Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aktywa na których najczęściej się operuje

Oceń tą treść

Rynek walutowy Forex jest jednym z największych na świecie pod względem średniej dziennej wielkości obrotu. Każdego dnia na wszystkich giełdach walutowych obraca się walutą wartą około 12 bilionów złotych. Najczęściej operowanymi aktywami w opcjach binarnych są waluty, a 90% z nich, to pary walutowe, które zawierają dolara amerykańskiego. Śmiało można zatem stwierdzić, że dolar amerykański jest jednym z najczęściej używanych instrumentów bazowych w opcjach binarnych.

Najczęściej wykorzystywane pary walutowe

Ogólnodostępne statystyki ukazują zakres obrotu poszczególnymi parami walutowymi, a kształtują się one następująco:

1. EUR/USD – 30% wartości obrotu

Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ te dwie waluty są najczęściej wykorzystywanymi walutami na świecie. Co za tym idzie są one najbardziej płynne. Obie waluty walczą między sobą o dominację w trendzie, ale rzadko kiedy można zobaczyć konkretną przewagę którejkolwiek. Na świecie ta para walutowa nazywana jest potocznie „Fiber”, czyli włókno. Ciężko jednak stwierdzić skąd wzięła się ta nazwa. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu inwestorów uwielbia trading na „Fiber”.

2. USD/JPY – 12,5% wartości obrotu

Drugą najczęściej wykorzystywaną parą walutową na świecie jest USD/JPY. Wśród inwestorów nosi ona potoczną nazwę „Ninja”. Być może wywodzi się ona stąd, że ninja pochodzą z Japonii. Ciekawy jest także, że JPY znacznie wzmocnił się względem dolara amerykańskiego w latach 2007 do 2011. Od tego czasu para stale zostaje w trendzie wzrostowym i wygląda na to, że dolar ciągle słabnie względem drugiej waluty.

3. GBP/USD – 11% wartości obrotu

Jak już wcześniej wspominaliśmy ta para walutowa nosi na rynku potoczną nazwę „Kabel”. Wzięło się to stąd, że kiedyś do kontaktu pomiędzy Nowym Jorkiem a Londynem używano przewodu rozciągniętego przez ocean. Ta para walutowa jest dobrym przykładem do wykorzystania przy analizie technicznej długoterminowej. Funt brytyjski zaczął wspinać się w połowie 2001 roku, aby osiągnąć szczyt pod koniec roku 2007, następnie zaczął spadać do strefy gdzie oryginalnie rozpoczął się trend wzrostowy.

4. AUD/USD – 9% wartości obrotu

Ta para walutowa na świecie nazywana jest najczęściej Aussie. Dla wielu inwestorów jest to ulubiony instrument bazowy, ponieważ cena niezbyt często się waha, ale kiedy już zacznie lubi poruszać się w łatwy do naśladowania sposób. Dzięki temu prosto można przewidzieć ruchy tego aktywa bazowego.