listy wybieramy opcję “Zamknij”.

Po jego kliknięciu zobaczymy okno potwierdzające informacje dot. zamknięcia pozycji (sprzedaży kontraktu). Aby zatwierdzić sprzedaż (zamknięcie pozycji na eToro), klikamy przycisk “Zamknij Wszystko”.

W tym momencie inwestycja została zakończona, a saldo naszego rachunku zostanie rozliczone o wysokość osiągniętego zysku lub straty z inwestycji.

ZAREJESTRUJ SIĘ

eToro to oferująca szeroką paletę aktywów platforma, która oferuje produkty inwestujące w giełdę i kryptowaluty, jak również kontrakty CFD.

Zwracamy uwagę, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 75% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Krypto aktywa to spekulacyjne instrumenty, które charakteryzują się wysoką zmiennością w krótkim czasie, dlatego nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

W przeciwieństwie do kontraktów CFD, kryptoaktywa nie są regulowane przez instytucje nadzoru UE.

Wyniki historyczne nie gwarantują osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.